Kultura

"Salon odrzuconych" na Drugim Międzynarodowym Festiwalu Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2015 10:37
Już od 6 listopada trwa druga edycja Międzynarodowego Festiwalu Ignacego Paderewskiego. Do tej pory organizatorzy zapewnili uczestnikom szereg koncertów, w tym jeden jazzowy, msze w intencji wielkiego artysty oraz panel dyskusyjny, którego gośćmi byli miedzy innymi Jan Popis (dyrektor artystyczny festiwalu) i Bożena Schmid Adamczyk (prezes Organizacji kulturalnej Musica Pro Pace w Genewie).
Audio
Ignacy Jan Paderewski na zdjęciu z 1914 roku
Ignacy Jan Paderewski na zdjęciu z 1914 rokuFoto: polona.pl/domena publiczna

W Łazienkach Królewskich 10 listopada o godzinie 18 zagrają polscy pianiści, którzy nie zakwalifikowani się do ostatniego etapu XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

- To ci, którzy grali pięknie, ale z różnych powodów nie przeszli dalej, nie osiągnęli sukcesu, na który zapewne zasługiwali - mówi Jan Popis.

W Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii wystąpią, między innymi, Łukasz Krupiński, Łukasz Piotr Byrdy i Paweł Motyczyński.

Program na kolejne dni

W Święto Niepodległości w Podchorążówce zostaną wyświetlone trzy filmy poświęcone pamięci Ignacego Jana Paderewskiego, a wieczorem na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina odbędzie się uroczysty, patriotyczny koncert z udziałem studentów i absolwentów uczelni.

Festiwal Paderewskiego zakończy 12 listopada koncert finałowy w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Sinfonia Varsovia pod batutą Marty Kluczyńskiej zagra Uwerturę Es-dur i Koncert fortepianowy a-moll op.17 Paderewskiego oraz III Symfonię Es-dur "Eroica" op.55 Ludwiga van Beethovena.

Do 15 listopada będzie można jeszcze oglądać wystawę "Paderewski wygrał Polskę na fortepianie" prezentowaną w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich.

Na wszystkie wydarzenia obowiązuje wstęp wolny. Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia.

IAR/Dorota Piotrowska/dy/AD

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Niezwykły chłopiec zwany Chopinem

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2015 13:00
Pewnemu chłopczykowi tata przygrywał na skrzypcach, gdy ten przychodził na świat. Sześć lat później mały Fryderyk był już znanym w Warszawie artystą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina ujawnił punktację jury Konkursu Chopinowskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2015 11:06
Kate Liu otrzymała więcej 10 oznaczających najwyższą ocenę niż zwycięzca Konkursu - Narodowy Instytut Fryderyka Chopina podał do publicznej wiadomości punktację Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń