Polskie Radio
Section05
Niemcy

Martin Schulz szefem SPD. Socjaliści zyskują w sondażach

Martin Schulz, który do niedawna był przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, teraz jest głównym rywalem Angeli Merkel w wyborach do Bundestagu, które mają się odbyć 24 września. Socjaliści zyskują w sondażach, SPD po raz pierwszy od 10 lat zrównała się w sondażach z chadekami. O nadchodzących wyborach w Niemczech mówił w audycji Gorąca Planeta Piotr Jendroszczyk z „Rzeczpospolitej”.
Zobacz więcej na temat:  Londyn Francja Niemcy Szkocja SPD Martin Schulz Ernest Zozuń

"60 procent Niemców życzy sobie imigrantów"

W ubiegłym roku w Niemczech doszło do 3533 ataków na uchodźców bądź na ośrodki, w których mieszkają w oczekiwaniu na rozpatrzenie wniosku o azyl – podają gazety należące do grupy medialnej Funke. Takie dane przekazało niemieckie MSW. O imigracji do Niemiec mówił w audycji Konfrontacje Idei prof. dr hab. Klaus Ziemer z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy imigracja Angela Merkel imigranci w Europie Zdzisław Krasnodębski

Narastają napięcia między Turcją a Unią Europejską

Prezydent Turcji Recep Erdogan powtórzył w ostatnich dniach swoje oskarżenia pod adresem Niemiec o nazistowskie praktyki. Powodem oburzenia było m.in. zezwolenie na demonstracje Kurdów we Frankfurcie nad Menem, krótko po tym jak tureckim ministrom uniemożliwiono organizację wieców poparcia dla prezydenta Erdogana przed kwietniowym referendum. O dyplomatycznym sporze między Berlinem a Ankarą, w którym pojawiły się już groźby o zerwanie porozumienia ws. migrantów czy przywrócenia kary śmierci w Turcji, mówił w programie Świat w Południe Konrad Zasztowt z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Recep Tayyip Erdogan Turcja Niemcy Magdalena Skajewska Kurdowie