Nauka

Polski łazik RED pojawi się w produkcji National Geographic pt. "Mars"

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2016 12:16
- To, że występujemy właśnie w tej serii świadczy o tym, że zostaliśmy docenieni, ale nie możemy teraz spocząć na laurach - powiedział jeden z twórców łazika Paweł Turycz.
Audio
Łazik RED
Łazik REDFoto: archiwum PB

Ma sześć kół, trójpalczasty chwytak wykonany w technologii druku 3D, zaawansowany system zawieszenia dostosowujący się do warunków terenowych.

Czytaj wiecej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

Przez dziewięć miesięcy budowali go studenci z Koła Naukowego Robotyków Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej. Robot nosi nazwę RED, czyli R - jak reconnaissance (rozpoznanie), E - jak exploration (badanie), D - discovery (odkrywanie).

W serialu "Mars" wyprodukowanym przez National Geographic a opowiadającym o przyszłej kolonizacji czerwonej planety, pojawią się konstruktorzy marsjańskich łazików z całego świata, w tym właśnie drużyna z Białegostoku z RED.

Jak podkreślił Paweł Turycz, to dla niego i jego kolegów wielkie wyróżnienie i wielka motywacja, by nie zawieść pokładanych w nich nadziei. - To, że występujemy właśnie w tej serii świadczy o tym, że zostaliśmy docenieni, ale nie możemy teraz spocząć na laurach - zaznaczył.

Według niego kolonizacja Marsa to nie jest już temat z pogranicza science-fiction, a realna przyszłość. Jego zdaniem kolonizacja czerwonej planety to kwestia nie dziesięcioleci, ale lat.

Studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej budują analogi łazików marsjańskich od 2010 roku. Skonstruowali już sześć takich maszyn - Magma, Magma 2, Hyperion, Hyperion 2, #next oraz RED.

W tym roku białostocki robot na międzynarodowych zawodach w USA zajął 7. miejsce, jednak w poprzednich latach studenci Politechniki Białostockiej wygrywali te zawody.

***

Premiera "Marsa" odbędzie się w niedzielę, 13 listopada, o godz. 21.30, na kanale National Geographic.



IAR, Politechnika Białostocka, kk

Zobacz więcej na temat: Mars Mars kosmos NAUKA
Czytaj także

Dlaczego jeszcze nie mieszkamy na Marsie? "Nie wiemy, czy człowiek to wytrzyma"

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2016 18:15
Wysokie dawki promieniowania kosmicznego są dla człowieka jedną z najtrudniejszych barier w drodze na Marsa. Podróż na Marsa w jedną stronę oznacza dawkę aż 660 milisiwertów, czyli tylko trochę mniej, niż dziś przypada na całą karierę astronauty.
rozwiń zwiń