Section00

Audycje | ŚLADY NA PIASKU

O audycji

Audycja inspirowana wydarzeniami, osobowościami oraz dziełami sztuki, które pozostawiły znaczący ślad w historii i nadal wpływają na życie Kościoła lokalnego i powszechnego.
„Patrz, co zostało, Popatrz, jak mało, Jakiś kwiat, jakiś list, W piasku ślad...” śpiewa w Budka Suflera. Opowiadamy o „śladach na piasku”- które trzeba zachować od zapomnienia lub o takich, które warto odszukać. Audycje wprowadzają w świat kultury i religii poprzez indywidualne spojrzenie autorek. Od reportażu, przez formy literackie, po dyskusje specjalistów prowadzone w studiu.
- Małgorzata Glabisz-Pniewska odkrywa niebanalne i nieznane oblicza Świętych Kościoła.
- Agnieszka Kozłowska- Łysko podejmuje tematy społeczne z pogranicza zwyczaju oraz religii.
- Sylwia Sułkowska opowiada o rodzinie z jej codziennymi i niecodziennymi problemami, a także o podróżowaniu do miejsc świętych.
- Agnieszka Trzeciakiewicz towarzyszy ekspertom w odkrywaniu nieznanych albo zapomnianych faktów z różnych dziedziny historii, sztuki sakralnej i filmowej.
- Małgorzata Bartas-Witan rozmawia z osobami świadomie stawiającymi swoje ślady w Kościele, który nie jest dla nich żadną instytucją, ale własnym domem.

Zapraszamy w piątki o godz. 23.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Ślady na piasku
Section05

Dlaczego warto nawiedzać kościoły jubileuszowe i zdobywać odpusty?

18 maja będziemy obchodzili liturgiczne wspomnienie Św. o. Stanisława Papczyńskiego, założyciela Księży Marianów. Jego grób znajduje się w Kościele Wieczerzy Pańskiej na Mariankach w Górze Kalwarii.
play_arrow

czytaj więcej

Co wspólnego ma Leon XIV z Polską?

Skromny, pokorny, słuchający sercem.... nie jest to Amerykanin w adidasach. O nowo wybranym na Papieża kardynale Agnieszka Kozłowska Łysko rozmawia z o. Wiesławem Dawidowskim, augustianinem.  Zdradzimy państwu m.in co wspólnego ma Leon z Franciszkiem i jakie są zw. nowego papieża z Polską.
play_arrow

czytaj więcej

Sekrety konklawe

Kardynałowie zamknięci, bez dostępu do telefonów, internetu i wszelkiego rodzaju mediów? Ile razy głosują? Skąd bierze się biały dym nad Watykanem?7.05 rozpocznie się konklawe. Wybory następcy św. Piotra, wybory owiane są chyba największą aurą tajemniczości spośród wyborów na świecie.Kto jest faworytem? O tym wszystkim w rozmowie z red. Tomaszem Krzyżakiem i ks. Przemysławem Śliwińskim, autorem książki „Sekrety konklawe”
play_arrow

czytaj więcej

Proboszcz świata

Czy papież Franciszek traktowany był przez świat Zachodu wyłącznie jako przywódca religijny czy też mąż stanu? Co z nauczania Franciszka najbardziej poruszało Zachód? Kim dla kościoła anglikańskiego był Franciszek? Co pozostawi po sobie, jakie wspomnienie, z czym będzie najbardziej kojarzony - nawet, przez następne pokolenia?
play_arrow

czytaj więcej

Jak (nie) iść do spowiedzi

W "Śladach na piasku"  przedstawimy Arcybractwo Męki Pańskiej, które od ponad  400 lat istnieje i działa przy Bazylice Franciszkanów w Krakowie. Jest niepowtarzalne i jedyne w Polsce, zarówno jeśli chodzi o formę modlitwy, jak stroje i zachowanie uczestników.
play_arrow

czytaj więcej

500- lecie sprowadzenia do katedry Krzyża Baryczków

W Warszawie rozpoczęły się uroczystości 500- lecia sprowadzenia do katedry Krzyża Baryczków. O znaczeniu historycznym i symbolicznym bezcennego dzieło sztuki i kultu, chwilę przed rozpoczęciem Wielkiego Tygodnia opowie bp. Michał Janocha- prof. historii sztuki
play_arrow

czytaj więcej

Rekordowy pontyfikat Jana Pawła II. Przesłanie wyprzedzało epokę

2 kwietnia minie 20 lat od śmierci Papieża Jana Pawła II. Ten rekordowy pontyfikat 264. następcy św. Piotra trwał 26 lat 5 miesięcy i 16 dni i był trzecim – po św. Piotrze i Piusie IX - co do długości w historii papiestwa.

czytaj więcej

 „Evangelium vitae” - obrona godności życia ludzkiego wobec „kultury śmierci”

25 III przypada 30 rocznica ukazania się Encykliki „Evangelium vitae” (Ewangelia życia) papieża św. Jana Pawła II, która potwierdza wartość i nienaruszalność każdego ludzkiego życia oraz apeluje do wszystkich ludzi o szanowanie, ochronę, miłość i służbę każdemu ludzkiemu życiu . Encyklika porusza zagadnienia moralnego nauczania Kościoła na temat poszanowania ludzkiego życia.

czytaj więcej

Ernest Bryll. Wspomnienia

16 marca 2024 roku w Warszawie zmarł poeta, eseista i częsty gość audycji radiowych - Ernest Bryll. W pierwszą rocznicę śmierci przypomnimy sylwetkę poety, jego mysli i poglądy na poezję. 
play_arrow

czytaj więcej

Section21