Nauka

Robot-muł poniesie za wojsko

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2012 18:40
Ten muł przeniesie tony ładunku. Nie je, nie pije, nie męczy się. Wkrótce trafi na front. Zobacz wideo.
LS3 w terenie
LS3 w terenieFoto: DARPA.
Robot-muł poniesie za wojsko
Ten muł przeniesie tony ładunku. Nie je, nie pije, nie męczy się. Wkrótce trafi na front. Zobacz wideo.
Prace nad sztucznym mułem trwają od lat. Teraz Nożny System Wspierania Załogi (Legged Squad Support System, w skrócie LS3) jest już gotowy do działania.  
LS3 przeszedł pierwsze próby terenowe. Dzięki czujnikom "Widzi" otoczenie i potrafi odróżniać obiekty od ludzi. Producent muła, amerykańska agencja wosjkowa DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) chce wysłać go na linię frontu. Będzie nosił zapasowe uzbrojenie marines - żeby dzielni wojacy już nie musieli. Poniesie także własne baterie, które ładują się w trakcie ruchu.
Mimo gotowości bojowej inżynierowie DARPA planują kilka ulepszeń. Chcą wyposażyć LS3 w sensor głosu, żeby reagował na podstawowe komendy głosowe (chodź, stój). Planują także oprogramowanie, które sprawi, że muł będzie rozpoznawał poszczególnych żołnierzy.

Prace nad sztucznym mułem trwają od lat. Teraz Nożny System Wspierania Załogi (Legged Squad Support System, w skrócie LS3) jest już gotowy do działania. Następne 18 miesięcy potrawają testy, a potem urządzenie trafi na front.

LS3 przeszedł pierwsze próby terenowe. Wciąż jest dosyć głośny, ale dzięki czujnikom "widzi" otoczenie i potrafi odróżniać obiekty od ludzi. Producent muła, amerykańska agencja wojskowa DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) chce wysłać go na linię frontu. Będzie nosił zapasowe uzbrojenie marines - żeby dzielni wojacy już nie musieli. Poniesie także własne baterie, które ładują się w trakcie ruchu.

Mimo gotowości bojowej inżynierowie DARPA planują w LS3 kilka ulepszeń. Chcą wyposażyć muła w sensor głosu, żeby reagował na podstawowe komendy głosowe (chodź, stój). Planują także oprogramowanie, które sprawi, że muł będzie rozpoznawał poszczególnych żołnierzy.

(ew/DARPA)

 

Czytaj także

Kosmiczny szybowiec

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2010 16:06
Pierwszy lot Falcona HTV-2 trwał 9 minut. Szybowiec osiągnął prędkość 20 Machów po czym kontakt z nim się urwał.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Supersamolot: po 9 minutach spadł

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2011 11:01
Wczoraj informowaliśmy o planowanym locie próbnym samolotu Falcon HTV-2, który ma dolatywać z Londynu do Sydney w mniej niż godzinę. Próba nie przebiegła pomyślnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Znaki na pustyni Gobi. Zobacz, co wykryły satelity

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2011 07:27
Na zdjęciach satelitarnych, opublikowanych przez Google, widać gigantyczną konstrukcję dziwnych linii, okrągły obiekt o średnicy 3 km i inne konstrukcje, wszystkie doskonale widoczne z kosmosu.
rozwiń zwiń