Nauka

Co skrywa gródek w Rudzie Śląskiej?

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2013 23:00
Zakończyły się prace wykopaliskowe w średniowiecznym gródku w Rudzie Śląskiej. Badacze znaleźli m.in. fragmenty ceramiki, kawałki kafli piecowych, gwoździe, odważniki ołowiane.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Gródek znajduje się w Kochłowicach - dzielnicy Rudy Śląskiej. Od 2009 roku opiekuje się nim Stowarzyszenie Genius Loci – Duch Miejsca. Jego misją jest m.in. promocja historii i kultury Górnego Śląska.

- Archeologom udało się prawdopodobnie uchwycić wschodni i zachodni obrys wieży mieszkalnej, która wznosiła się na szczycie kopca. Miejsce dawnej wieży pokryte jest grubą warstwą przepalonej polepy glinianej, co świadczy o pożarze budynku - czytamy na stronie Genius Loci. - Polepa, którą obłożono ściany, miała chronić drewno przed ogniem i uszczelniać wnętrze przez zimnem.

Najciekawsze są odnalezione 2 metry poniżej obecnego poziomu fosy konstrukcje kamienno-drewniane. Trafią do datowania dendrochronologicznego.

Badaniami wykopaliskowymi kierował archeolog Dariusz Goiński. Podczas wykopalisk odnaleziono również fragmenty średniowiecznej ceramiki, kawałki kafli piecowych, gwoździe, odważniki ołowiane.

Średniowieczny gródek stożkowy w Kochłowicach jest jednym z najlepiej zachowanych tego typu obiektów na Górnym Śląsku. Został usypany pod koniec XIII wieku. Na jego szczycie znajdowała się drewniana wieża mieszkalno-obronna. Gródek spłonął z nieznanych przyczyn w XV wieku. Do dziś pozostały z niego dobrze zachowane: fosa, podgrodzie i szczyt kopca.

(ew/PAP-Naukaw Polsce)

Zobacz więcej na temat: NAUKA archeologia
Czytaj także

Kolejne odkrycia krakowskich archeologów w Egipcie

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2013 17:30
Znaleziono pozostałości osady z okresu budowniczych wielkich piramid (III –VI dynastia). Odkrycie miało miejsce w Tell el-Murra w Delcie Nilu, a pochwalić mogą się nim badacze z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polscy archeolodzy badają Borhnolm

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 01:00
Rozpoczyna się drugi sezon wykopalisk prowadzonych przez archeologów z Uniwersytetu Warszawskiego na Bornholmie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Neandertalczycy mogli być gadatliwi

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 17:30
A język mógł pojawić się dużo wcześniej niż dotąd sądzono. Tak wynika z badań publikowanych na łamach "Frontiers in Language Sciences".
rozwiń zwiń