Nauka

Co dalej z internetem dwóch prędkości?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 22:22
Trzy miliony komentarzy otrzymali amerykańscy eksperci, którzy mają decydować o tak zwanym internecie dwóch prędkości. Mają twardy orzech do zgryzienia, bo zwolenników i przeciwników tego pomysłu jest wielu.
Audio
  • Koniec debaty na temat internetu dwóch prędkości - R.Motriuk / IAR.
Blogi modowe to dla autorów nie tylko hobby, ale i praca zawodowa
Blogi modowe to dla autorów nie tylko hobby, ale i praca zawodowaFoto: Glow Images/East News

Kiedyś internet był boleśnie powolny, potem pojawił się uwielbiany przez użytkowników broadband, czyli internet szybki. Nowy projekt zakłada, że mógłby być jeszcze szybszy i stabilniejszy, ale tylko dla wybranych. Innymi słowy, kto zapłaci więcej, ten otrzyma lepszą usługę.

Sceptycy protestują; mówią, że godzi to w ideę równości internetu. Ale amerykański sąd zdecydował w styczniu, że operator Verizon może pobierać dodatkowe opłaty za dostarczanie obciążających łącza materiałów, na przykład filmów serwisu Netflix. Wcześniej wiele firm i usługodawców protestowało przeciw nowym regulacjom.

Debata na ten temat zakończyła się wczoraj. Decyzję o ewentualnych zmianach ma do końca roku podjąć Federalna Komisja Łączności USA. Komentatorzy mówią, że sprawa będzie skomplikowana, bo diabeł tkwi w szczegółach.

W maju ponad sto technologicznych firm protestowało przeciw tym zmianom. List do Federalnej Komisji Łączności podpisali zarówno giganci internetu, jak i małe, początkujące firmy. Opowiadali się za tym, by nie rozdzielano ruchu w sieci na ważniejszy i droższy oraz mniej ważny i tańszy. Sygnatariusze listu, w tym Google, Facebook, Twitter i Amazon twierdzili, że wprowadzenie priorytetowych usług byłoby „poważnym zagrożeniem dla sieci”.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: internet technologie
Czytaj także

Jak zarobić na prowadzeniu bloga?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 14:39
Okazuje się, że choć blogerów jest coraz więcej, a ilość tego, co wrzucane jest do sieci nie przekłada się na jakość, wciąż rządzą oni społeczną wyobraźnią i nieźle na tym zarabiają.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Międzynarodowa cyberwojna

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2014 15:35
Prorosyjscy hakerzy, związani z ukraińskimi separatystami zaatakowali polskie strony internetowe. Nie działa oficjalna strona Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Przez krótki czas nieaktywna była też strona Giełdy Papierów Wartościowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyciek nagich zdjęć. Apple wzmacnia zabezpieczenia iCloud

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2014 21:14
Elektroniczny gigant Apple zapewnia, że wzmocni zabezpieczenia systemu do przechowywania danych klientów, czyli tak zwanej chmury - iCloud.
rozwiń zwiń