Nauka

Naukowcy z AGH opracowali system identyfikacji głosem

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2014 16:45
To pierwszy w Polsce system umożliwiający identyfikację osoby na podstawie brzmienia wypowiadanych przez nią słów czy akcentowania wyrazów.
Naukowcy z AGH opracowali system identyfikacji głosem
Foto: Glow Images/East News

- Głos ludzki jest na tyle unikalny, że może umożliwić rozpoznanie każdego z nas - wyjaśnia dr inż. Jakub Gałka z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Naukowcy z całego świata od ponad dekady pracują nad systemami biometrycznymi, które umożliwią rozpoznanie danej osoby tylko na podstawie głosu. Dźwięki, jakie wydaje nasza krtań, są jak odciski palców. Wynikają z częstotliwości głosu i budowy anatomicznej narządów mowy. - Te wyróżniające każdego człowieka elementy można mierzyć, mimo że nie wszystkie z nich są do wychwycenia przez człowieka w sposób świadomy - podkreśla dr Gałka.

Wraz z zespołem naukowców i inżynierów z Akademii Górniczo-Hutniczej i krakowskiej firmy Unico Software dr Gałka opracował technologię biometrycznej weryfikacji tożsamości na podstawie głosu - VoicePass.

Użytkownik, który musi poddać się takiej weryfikacji powinien podać hasło głosowe. - Hasło jest wspólne dla wszystkich użytkowników systemu, ponieważ to nie treść tego hasła jest czynnikiem weryfikującym, ale ukryte w tej wypowiedzi cechy biometryczne - wyjaśnia dr Gałka.

Hasło powinno zawierać przynajmniej kilka słów. Im wypowiedź jest dłuższa, tym lepiej. Hasło powinno być też naturalne do wypowiedzenia, nie powinien być nim łamaniec językowy, np. "stół z powyłamywanymi nogami".

VoicePass - jak tłumaczył dr Gałka - może się przydać we wszystkich telefonicznych centrach obsługi klienta w bankach, u operatorów telekomunikacyjnych itp., czyli we wszelkich instytucjach, które wymagają weryfikacji tożsamości rozmówcy przez telefon. Tego typu weryfikację można też wykorzystać np. w smartfonach.

Jak zapewnia krakowski inżynier, jest to też bezpieczna metoda ochrony dostępu do naszych pieniędzy na koncie czy danych. - Dużo łatwiej jest podszyć się pod kogoś kradnąc np. numer PESEL czy nazwisko panieńskie matki. Zdobycie takich danych jest dużo łatwiejsze niż preparowanie głosu osoby i imitowanie jej cech biometrycznych - wyjaśnia dr Gałka.

System VoicePass jest teraz testowany w kilku instytucjach. - Mam nadzieję, że wkrótce będzie dostępny dla klientów - mówi specjalista z AGH.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: technologie NAUKA
Czytaj także

Urządzenia opracowane przez Polaków polecą na Jowisza

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 19:11
Polscy naukowcy opracowali dwa z 11 instrumentów naukowych sondy, która ma zbadać Jowisza i jego największe księżyce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Inżynier doznaje satysfakcji, jaką zna tylko Bóg"

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 00:01
Co to znaczy być inżynierem w Polsce? Z okazji XX edycji plebiscytu "Przeglądu Technicznego" o tytuł "Złotego Inżyniera" zastanawiają się goście radiowej Jedynki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polscy studenci zaprojektowali misję na Marsa, wyróżnioną przez NASA

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 16:30
Projekt dwuosobowej misji na Marsa stworzyli studenci z Politechniki Wrocławskiej. Znalazł się w finałowej dziesiątce międzynarodowego konkursu Inspiration Mars Student Design Contest.
rozwiń zwiń