Łupaszka
Section02
Łupaszka
Section04
Walczył o wolną i sprawiedliwą Polskę
Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka" - Wypowiedzieliśmy walkę na śmierć lub życie tym, którzy za pieniądze, ordery lub stanowiska z rąk sowieckich mordują najlepszych Polaków - pisał Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka". więcej
Zygmunt Szendzielarz Łupaszka
Poszlibyśmy za nim w ogień
Epitafium dla Łupaszki

- On niósł w sobie tradycję polskiej kawalerii - mówił jeden z bohaterów reportażu Alicji Maciejowskiej i Aliny Głowackiej o Zygmuncie Szendzielarzu. (PR, 20.02.2001)

"Lala" mówili na mnie w domu

O domu rodzinnym, młodości i początkach II wojny światowej opowiada Lidia Lwow-Eberle, towarzyszka życia i sanitariuszka w oddziale mjr Łupaszki. (PR, 1.06.2015)

Przyszli po mnie partyzanci

O życiu z partyzantami, pracy w leśnej kuchni, potyczkach wojskowych i początkach związku z mjr Łupaszką - druga część wspomnień Lidii Lwow-Eberle. (PR, 2.06.2015)

Walczyli o wolną Polskę

O akcjach partyzanckich, bazie w Puszczy Białowieskiej, rozwiązaniu oddziału i wyjeździe z Łupaszką do Gdańska - trzecia część relacji Lidii Lwow-Eberle. (PR, 3.06.2015)

Nie było mowy o ujawnieniu

Konspiracja w Gdańsku i Sztumie, partyzantka w Borach Tucholskich i na Podlasiu, aresztowanie przez bezpiekę - czwarta część wspomnień Lidii Lwow-Eberle. (PR, 4.06.2015)

Łupaszka dostał 18 kar śmierci

- Wszyscy mężczyźni usłyszeli wyrok śmierci, kary wykonano. Mnie i inne kobiety skazano na dożywocie - ostatnia część opowieści Lidii Lwow-Eberle. (PR, 5.06.2015)

Poszedłbym za nim w ogień

- Nigdy się kulom nie kłaniał, trzymał dyscyplinę, dawał poczucie bezpieczeństwa - wspomnienia Józefa Ruska, ps. Bylina, łącznika w oddziale Łupaszki. (PR, 24.08.2013)

Symboliczne pożegnanie

- Władza ludowa obawiała się go najbardziej. Miał osiemnaście wyroków śmierci - mówił Czesław Celiński, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK. (PR, 30.06.2008)

Protest przeciwko złu

- Uważaliśmy, że jeżeli nie będziemy się sprzeciwiać, to zaakceptujemy zło - wspominała sanitariuszka z oddziału "Łupaszki" Janina Smoleńska "Jachna". (PR, 22.08.2013)

Section06
Proces Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej
Procesy pokazowe członków antykomunistycznego podziemia były esencją nienawiści, zakłamania i propagandy władz PRL wobec tych, którzy zdecydowali się zbrojnie walczyć z prosowieckim porządkiem w Polsce. Pod hasłem band dywersyjnych sądzono byłych członków AK i ich następców. Pozbawieni możliwości obrony, fałszywie oskarżani o zdradę – byli skazywani na śmierć lub długoletnie więzienie. Pamięć o nich na wiele lat wymazano z oficjalnej historii. W archiwach Polskiego Radia zachowały się nagrania, które pozostają świadectwem hańby ówczesnego wymiaru sprawiedliwości.
Pierwszy dzień procesu

- Oskarżeni, przechodząc na żołd central anglosaskich imperialistów, uprawiali na terenie kraju szpiegostwo - relacjonował sprawozdawca Polskiego Radia. (PR, 23.10.1950)

W poszukiwaniu szpiegów

- Krwawy zbir i bandyta, mordujący i napadający bezlitośnie - tak opisywał mjr "Łupaszkę" dziennikarz Polskiego Radia. Relacja z drugiego dnia procesu. (PR, 24.10.1950)

Walka z bezpieką

Trzeci dzień procesu. Zeznania mjr Zygmunta Szendzielarza oraz dowódcy 6. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej ppor. Lucjana Minkiewicza ps. Wiktor. (PR, 25.10.1950)

Propaganda donosi

- To, co usłyszeliśmy, potwierdziło zdradziecką politykę dowództwa AK zaprzedania się obcym interesom - słyszymy w komentarzu z czwartego dnia procesu. (PR, 26.10.1950)

Dowody nie miały znaczenia

- Dziś, w piątym dniu rozprawy, w dalszym ciągu zeznawali świadkowie, członkowie bandy "Łupaszki" - donosił sprawozdawca Polskiego Radia. (PR, 27.10.1950)

Tropem żołnierzy niezłomnych
Pan major Łupaszka
"Pan major Łupaszka" Zapowiedź filmu dokumentalnego w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego, którego premiera odbyła się 24 kwietnia w Programie Drugim Telewizji Polskiej. więcej
Mówi reżyser Arkadiusz Gołębiewski: Film jest oparty na świadectwach osób, które znały majora "Łupaszkę". Zbierałem je przez lata jako niezależny dokumentalista. więcej
Mówi reżyser
Section08
żołnierzewyklęci.polskieradio.pl zobacz serwis
Żołnierze wyklęci