Nauka

21. Piknik Naukowy - przepis na udaną sobotę dla całej rodziny

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2017 15:48
Ekologiczne bolidy, operacja wyrostka robaczkowego u pluszaków, ulubione zabawki fizyków, a także kurs dla małych Ziemian - to tylko niektóre atrakcje tegorocznego Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. 
Tam wyglądał jubileuszowy XX Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik
Tam wyglądał jubileuszowy XX Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik Foto: PAP/Paweł Supernak

Tematem przewodnim imprezy, która odbędzie się 3 czerwca na PGE Narodowym w Warszawie jest Ziemia.

Wraz z przedstawicielami wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego (namiot D22) dzieci będą mogły zabawić się w rozpoznawanie śladów pozostawianych przez mieszkańców lasu. Poszukają też odpowiedzi na pytanie: gdzie raki zimują?

Na stanowisku Akademii Wychowania Fizycznego (A30) dzieci dowiedzą się - z dużym prawdopodobieństwem - ile będą mieć wzrostu, kiedy dorosną. Uczestnicy Pikniku będą mogli też sprawdzić swoją skoczność, zwrotność, koordynację i proporcje ciała.

Nie zabraknie też zabaw dla małych pasjonatów archeologii - na stanowisku Ośrodka Badań Nad Antykiem UW (B16) czynne będą wykopaliska z fragmentami naczyń ceramicznych i replikami zabytków.

Centralny Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej (A05) zaprezentuje bezzałogowy samolot fotogrametryczny, który zdobywa dokładne dane o ukształtowaniu terenu.

Pobawić się "suchym piaskiem", który nawet gdy dodamy do niego wody nie stanie się mokry, będzie można na stoisku Instytutu Chemii Organicznej PAN (A45).

Wraz z Państwowym Ogniskiem Artystycznym (D04) uczestnicy Pikniku stworzą wielkoformatowy obraz przedstawiający przekrój Ziemi Dzieło będzie powstawać cały dzień i będzie miało tylu autorów, ilu się ich zgłosi.

Czytaj więcej:
piknik naukowy 1200.jpg
Więcej o Pikniku Naukowym

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik jest największą w Europie imprezą plenerową o tematyce naukowej. Już dziś można sobie zaplanować, jakie stanowiska chcemy odwiedzić, a to wszystko dzięki INTERAKTYWNEJ MAPIE.

Celem Pikniku Naukowego jest upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych poprzez prezentowanie ciekawych eksperymentów i doświadczeń - zarówno prostych, związanych z archeologią czy fizyką niskich temperatur, jak i najnowszych dokonań współczesnych uczonych.



Impreza pozwala zrozumieć i poznać naukę, ukazując ją jako niezwykle ekscytującą i pasjonującą dziedzinę życia, a poprzez przybliżenie warsztatu naukowca zachęca i inspiruje zwiedzających do podjęcia samodzielnej aktywności naukowej.

Co roku w Pikniku uczestniczy ok. 200 instytucji z Polski oraz całego świata. Instytucje naukowe, uczelnie, instytuty badawcze, muzea i instytucje kultury, fundacje związane z edukacją i koła naukowe prezentują tu swoje osiągnięcia oraz odsłaniają kulisy codziennej pracy.

Na imprezie reprezentowane są różne dyscypliny naukowe, zarówno nauki ścisłe, przyrodnicze, społeczne, jak i humanistyczne.

***

21. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

3 czerwca, godz. 11-20, PGE Narodowy w Warszawie

kk

Czytaj także

21. Piknik Naukowy. Święto fanów nauki już 3 czerwca

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2017 14:12
Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik jest największą w Europie imprezą plenerową o tematyce naukowej. Impreza odbędzie się w tym roku już po raz 21. Zapraszamy wszystkich 3 czerwca na PGE Narodowy.
rozwiń zwiń