Powstanie Warszawskie (nowe)

28 września

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2017 18:40
Pięćdziesiąty dziewiąty dzień powstania, czwartek. Generał Tadeusz Bór-Komorowski nadaje ostatni telegraf z prośbą o pomoc do dowództwa Armii Czerwonej, która stoi po drugiej stronie Wisły. Nie dostaje odpowiedzi.
Audio
  • Warszawa dogorywała, odcięta od jakiejkolwiek pomocy z zewnątrz. Zjadano wtedy już wszystko - psy, koty, gołębie. (PR, 2014)
  • - Tego dnia był pogrzeb mojej przyjaciółki i ostatni raz widziałam ojca - wspominała Krystyna Domańska ps. Ksenia. (Archiwum PR)
  • Tekst sprawozdania gen. Antoniego Chruściela ps. Monter o sytuacji w Warszawie; wspomnienia Aleksandra Gieysztora, szefa Wydziału Informacji Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK. Cykl "Dni Walczącej Stolicy" Władysława Bartoszewskiego. (RWE, 1984)
Pogrzeb powstańca. Dokładny dzień wydarzenia nieustalony.
Pogrzeb powstańca. Dokładny dzień wydarzenia nieustalony. Foto: PAP

Niemcy przegrupowują siły i przygotowują ostateczny szturm na Żoliborz. Mają miażdżącą przewagę ludzi i broni. Od huraganowego ognia ciężkiej artylerii rozsypują się domy w okolicy pl. Krasińskiego i pl. Wilsona.

Ciężka artyleria ostrzeliwuje Śródmieście – ul. Twardą, pl. Grzybowskiego, Sienną, pl. Zbawiciela, Koszykową, Mokotowską.

Tego dnia z upoważnienia Komendy Głównej AK ppłk Zygmunt Dobrowolski ps. Zyndram i por. Alfred Korczyński ps. Sas przeprowadzają w Ożarowie w kwaterze gen. Ericha von dem Bacha rozmowę w sprawie niemieckich warunków dotyczących zakończenia powstania. Warunki te mówią o kapitulacji wojsk powstańczych z uznaniem ich praw kombatanckich oraz przymusową ewakuację mieszkańców Warszawy.

Po naradach w kwaterze dowódcy AK zapada decyzja o kontynuowaniu pertraktacji z Niemcami i w sprawie ewakuacji mieszkańców i w sprawie dalszych rozmów o kapitulacji.

< 27 września

29 września >


wspołpraca