Nauka

Teraz każdy internauta może zostać astronomem, a może nawet odkrywcą

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2016 09:21
Umożliwia to nowy portal internetowy uruchomiony przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA).
Audio
  • Portal ESA do badania wszechświata. Relacja Rafała Motriuka (IAR)
Gaia
GaiaFoto: ESA

Zainteresowani mogą dzięki portalowi przeszukiwać dane dotyczące położenia i jasności miliarda gwiazd. W przypadku mniejszej grupy, dwóch milionów gwiazd, dostępne są informacje o odległościach i ich ruchu.

Uruchomienie nowego projektu było możliwe dzięki pracy bezzałogowej sondy kosmicznej Gaia, która została wysłana w kosmos trzy lata temu.

NAUKA w portalu polskieradio.pl>>>

Niedawno Gaia nadesłała pierwszą porcję nowych danych o wszechświecie. Jak podkreślają eksperci, tak dokładnych informacji o tak wielu gwiazdach do tej pory nie udało się zdobyć.

Misją sondy jest przede wszystkim sporządzenie najdokładniejszej trójwymiarowej mapy Drogi Mlecznej. Wykonane zostaną pomiary astrometryczne i fotometryczne około miliarda gwiazd w naszej Galaktyce i niektórych obiektów pozagalaktycznych.

Gaia obserwuje nie tylko gwiazdy, ale również planetoidy, obiekty z Pasa Kuipera, kwazary, supernowe, planety pozasłoneczne itp. Jej dodatkowym zadaniem jest monitorowanie niebezpiecznie bliskich planetoid zagrażających Ziemi.

Według specjalistów, dzięki tym materiałom powstanie najdokładniejsza mapa w historii kosmosu.

IAR, Wikipedia, kk

Czytaj także

Polskie łaziki marsjańskie mogą znaleźć zastosowanie nie tylko w branży kosmicznej

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2016 10:42
Choć trudno wyobrazić sobie, że budowa łazików marsjańskich będzie komercyjnym przedsięwzięciem, to zastosowane w nich technologie mogą być wykorzystywane na co dzień - np. przez wojsko, policję czy przemysł samochodowy.
rozwiń zwiń