Nauka

Nowy duży katalog galaktyk - zawiera dane o 800 tysiącach galaktyk

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2017 14:03
W pracach nad katalogiem "The Reference Catalog of galaxy SEDs" (RCSED) rosyjskim i francuskiem astronomom pomogli programiści z dużych firm komputerowych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/Prawny

Dla każdej z 800 tys. galaktyk zawarto jej skład gwiazdowy oraz jasność w ultrafiolecie, zakresie optycznym i w bliskiej podczerwieni. Dane uzupełnione są także o zdjęcia galaktyki z trzech przeglądów nieba.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

Bezpośrednio z katalogu można także łatwo uzyskać widmo galaktyki z przeglądu nieba Sloan Digital Sky Survey (SDSS), pomiary linii widmowych oraz ustalony na tej podstawie chemiczny skład gwiazd i gazu.

Nowy katalog jest pierwszym zawierającym tego typu dane przeanalizowane w jednorodny sposób dla tak dużej liczby obiektów.

W pracach nad przygotowaniem katalogu naukowcy korzystali z pomocy ochotników przy tworzeniu odpowiedniego oprogramowania informatycznego. Wśród wolontariuszy byli m.in. programiści pracujący na co dzień w wielkich firmach informatycznych.

- Dziękujemy im, to było bardzo istotne dla całego projektu, stali się ważnymi członkami zespołu - powiedział dr Iwan Zołotuchin z Instytutu Astronomicznego im. Sternberga w Moskwie (GAISH).

Z kolei dr Iwan Katkow z GAISH dodał, iż katalog RCSED mógł powstać dzięki zastosowaniu interdyscyplinarnego podejścia do tzw. Big Data (termin określający wielkie, różnorodne i zmienne zbiory danych). Trzeba było zastosować skomplikowane algorytmy do wielkiego zestawu danych astronomicznych w sposób wielowątkowy.

Katalog dostępny jest online pod adresem http://rcsed.sai.msu.ru/

PAP Nauka w Polsce, kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA kosmos
Czytaj także

Niezwykłe zdjęcia Mgławicy Kocia Łapa oraz Mgławicy Homar

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 15:37
Gigantyczne a zarazem bardzo dokładne zdjęcia wykonał należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) teleskop Very Large Telescope Survey Telescope (VST).
rozwiń zwiń