Nauka

Zbliża się wielki deszcz meteorów

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2013 20:10
Co roku w sierpniu nad naszymi głowami trwa widowisko zgotowane przez rój Perseidów. W tym roku szczyt aktywności będzie miał miejsce w poniedziałek 12 sierpnia.
Perseidy zaobserwowane w pobliżu niemieckiego miasta Nettersheim
Perseidy zaobserwowane w pobliżu niemieckiego miasta NettersheimFoto: PAP/EPA/OLIVER BERG

Kalendarze astronomiczne podają, że aktywność Perseidów rozpoczyna się 17 lipca i kończy 24 sierpnia. Już je widać, ale najlepsze dopiero przed nami.

Perseidy to pozostałości po przejściu komety Swift-Tuttle. Została odkryta w 1862 roku. W okolice Słońca powraca co około 130 lat, ostatnio była w naszej okolicy w 1992 roku. To odpryski z jej warkocza wpadają w sierpniu w ziemską atmosferę i zaczynają świecić. Czasem nazywane są "łzami świętego Wawrzyńca", ponieważ 10 sierpnia jest dniem jego męczeńskiej śmierci, a w tym mniej więcej okresie przypada ich maksimum.

Obfity rój meteorów popisuje się zwykle jedną spadającą gwiazdą na minutę przy bardzo ciemnym niebie. Perseidy, jak się szacuje, będą bardziej aktywne i będzie można naliczyć nawet 90-100 meteorów na godzinę, a zatem ok. 1,5 meteoru na minutę.

Jak najlepiej je obserwować? Warto położyć się na ziemi lub wygodnie się rozsiąść i po prostu spoglądać w niebo. Podczas okresu występowania roju radiant, a zatem ośrodek, z którego "wyskakują” meteory, przemieszcza się przez gwiazdozbiory: Kasjopei, Perseusza i Żyrafy. Kasjopeę łatwo rozpoznać  nad północno-wschodnim horyzontem: to charakterystyczne rozciągnięte "W”. "Spadające gwiazdy” będą jednak widoczne na całym niebie. - Nie należy spoglądać w jakieś konkretne miejsce na niebie, bo meteory będą pojawiać się na całej sferze niebieskiej - radzi astronom dr hab Arkadiusz Olech.

W tym roku astronomowie spodziewają się maksimum Perseidów 12 sierpnia w godz. od 20.15 do 22.45. Jednak okres, w którym z Perseidami może "dziać się coś ciekawego i niespodziewanego" rozciąga się od godz. 15.00 12 sierpnia do 4 rano 13 sierpnia. - Cała noc z 12 na 13 sierpnia warta jest więc uwagi, a liczby godzinne na poziomie kilkudziesięciu zjawisk na godzinę w zasadzie gwarantowane - zapewnił astronom.

(ew/PAP/Space.com)

Zobacz więcej na temat: astronomia NAUKA
Czytaj także

NASA obudzi stary teleskop. Będzie szukał asteroid

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2013 14:20
Mowa o orbitalnym WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer), który od dwóch lat jest w stanie hibernacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zamieszanie w Układzie Słonecznym: Słońce zmienia swoje bieguny

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2013 00:02
Jak zapowiada NASA, lada moment czeka nas spore kosmiczne wydarzenie. Pole magnetyczne naszej gwiazdy zmienia swoje bieguny w ciągu zaledwie kilku miesięcy.
rozwiń zwiń