Nauka

Dlaczego zawiązane sznurowadła się rozwiązują? Zagadka rozwiązana

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2017 21:09
Nawet starannie zawiązane sznurowadła potrafią rozwiązać się "same". Naukowcy z University of California w Berkeley postanowili sprawdzić, dlaczego tak się dzieje.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: apynx/shutterstock.com

Absolwentka uczelni, Christine Gregg, została poproszona o udział w eksperymencie. W jego ramach kobieta ćwiczyła na bieżni korzystając z obuwia, w którym co jakiś czas wymieniano sznurowadła.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

Zachowaniu sznurowadeł "przyglądała się" kamera pozwalająca na odtwarzanie obrazu w zwolnionym tempie. Niektóre sznurowadła okazały się bardziej odporne na rozwiązywanie, inne - mniej.

Z eksperymentu wynika, że do rozwiązywania sznurówek dochodzi w ciągu kilku sekund pod wpływem złożonej interakcji sił. Uderzenie stopy w podłoże (z siłą siedmiokrotnie przekraczającą działanie grawitacji) napina, a następnie rozluźnia węzeł, natomiast siła bezwładności związana z wymachem nogi działa na końcówki sznurowadeł jak niewidzialna ręka.

Zdaniem autorów badań poznanie mechanizmu rozwiazywania się sznurowadeł może pomóc nie tylko w znalezieniu najlepiej trzymających węzłów, ale i w zrozumieniu zachowania innych nitkowatych struktur, na które działają dynamiczne obciążenia np. nici DNA.

PAP Nauka w Polsce, kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA