Dwa Teatry

„Dwa Teatry” Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2016 09:00
Festiwal Dwa Teatry  Sopot 2016
Festiwal „Dwa Teatry – Sopot 2016”

KONKURS SŁUCHOWISK DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Prezentacje odbędą się w kompleksie MULTIKINO w Sopocie

ul. Bohaterów Monte Cassino 63, sala "urodzinowa"

Prowadzenie: Paweł Petkowski (Radio Gdańsk S.A.)

NAGRODA DLA NAJLEPSZEGO SŁUCHOWISKA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY XVI Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry - Sopot 2016" została ufundowana przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Historia Radiowego Teatru dla Dzieci jest ściśle związana z historią polskiej radiofonii i sięga 1937 roku. Wtedy to pierwszy raz nadano godzinne słuchowisko dla dzieci, a potem systematycznie, w każdą niedzielę, kolejne pojawiały się na antenie.

Sprawcą tego wydarzenia była aktorka, autorka i reżyserka w jednej osobie – Wanda Tatarkiewicz-Małkowska. To niezwykła postać w dziejach radiowej dramaturgii dla najmłodszych. Niemal natychmiast po zakończeniu wojny podjęła się zorganizowania Działu Audycji dla Dzieci, a później, konsekwentnie pisała, reżyserowała, redagowała słuchowiska zarówno dla młodszych, jak i starszych dzieci. Była uznana za jedną z najlepszych specjalistek teatru radiowego dla najmłodszych w Europie. Ona również, już w latach 50. ubiegłego wieku zorganizowała tzw. „gromadkę radiową”, do której zapraszała dzieci, by występowały w słuchowiskach. Dążyła do tego, by role dziecięcych bohaterów były kreowane przez rówieśników słuchaczy, a ci mogli się z nimi identyfikować. Był to krok zgoła rewolucyjny.

Od tego czasu słuchowiska dla młodszych i nastoletnich słuchaczy zajmowały na antenie radiowej poczesne miejsce. Były to zarówno słuchowiska pisane na zamówienie redakcji, jak i adaptacje współczesnych i klasycznych utworów literackich, adresowanych do tej grupy wiekowej.

Pośród setek audycji dla dzieci zachowanych w radiowym archiwum są utwory o najwyższych walorach artystycznych i literackich. Tworzyli je poeci i pisarze związani nie tylko z twórczością dla najmłodszych, jak.np.: Hanna Januszewska, Jadwiga Żylińska, Joanna Kulmowa, Ewa Nowacka czy Ireneusz Iredyński, a także cenieni adaptatorzy: Emilia Stawska, Elżbieta Hartwig, Elżbieta Marcinkowska czy Hanna Bielawska-Adamik. Powstały słuchowiska w oparciu o prozę Janusza Korczaka, Bolesława Leśmiana, Antoina de Saint Exupery’ego, baśnie Andersena i Braci Grimm, utwory poetyckie Jana Brzechwy, powieści Astrid Lindgren i wiele innych. Występowali w nich najznamienitsi aktorzy, a kreowali je wybitni reżyserzy Teatru Polskiego Radia.


W skład Jury, które oceniać będzie zgłoszone przez Program 1, Teatr PR i Rozgłośnie Regionalne słuchowiska, weszli:

  • Małgorzata Ryś – autorka scenariuszy musicali, tłumaczka, założycielka i kierownik edukacyjny Teatru Muzycznego Junior, działającego od 25 lat przy Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni,
  • Anna Cieślak – aktorka Teatru Polskiego oraz innych scen warszawskich, odtwórczyni ról w słuchowiskach dla dzieci,
  • Tomasz Maciej Trojanowski – pisarz, scenarzysta, autor dziesiątek słuchowisk dla dorosłych i dla dzieci, autor słynnych Kocich historii, opowiadań i powieści dla młodzieży.

 

RADIO GDAŃSK S.A.

23 maja, poniedziałek, godz. 10:00

Agnieszka Taborska

Ktoś stuka za ścianą

Reżyseria – Romuald Wicza-Pokojski

Realizacja akustyczna – Jacek Puchalski

Muzyka i opracowanie muzyczne – Jowita Cieślikiewicz

Data premiery antenowej – 25 grudnia 2015 r.

Czas trwania – 20’56’’

Obsada – Wioletta Karpowicz (Małgosia/Pani Wiertarka), Hanna Miśkiewicz (Babcia/Różowe Zatyczki do Uszu), Jacek Gierczak (Dziadek), Jakub Erlich (Jaś/Pan Telefon), Wojciech Stachura (Tata/Pan Młotek), Joanna Tomasik (Mama/Pani Suszarka), Piotr Kłudka (Stryjek Kazik/Żółw Milczek), Jaga Sankowska- Raftopulos (Śpiewaczka operowa), Magdalena Żulińska (Papuga/Pies Czorcik), Jolanta Darewicz Kotka Czarunia/Kwiatki)

Ktoś stuka za ścianą Agnieszki Taborskiej to zabawna i bardzo muzyczna opowieść, w której poza pewną sympatyczną rodziną walczącą z hałasem, występują jako bohaterowie m.in.: Różowe Zatyczki do Uszu, pani Wiertarka, pani Suszarka i Kwiatki. 

 

PROGRAM 1 PR

23 maja, poniedziałek, godz. 10:30


Mariusz Niemycki

Benek i Nietutejsi

Reżyseria – Janusz Kukuła

Realizacja akustyczna – Tomasz Perkowski

Opracowanie muzyczne – Marian Szałkowski

Data premiery antenowej – 11 października 2015 r.

Czas trwania – 26’34’’

Obsada – Krzysztof Tyniec – Benek, Ewa Złotowska – Dixi, Aleksandra Radwan – Szara, Krzysztof Szczepaniak – Cięty, Joanna Pach-Żbikowska – Karima, Sławomir Pacek – Omar, Aleksandra Kowalicka – Alia, Mirosław Wieprzewski – Cyngiel

W pewne spokojne, wczesnojesienne popołudnie do mieszkających wśród gałęzi dzikiego bzu komarów pospolitych giez przynosi nieoczekiwane wiadomości: mieszkańcy nieodległej łąki, na której wybuchł pożar, uciekają ze swoich domów i kierują się prosto nad ich staw! Kwestia uchodźców została przetransponowany na świat owadów i przybliżona zrozumiałym dla dzieci językiem.

 

PROGRAM 1 PR

23 maja, poniedziałek, godz. 11:30

 
Malina Prześluga

Chomik Tygrys

Reżyseria – Dobrosława Bałazy

Realizacja akustyczna – Tomasz Perkowski

Opracowanie muzyczne – Marian Szałkowski

Data premiery antenowej – 2 i 3 maja 2015 r.

Czas trwania – 18’06’’ (część 1.) i 19’40” (część 2.)

Obsada – Jacek Braciak (Chomik), Janusz Rafał Nowicki (Karaluch), Krzysztof Banaszyk (Szczur), Ewa Kania (Lewa), Ewa Serwa (Prawa), Anna Apostolakis (Ubikacja)

Zabawna historia chomika o imieniu Tygrys, który bardzo lubi przygody. Największą z nich jest bieganie w kołowrotku, w wersji bardziej niebezpiecznej - do tyłu. Zmienia się to, gdy w jego klatce i w jego troszkę nudnym życiu pojawia się Karaluch, z którym się zaprzyjaźnia. Tygrys próbuje zapoznać nowego kolegę z Rękami - Lewą i Prawą, które codziennie dają mu jeść i go głaszczą. Niestety, okazuje się, że ręce nie chcą karmić i głaskać Karalucha, tylko zamierzają go zlikwidować i zabierają z klatki Tygrysa. Chomik postanawia go uratować i po raz pierwszy staje w obliczu prawdziwej przygody i prawdziwej odpowiedzialności za kogoś innego.

 

RADIO GDAŃSK SA

23 maja, poniedziałek, godz. 12:30

 

Aleksandra Chmielewska

Tam, gdzie mieszka cisza

Reżyseria – Anna Wieczur-Bluszcz

Realizacja akustyczna – Jacek Puchalski

Muzyka i opracowanie muzyczne – Piotr Pawlak

Data premiery antenowej – 25 grudnia 2015 r.

Czas trwania – 24’23’’

Obsada – Andzej Żak (Dźwiękoksiężnik), Piotr Kłudka (Kleofas), Jacek Majok (Baltazar Cichy), Agnieszka Grzegorzewska (Pani z punktu informacyjnego), Anna Makowska-Kowalczyk (Mewa śmieszka), Jacek Gierczak (Stary Niedźwiedź)

Tam, gdzie mieszka cisza przeniesie słuchaczy do laboratorium Dźwiękoksiężnika i jego pomocnika Kleofasa, którzy od pewnego pisarza dostali bardzo trudne zamówienie – stworzyć eliksir ciszy. Czy im się to uda? Odpowiedź w słuchowisku Agnieszki Chmielewskiej.

 

RADIO GDAŃSK S.A.

24 maja, wtorek, godz. 10:00

 

Jolanta Patyna

Tam, gdzie żyją dzikie dźwięki

Reżyseria – Tomasz Man

Realizacja akustyczna – Jacek Puchalski

Muzyka i opracowanie muzyczne – Tomasz Man, Ignacy Wiśniewski

Data premiery antenowej – 11 października 2015 r.

Czas trwania – 24’00’’

Obsada – Agnieszka Grzegorzewska (Mama), Piotr Kłudka (Tata), Wojciech Stachura (Karol), Anna Makowska-Kowalczyk (Emilka), Marcin Marzec (Franek), Andrzej Żak (Spiker), Jacek Majok (Król Decybel), Jakub Erlich (Fryderyk), Jacek Gierczak (Generał)

Tam, gdzie żyją dzikie dźwięki Jolanty Patyny to zabawna historia rodzeństwa, które w tajemniczy sposób przenosi się do krainy, w której król ponad wszystko ceni ciszę, a jego generał tropi i więzi wszystkie dźwięki. Tekst słuchowiska zdobył główną nagrodę w konkursie „Tam, gdzie żyją dzikie dźwięki” zorganizowanym przez festiwal Literacki Sopot, Teatr Miniatura i Teatr Polskiego Radia.

 

TEATR POLSKIEGO RADIA

24 maja, wtorek, godz. 10:40

 

Jan Warenycia

Kasia i krokodyl

Reżyseria – Jan Warenycia

Realizacja akustyczna – Maria Olszewska

Opracowanie muzyczne – Maria Olszewska

Data premiery antenowej – 31 maja 2015 r.

Czas trwania – 24’55’’

Obsada – Henryk Talar (Dziadek Teofil), Marcelina Dąbek (Hania), Joanna Jeżewska (Mama Teofila/Mama Kasi/Sekretarka dyrektora cyrku), Krzysztof Wakuliński (Kupiec na targu), Maja Konkel (Kasia) oraz Gabriela Poświata, Igor Kumela, Franciszek Gołaszewski, Konrad Poruszek, Antoni Paśniewski, Michał Suchożebrski, Piotr Suchożebrski, Wojciech Kazimierski

Hania spędza popołudnie ze swoim dziadkiem Teofilem. Nieoczekiwanie dziadek przypomina sobie pewną książkę, którą widział kiedyś w dzieciństwie w księgarni. Nigdy jej nie przeczytał, choć miał wielką ochotę. Na okładce była uśmiechnięta dziewczynka trzymająca na smyczy krokodyla. Dziadek z Hanią postanawiają sami wymyślić o czym była książka. Tak pojawia się Kasia, która znajduje w szafie tajemnicze jajo…

 

PROGRAM 1 PR

24 maja, wtorek, godz. 12:00

 

Grzegorz Kasdepke

Plantacja smutku

Reżyseria – Dobrosława Bałazy

Realizacja akustyczna – Paweł Szaliński

Opracowanie muzyczne – Renata Baszun

Data premiery antenowej – 5 i 6 kwietnia 2015 r.

Czas trwania – 19’12’’ (część 1.) i 24’10” (część 2.)

Obsada – Jarosław Domin (Pa-Pa), Joanna Pach-Żbikowska (Ati), Mateusz Ceran (Pimek), Mirosław Wieprzewski (Pan Wesolutki), Elżbieta Gaertner (Ona)

Tata dwójki rodzeństwa - nastoletniej Ati i kilkuletniego Pimka, jak co rano wychodzi do pracy na tajemniczej plantacji, zarządzanej przez jeszcze bardziej tajemniczą właścicielkę, o której wszyscy mówią „Ona”. W tym czasie do jego dzieci przychodzi Pan Wesoliński i proponuje im pieniądze w zamian za smutek, który odczuwają po śmierci mamy. Pimek zgadza się sprzedać swój smutek, a potem decyduje się przyłączyć do Pana Wesolińskiego, jako jego pomocnik. Ati wraz z Tatą, a także z nieoczekiwaną pomocą Onej, próbuje wyrwać Pimka spod wpływu ogłupiającego Pana Wesolińskiego. Opowieść o tym, że w życiu między radością i smutkiem potrzebna jest równowaga.

 

RADIO KOSZALIN S.A.

25 maja, środa, godz. 10:00

 

Małgorzata Kamińska-Sobczyk

Pieśń lasu

Reżyseria – Małgorzata Kamińska-Sobczyk

Realizacja akustyczna – Jarosław Ryfun

Opracowanie muzyczne – Jolanta Otwinowska, Krzysztof Fir

Kompozytor – Jerzy Stachurski

Data premiery antenowej – 24 kwietnia 2015 r.

Czas trwania – 39’49’’

Obsada – Joanna Stoike-Stempkowska (Mały Zajączek), Izabela Nadobna-Polanek (Wrona/ Dziewczynka Marysia), Anna Rau (Wiewiórka/ Jeż/ Dziewczynka Ania), Alicja Gierłowska (Tchórz/ Bóbr pierwszy/ Dziewczyna Ala), Maciej Gierłowski (Niedźwiedź/ Bóbr drugi/ Ślimak/ Chłopiec Maciek), Marek Huczyk (Lis/ Chłopiec Marek)

Słuchowisko podejmuje problem ochrony przyrody i adresowane jest do dzieci w wieku przedszkolnym oraz młodszym szkolnym. Głównym bohaterem jest Zajączek, który z pomocą przyjaciółki Marysi ratuje zagrożony zniszczeniem las. W utworze pojawiają się typowo leśne ptaki i zwierzęta: lis, dzięcioł, wrona, tchórz, jeż, wiewiórka, ślimak, bobry, jelenie, a nawet niedźwiedź. Utwór stwarza możliwość poznania zwyczajów i życia zwierząt , przez co ma zalety edukacyjne. Bawiąc, wychowuje najmłodszych słuchaczy w przekonaniu, że są częścią natury i jak wielką wartością jest ochrona przyrody.

 

TEATR POLSKIEGO RADIA

25 maja, środa, godz. 11:00

 

Grzegorz Kasdepke

Pani Szast-Prast

Reżyseria – Janusz Kukuła

Realizacja akustyczna – Tomasz Perkowski

Muzyka – Krzysztof Ścierański

Data premiery antenowej – 25 października 2015 r.

Czas trwania – 24’48’’

Obsada – Maria Pakulnis (Pani Szast-Prast), Julia Siechowicz (Mała), Edyta Janusz-Erhlich (Mama), Krzysztof Gosztyła (Dziadek)

Pani Szast-Prast to słuchowisko wywodzące się z nurtu realizmu magicznego. Jego główna bohaterka zwana Małą, spędza wakacje nad morzem u chorego dziadka. Na plaży spotyka panią Szast-Prast sprzedającą lody i jagodzianki, za które nie bierze pieniędzy, ale wolny czas… Scenariusz słuchowiska zajął drugie miejsce w konkursie „Tam, gdzie żyją dzikie dźwięki” zorganizowanym przez festiwal Literacki Sopot, Teatr Miniatura i Teatr Polskiego Radia.

 

TEATR POLSKIEGO RADIA

25 maja, środa, godz. 12:00

 

Joanna Rudniańska

Każdy ma swoją Wenecję

Reżyseria – Dobrosława Bałazy

Realizacja akustyczna – Paweł Szaliński

Opracowanie muzyczne – Marian Szałkowski

Data premiery antenowej – 25 grudnia 2015 r.

Czas trwania – 21’10’’

Obsada – Bernard Lewandowski (Michał), Sara Lewandowska (Kaja/Bliźniak 2), Monika Kwiatkowska (Ewa, matka Michała), Grzegorz Kwiecień (Anioł Nocy Wigilijnej), Tomasz Borkowski (Julian, ojciec Michała), Katarzyna Tatarak (Marysia, żona Juliana/ Pani Zofia), Janusz Wituch (Lektor wiadomości), Jakub Jankiewicz (Chłopiec/ Bliźniak 1)

Dwunastoletni Michał pochodzi z rozbitej rodziny, a jego mama jest ciężko chora. Jednak pomimo choroby stara się pomagać tym, którzy tego potrzebują, co czasem dziwi Michała. Stara się, by ich Święta były piękne, mimo wszystko. Kiedy w Wigilię chłopiec odbiera ją z oddzialłu onkologicznego, mama mówi mu, że w tym roku wyjątkowo obydwoje skorzystają ze świątecznego zaproszenia do domu jego ojca, który założył nową rodzinę. Kiedy kupują prezenty, Michał spotyka tajemniczą postać Anioła.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak