Polskie Radio
Section05
Niemcy

Czy Schultz zostanie kanclerzem Niemiec?

W Niemczech kampania wyborcza nieuchronnie wkracza w decydującą fazę. Polityczni komentatorzy skupiają zaś swoją uwagę na postaci Martina Schultza, który na ostatnim wiecu partii SPD zaatakował Angelę Merkel, mówiąc, że dokonała ona "zamachu na demokrację". Dr hab. Aleksander Gubrynowicz nie ma wątpliwości: Schulz kolejnymi wypowiedziami potwierdza, że nie może pełnić najważniejszej funkcji w niemieckim rządzie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Martin Schulz Angela Merkel Rosja Paweł Lekki Antoni Dudek

Targalski: jest nadzieja na zablokowanie Nord Stream II

– Jeżeli Amerykanie wywrą odpowiednie naciski na Unię Europejską, jest nadzieja na zablokowanie Nord Stream II lub podporządkowanie go Brukseli – mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski, politolog i historyk. Podczas ostatniej wizyty prezydenta Ukrainy w Stanach Zjednoczonych, zarówno Waszyngton, jak i Kijów negatywnie wypowiedział się o tym projekcie.
Zobacz więcej na temat:  Gazprom Nord Stream 2 USA gaz ziemny Unia Europejska Niemcy Rosja

"Tandem niemiecko-francuski nie jest zagrożeniem dla Europy"

"Nowa idylla francusko-niemiecka"- tak belgijscy komentatorzy określają otwarcie we współpracy Francji i Niemiec. Angela Merkel i Emmanuel Macron zamanifestowali ją na zakończonym w piątek szczycie UE, występując na wspólnej konferencji prasowej. Wtedy też zapowiedzieli nowy plan współpracy. Wnioski ze szczytu UE wyciągali w audycji Świat w Powiększeniu prof. Georges Mink z Instytutu Nauk Społecznych i Politycznych w Paryżu, prof. Leszek Jesień z Collegium Civitas i prof. Arkadiusz Stempin z Uniwersytetu we Fryburgu oraz Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Tischnera w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Francja Niemcy Angela Merkel Emmanuel Macron Unia Europejska

Relokacja imigrantów. "Szczyt UE wygraną bitwą"

- Polska nie musi zgadzać się na jakiś dyktat. Powinna jednak być wiarygodnym uczestnikiem rozmowy. Musi rozumieć język solidarność – powiedział w kontekście polityki migracyjnej prof. Sławomir Sowiński z UKSW. Główne wydarzenia dnia, w tym szczyt UE w Brukseli i wizytę wiceministra obrony Tomasza Szatkowskiego w Stanach Zjednoczonych, komentowali także dr Michał Kuź z Uczelni Łazarskiego i ekspert ds. obronności Maksymilian Dura.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Donald Trump Angela Merkel Antoni Macierewicz NATO USA Unia Europejska imigranci w Europie uchodźcy Sławomir Sowiński Holandia Francja Niemcy

Niemcy: nocny atak na policję w Magdeburgu, są ranni

Podczas nocnych zamieszek w centrum Magdeburga ciężko ranny został jeden policjant, a 14 odniosło lżejsze obrażenia. W rozmowie w Polskim Radiem rzecznik prasowy prezydium saksońskiej policji (Sachsen Anhalt-Nord) potwierdził, że w bójcie wzięło udział około 150 młodych i agresywnych osobników, byli to w większości Niemcy, ale też kilkudziesięciu imigrantów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy policja przestępczość