Kultura

Zmierzch superbohaterów i świt superbohaterek

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 20:31
Zmęczony życiem mężczyzna po przejściach jest bohaterem filmu "Logan". W tym odcinku opowiadamy o superbohaterach i superbohaterkach w granicznych momentach życia.
Audio
  • Superbohaterki i superbohaterowie w trudnych momentach życia (ABC popkultury - zestaw powiększony/ Trójka)
Jednym z superbohaterów, którzy powrócą na ekrany kin w przyszłym roku, jest Wolverine (w tej roli Hugh Jackman)
Jednym z superbohaterów, którzy powrócą na ekrany kin w przyszłym roku, jest Wolverine (w tej roli Hugh Jackman)Foto: mat. prom. Marvel/thewolverinemovie.com

Właśnie mija 20 lat od premiery serialu "Buffy postach wampirów". Tytułowa Buffy zajmuje się walką z krwiożerczymi wampirami, a w tym zadaniu pomaga jej zaprzyjaźniony bibliotekarz. Serial z 1997 roku został wyreżyserowany przez Jossa Whedona i do dziś ma rzeszę wiernych fanów.

- Jest to najlepiej napisany i opowiedziany serial, jeśli chodzi o rozwój pewnego łuku, spinającego całą fabułę. Jest to opowieść nie tylko o Buffy i potworach, ale też o dojrzewaniu kobiety, co jest nadal towarem bardzo rzadkim w kinie i telewizji - podkreśla publicystka Kaja Klimek.

Buffy pokazuje, na czym polega dojrzewanie do wielu rzeczy. Serial zasłynął również z nietypowych dla lat 90. przerażających efektów i pomysłów. O nich, o rozważaniach feministycznych i kształtowaniu masowej wyobraźni więcej w rozmowie z Kają Klimek.

"Logan: Wolverine" od tygodnia jest na ekranach, zbiera dobre recenzje i pokazuje zupełnie inne oblicze szablorękiego mutanta. Hugh Jackman dzięki tej roli wskoczył do hollywoodzkiej pierwszej ligi.

Rolę Logana chciano powierzyć Melowi Gibsonowi lub Russellowi Crowe’owi, ale ostatecznie zdecydowano się na australijskiego aktora. Przyjęcie jej odradzała mu żona, broniąca tego, by pozostał wierny rolom teatralnym i musicalowym, jednak Jackman zdecydował się spróbować, co wyszło na dobre dla niego i popkultury.

- Jest to bardzo ludzka opowieść o wartościach tradycyjnych, jak np. roli rodziny, szukaniu relacji z bliskimi ludźmi i poświęceniu. Jest to może trywialna historia, ale czegoś takiego brakowało w kinie superbohaterskim i w Loganie świetnie się to sprawdza - podkreśla dziennikarz Radosław Czyż.

Gatunkowo jest to bardzo ciekawa produkcja, bo nawiązuje do filmów drogi, westernów i opowieści bohaterskich. O Loganie, profesorze X i nowym pokoleniu reprezentowanym przez Laurę, rozmawiamy z Radosławem Czyżem z "Gazety Wyborczej".

Przypominamy też zupełnie inne oblicza Hugh Jackmana.

***

Tytuł audycji: ABC popkultury - zestaw powiększony
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Goście: Radosław Czyż ("Gazeta Wyborcza"), Kaja Klimek (publicystka popkulturowa)
Autorka materiałów dodatkowych: Wioletta Myszkowska
Data emisji: 10.03.2017
Godzina emisji: 15.06

sm/ei

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Remake na dużym i małym ekranie. Między zachwytem a zarazą

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 19:21
Powtarzalność, nazywana w branży telewizyjnej i filmowej "remake", to temat, któremu przyglądamy się w tym wydaniu "ABC popkultury".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kultowe komiksy w kinie i kobiety, które przebiły szklany sufit

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2017 02:16
- Komiks to medium, które wybiera najlepsze kadry, bo na tym polega jego sztuka. Z tego m.in. powodu komiks i film nie są sobie tożsame, ale w "Sin City" i "300" w znakomity sposób udało się przenieść świat rysunków na duży ekran - mówi Tomasz Kołodziejczak z Klubu Świata Komiksu.
rozwiń zwiń