Nauka

Samolot słoneczny przeleciał kolejny odcinek

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2016 12:00
Napędzany energią słoneczną samolot Solar Impulse to wiele technologii w jednej maszynie. Tak mówi o nim szwajcarski pilot Bertrand Piccard, który przeleciał nad Pacyfikiem i wczoraj wylądował w Kalifornii.
Audio
  • Solar Impulse - wiele technologii w jednej maszynie - IAR, Rafał Motriuk
Solar Impulse 2 w Omanie
Solar Impulse 2 w OmanieFoto: PAP/EPA/Jean Revillard/Olga Stefatou.

Napędzany energią słoneczną samolot Solar Impulse to wiele technologii w jednej maszynie. Tak mówi o nim szwajcarski pilot Bertrand Piccard, który przeleciał nad Pacyfikiem i wczoraj wylądował w Kalifornii.

Pilot leciał z Hawajów; był to dziewiąty etap pierwszej takiej podróży dookoła świata. Samolot nie zabiera paliwa, całą energię czerpie z siedemnastu tysięcy ogniw słonecznych umieszczonych na kadłubie i skrzydłach.

Po lądowaniu Bertrand Piccard tłumaczył BBC, że w tej jednej maszynie są różne technologie przyszłości: „One mogą być stosowane na ziemi - na przykład do elektrycznego transportu, do stawiania budynków, systemów ogrzewania i chłodzenia czy budowania inteligentnych sieci energetycznych”.

Solar Impulse ma przelecieć jeszcze nad USA i Atlantykiem; koniec podróży dookoła świata w stolicy Emiratów Arabskich - Abu Zabi.

(IAR)

Czytaj także

Nowe ogniwa słoneczne z Polski?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2015 01:00
Nowoczesne, polskie ogniwa słoneczne mogą znacznie obniżyć koszt energii ze słońca. Mówi o tym wynalazczyni Olga Malinkiewicz, która dziś w Warszawie, w Ministerstwie Gospodarki podpisuje umowę z japońskim inwestorem Hideo Sawadą. Projekt wspiera spółka skarbu państwa - ARP Venture.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Maroku powstaje gigantyczna elektrownia słoneczna

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2015 17:00
W przyszłym miesiącu w Maroku zostanie uruchomiona gigantyczna elektrownia słoneczna, zapowiadają miejscowi eksperci. Ma ona pomóc Marokańczykom przestawić się na energię odnawialną.
rozwiń zwiń