Nauka

Robot uciekł z doliny niesamowitości?! (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2012 11:25
Wbrew pozorom to termin naukowy. Oznacza poczucie sztuczności i odrazy w reakcji na robota, rysunek lub animację komputerową, imitującą ludzki wygląd lub zachowanie. Konstruktorzy maszyn od zawsze starają się je pokonać.
Robot uciekł z doliny niesamowitości? (wideo)
Foto: Glow Images/East News

Włoscy konstruktorzy stworzyli FACE - realistycznego humanoida, którego jedynym zadaniem jest jak najwierniejsze naśladowanie ludzkiej mimiki. To niełatwe, ponieważ nasze twarze poruszane są niezliczoną ilością mięśni.

FACE zarządzany jest specjalnym systemem o 32 silnikach, zwanym Hybrid Engine for Facial Expressions Synthesis (HEFES). Polimerowa skóra jest równie elastyczna jak ludzka, co daje FACE'owi spore możliwości wyrazu. HEFES pozwala nie tylko na odtworzenie pojedynczych grymasów, ale i na płynne przechodzenie od jednego do drugiego.

Efekt jest niezły, ale czy na pewno nie znajdujemy się wciąż w dolinie niesamowitości?

(ew)

Czytaj także

"Kobieta idealna" – jeszcze nie chodzi, ale już mówi

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2012 18:34
- Aiko jest przykładem robota, który przyniesie wyniesie, pozamiata, posprząta, dla niektórych mężczyzn to pewnie ideał – mówiła w Czwórce Ola Jasińska, która opowiedziała o nowej humanoidalnej konstrukcji naukowców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Robot ze szkieletem jak ludzki (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2012 16:45
Robot został nazwany ECCEROBOT. Posiada sztuczne odpowiedniki ludzkich kości, mięśni i ścięgien, które pozwalają mu poruszać się tak jak człowiek. Z czasem otrzyma może ludzką inteligencję.
rozwiń zwiń
Czytaj także

PETMAN - humanoid z DARPA (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2012 12:30
DARPA to siostra NASA, amerykańska agencja wojskowa. O jej wynalazkach pisaliśmy wiele razy. Po robocie-mule i robocie-gepardzie przyszedł czas na humanoida.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Robot zapisze ze słuchu i odtworzy muzykę baroku (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2012 12:30
Zapisywanie ze słuchu skomplikowanych utworów to nie lada sztuka. Właśnie opanowały ją roboty.
rozwiń zwiń