Polska Marynarka w II Wojnie Światowej
Section01
Section04
Gen. Władysław Sikorski: "Po wojnie staniemy mocno i pewnie nad morzem" Przemówienie Wodza Naczelnego skierowane do polskich marynarzy w 1943 roku. (BBC)
00:00
00:40
Wielkie dni małej floty
Wielkie dni małej floty Angielski historyk Brian Tunstall napisał: "Ze wszystkich flot Zjednoczonych Narodów żadna nie walczyła lepiej w warunkach najwyższych trudności operacyjnych jak Polska Marynarka Wojenna". więcej

MAŁA FLOTA WIELKA DUCHEM

DZIAŁANIA FLOTY W LATACH 1939 -1945
Wojna na morzu

Port radziecki. Główny cel alianckich konwojów z zaopatrzeniem dla Związku Radzieckiego. Podczas akcji konwojowej do Murmańska zatopiony został ORP „Jastrząb”, zaś ciężko uszkodzony został ORP „Garland”.

Stolica Estonii. Do neutralnego portu wpłynął 14 września 1939 ORP „Orzeł”. Okręt podwodny został internowany przez władze estońskie. Po trzech dniach „Orzeł” uciekł z portu.

Szwedzki port. W czasie wojny miejsce internowania polskich okrętów podwodnych: ORP „Ryś”, „Sęp”, „Żbik”.

Główna baza brytyjskiej Royal Navy.

Główna baza niemieckiej Kriegsmarine. ORP „Conrad” w dniach 7-14 czerwca 1945 pełnił w niej dyżur nadzorujący.

Strategiczny port brytyjski u wejścia do Morza Śródziemnego. To stąd ORP „Orkan” wyruszył w kierunku Wielkiej Brytanii z trumną Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego.

Główna baza aliantów na Morzu Śródziemnym. W pobliżu La Valetty w trakcie ochrony konwoju zatopiony został ORP „Kujawiak”.

Bejrut i Aleksandria były alianckimi bazami na Morzu Śródziemnym. Operowały z niego ORP „Garland” i ORP „Dzik”.

Bitwa o port Narwik między siłami niemieckimi, a aliantami rozegrała się między 9 kwietnia a 8 czerwca 1940 podczas hitlerowskiej inwazji na Norwegię. W walkach tych brały udział polskie niszczyciele: ORP „Błyskawica”, ORP „Burza”, „ORP” Grom oraz transportowiec „Chrobry”. Dwa ostatnie zatonęły wskutek bombardowania niemieckiego lotnictwa. Bitwa zakończyła się zwycięstwem aliantów.

Operacja Anklet. Rajd brytyjskich komandosów na niemiecką bazę w dniach 26-27 grudnia 1941. Akcję osłaniały ORP „Krakowiak” i ORP „Kujawiak”.

Ewakuacja sił sprzymierzonych po klęsce Francji na przełomie maja i czerwca 1940 roku. W akcji brał udział ORP „Błyskawica”.

Pozorowana inwazja wojsk alianckich w 1942 roku. Akcję ogniem artyleryjskim osłaniał ORP „Ślązak”. Okręt złamał rozkaz, aby ewakuować prawie 100 kanadyjskich żołnierzy.

Lądowanie aliantów w Normandii 6 czerwca 1944 roku. Operacja pozwoliła na utworzenie drugiego frontu w Europie. Działania osłaniały: ORP „Dragon” (uszkodzony przez niemiecką „żywą torpedę”), ORP „Błyskawica”, ORP „Piorun”, ORP „Ślązak” i ORP „Krakowiak”.

Lądowanie aliantów w Afryce Północnej w listopadzie 1942 roku. Oddziały inwazyjne lądujące w okolicach Algieru osłaniał ogniem artyleryjskim okręt ORP „Błyskawica”.

Lądowanie sił sprzymierzonych na Sycylii w dniach 10 lipca-17 sierpnia 1943. Operację osłaniały: ORP „Piorun”, ORP „Krakowiak”, ORP „Ślązak”, ORP „Sokół” i ORP „Dzik”.

Inwazja aliantów na Włochy rozpoczęta 9 września 1943. W operacji bezpośredni udział wzięły jednostki: ORP „Piorun”, ORP „Ślązak”, ORP „Krakowiak”, ORP „Dzik” oraz polskie transportowce.

Obrona Półwyspu Helskiego. Trwała od początku wojny do 2 października 1939. 3 września ORP „Wicher” oraz ORP „Gryf” zatonęły wskutek ataku niemieckiego lotnictwa. Okręty podwodne po wyczerpaniu możliwości prowadzenia walki wyszły na Bałtyk.

8 kwietnia 1940 roku okręt podwodny ORP „Orzeł” zatopił niemiecki transportowiec „Rio de Janeiro”, który przewoził żołnierzy Wehrmachtu w przeddzień inwazji na Norwegię. Dzięki zatopieniu statku, alianci dowiedzieli się o planowanej niemieckiej inwazji.

W latach 1939-45 ocean pochłonął 4000 statków i 50 tysięcy ofiar, stając się jedną z kluczowych aren zmagań sił zbrojnych w trakcie II wojny światowej. W konwojach brały udział: ORP „Conrad”, ORP „Burza”, ORP „Błyskawica”, ORP „Garland” (silnie uszkodzony), ORP „Piorun”, ORP „Krakowiak”, ORP „Orkan” (zatopiony), ORP „Sokół”.

Bitwa między niszczycielami alianckimi i niemieckimi 8-9 czerwca 1944. Wzięły w niej udział ORP „Błyskawica” oraz ORP „Piorun”.

Do pościgu za największym niemieckim pancernikiem ”Bismarck” alianci rzucili wszystkie posiadane siły. W pogoni brał udział między innymi polski niszczyciel ORP "Piorun", który 27 maja 1941 jako pierwszy nawiązał kontakt bojowy z okrętem przeciwnika.

Obszar intensywnie patrolowany przez siły alianckie, m.in. ORP „Orkan”, ORP „Sokół” i ORP „Piorun”.

21 września 1943 roku ORP „Dzik” wszedł na redę portu w Bastii. Dzięki atakowi torpedowemu zdołał zablokować wyjście z portu.

7 października 1943 ORP „Sokół” zatopił niemiecki transportowiec „Eridania”. Była to największa jednostka zatopiona przez Polską Marynarkę Wojenną w II wojnie światowej.

ORP „Ślązak” i ORP „Krakowiak” prowadzą działania przeciwko jednostkom wroga w ramach kampanii alianckiej, która miała na celu opanowanie wysp greckich od września do listopada 1943 roku.

Section08

OBRONA WYBRZEŻA 1939

Strzały nad morzem Bój o Westerplatte przeszedł do legendy. Symbolem walk o Oksywie stała się straceńcza postawa dowódcy. Hel bronił sie dłużej niż Warszawa. Wybrzeże nie mogło nie upaść, walczyło jednak tak długo, jak to było możliwe.  więcej
Strzały nad morzem
Section025