Polskie Radio
Section05
Niemcy

NASZ WYWIAD Czy sojusz gigantów Niemcy-USA odzyska dawną temperaturę?

 - W kampanii CDU po raz pierwszy w tym roku pojawiły się akcenty antyamerykańskie – dokładniej tony krytyki wobec Donalda Trumpa. To może mieć różne skutki – oceniła w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl prof. Jadwiga Kiwerska z Instytutu Zachodniego. Jak zauważyła, temperatura relacji tych dwóch kluczowych dla polityki Zachodu państw zależy głównie od dalszej inicjatywy ze strony Waszyngtonu.  
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Europa wybiera - wywiady Wybory w Europie wybory w Niemczech Donald Trump Angela Merkel NASZ WYWIAD Rosja Stany Zjednoczone ŚWIAT

Wybory w Niemczech. "AfD największą sensacją"

W niedzielnych wyborach do Bundestagu Angela Merkel może być pewna zwycięstwa, ale jej polityczny blok CDU/CSU nie ma szans na bezwzględną większość w parlamencie. Kto zostanie koalicjantem chadeków: SPD, FDP czy Zieloni? I jak silna będzie antyislamska AfD? O Niemczech przed wyborami do Bundestagu mówiła w audycji Świat w Powiększeniu korespondentka Polskiego Radia w Berlinie Agata Kasprolewicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wybory w Niemczech Angela Merkel Niemcy Martin Schulz AfD

NASZ WYWIAD Koalicja w Berlinie zajmie się sprawą kluczową dla Polski?

Coraz większą legitymację, w przypadku polityków wielkiej koalicji, zyskuje postulat, by uzależnić finansowanie Unii Europejskiej od tzw. solidarności – ocenił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Artur Ciechanowicz z Ośrodka Studiów Wschodnich. Jego zdaniem w przypadku formowania rządu CDU/CSU-SPD może on się pojawić podczas negocjacji.
Zobacz więcej na temat:  wybory w Niemczech NASZ WYWIAD Niemcy OSW Wybory w Europie Angela Merkel Europa wybiera - wywiady Martin Schulz AfD

Niemcy przed wyborami. Jakie są nastroje w społeczeństwie?

Niemieckie wybory tylko na pozór mogą wydawać się oczywiste. Sondaże wskazują na wygraną kanclerz Angeli Merkel, jednak nie jest pewne, jakie partie będą w koalicji. Kampania ujawniła podziały w niemieckim społeczeństwie - oceniła korespondentka Polskiego Radia w Berlinie, Agata Kasprolewicz.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Agata Kasprolewicz wybory w Niemczech Wybory w Europie Michał Żakowski Grzegorz Ślubowski

TYLKO U NAS "Cichy hegemon Europy". Niemcy idą głosować

- Wszystko wskazuje na to, że te wybory będą się cieszyły ogromnym zainteresowaniem Niemców, ale nie tylko Niemców, w ogóle Europejczyków, także Polaków – mówi Portalowi PolskieRadio.pl Grzegorz Ślubowski, redaktor naczelny Redakcji Publicystyki Międzynarodowej. To ze względu na siłę jaką Niemcy stanowią w Europie, wszyscy uważnie przyglądają się najstrojom towarzyszącym wyborom.
Zobacz więcej na temat:  wybory w Niemczech Wybory w Europie Niemcy wybory polityka Angela Merkel TYLKO U NAS ŚWIAT

Wybory w Niemczech – specjalne audycje w Polskim Radiu

W niedzielę 24 września w Niemczech odbędą się wybory do parlamentu. Naczelna Redakcja Międzynarodowa Polskiego Radia zaprasza słuchaczy do śledzenia najświeższych informacji o głosowaniu w specjalnej audycji "Niemcy wybierają", która transmitowana będzie równocześnie na trzech antenach: w radiowej Jedynce, Trójce i Polskim Radiu 24 w godz. 18.00-19.00.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Niemcy przed wyborem debata Zdzisław Krasnodębski Paweł Kowal Olaf Osica Piotr Semka

"Projekt gazociągu Nord Stream 2 powinien zostać zatrzymany"

„Ze względów bezpieczeństwa Unii Europejskiej, projekt gazociągu Nord Stream 2 powinien zostać zatrzymany” - zaapelował w Parlamencie Europejskim przewodniczący frakcji Europejskiej Partii Ludowej Manfred Weber. Z kolei Jerzy Buzek powiedział, że w Parlamencie Europejskim nie ma dobrego klimatu dla budowy gazociągu Nord Stream 2. O budowie gazociągu mówili w audycji Spojrzenie na Wschód dr Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych i Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu BiznesAlert.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Nord Stream 2 gaz ziemny energetyka Jerzy Buzek Niemcy Rosja