Section00

Audycje | ŚLADY NA PIASKU

O audycji

Audycja inspirowana wydarzeniami, osobowościami oraz dziełami sztuki, które pozostawiły znaczący ślad w historii i nadal wpływają na życie Kościoła lokalnego i powszechnego.
„Patrz, co zostało, Popatrz, jak mało, Jakiś kwiat, jakiś list, W piasku ślad...” śpiewa w Budka Suflera. Opowiadamy o „śladach na piasku”- które trzeba zachować od zapomnienia lub o takich, które warto odszukać. Audycje wprowadzają w świat kultury i religii poprzez indywidualne spojrzenie autorek. Od reportażu, przez formy literackie, po dyskusje specjalistów prowadzone w studiu.
- Małgorzata Glabisz-Pniewska odkrywa niebanalne i nieznane oblicza Świętych Kościoła.
- Agnieszka Kozłowska- Łysko podejmuje tematy społeczne z pogranicza zwyczaju oraz religii.
- Sylwia Sułkowska opowiada o rodzinie z jej codziennymi i niecodziennymi problemami, a także o podróżowaniu do miejsc świętych.
- Agnieszka Trzeciakiewicz towarzyszy ekspertom w odkrywaniu nieznanych albo zapomnianych faktów z różnych dziedziny historii, sztuki sakralnej i filmowej.
- Małgorzata Bartas-Witan rozmawia z osobami świadomie stawiającymi swoje ślady w Kościele, który nie jest dla nich żadną instytucją, ale własnym domem.

Zapraszamy w piątki o godz. 23.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Ślady na piasku
Section05

Proroctwo papieża Franciszka dla świata - Laudato Si

W Domu Arcybiskupów Warszawskich odbyła się międzynarodowa konferencja z cyklu Creatio Contunua, w 10. rocznicę encykliki. Wiodącym tematem konferencji było pytanie o aktualność tej encykliki Franciszka w kontekście nowych wyzwań: degradacji środowiska, kryzysu duchowego i wpływu sztucznej inteligencji na ludzką godność i pracę.
play_arrow

czytaj więcej

Boże Ciało na świecie

Boże Ciało, czyli uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, to jedno z najważniejszych świąt katolickich. Jego obchody różnią się w zależności od regionu i kultury, przybierając unikalne formy w różnych częściach świata.
play_arrow

czytaj więcej

Jak wygląda praca "w cywilu w zawodzie pielęgniarskim?

 " Jeszcze nie umieram, potrzebna mi pielęgniarka, a nie zakonnica!" czyli opowieść sióstr Katarzynek z Braniewa, Elbląga, Gdańska - jak wygląda praca "w cywilu w zawodzie pielęgniarskim?
play_arrow

czytaj więcej

110. rocznica urodzin ks. Jana Twardowskiego

110 rocznica urodzin ks. Jana Twardowskiego jako pretekst do przypomnienia sylwetki poety we wspomnieniach przyjaciół i współpracowników min. Czesława Czaplińskiego oraz Ernesta Brylla
play_arrow

czytaj więcej

Jasnogórska Królowa Polski

W przededniu przypadającego w ostatnim dniu maja - miesiąca maryjnego - święta Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny zapraszamy na Jasną Górę, skąd Jasnogórska Królowa Polski w kopii cudownego obrazu nawiedzała wszystkie parafie całej Polski.
play_arrow

czytaj więcej

Święty z Wandei

Św. Ludwik Maria Grignion de Montfort (1673–1716) był francuskim kapłanem, kaznodzieją i mistykiem. Jego działalność misyjna okazała się szczególnie istotna w okresie rewolucji francuskiej, mimo, że żył i działał prawie sto lat wcześniej.
play_arrow

czytaj więcej

Dlaczego warto nawiedzać kościoły jubileuszowe i zdobywać odpusty?

18 maja będziemy obchodzili liturgiczne wspomnienie Św. o. Stanisława Papczyńskiego, założyciela Księży Marianów. Jego grób znajduje się w Kościele Wieczerzy Pańskiej na Mariankach w Górze Kalwarii.  Sanktuarium św. o. Stanisława Papczyńskiego jest jednym z jedenastu kościołów jubileuszowych Archidiecezji Warszawskiej. Przez cały rok 2025 będzie w nim można uzyskać odpust zupełny dla siebie lub dla zmarłych, nawet dwa razy dziennie. Będąc w sanktuarium można przejść Drogą Nadziei i przejść przez Bramę Jubileuszową. Symboliczna Brama Jubileuszowa została umiejscowiona w Sanktuarium pomiędzy XIV stacją Drogi Krzyżowej (Złożenie do grobu Pana Jezusa), a stacją XV (Zmartwychwstanie Pana Jezusa). Przejście przez Bramę oznacza pragnienie i deklarację nawrócenia. Przewodnikiem Sylwii Sułkowskiej będzie ks. Paweł Naumowicz - kustosz Sanktuarium św. o. Stanisława Papczyńskiego. Zaprasza Sylwia Sułkowska
play_arrow

czytaj więcej

Co wspólnego ma Leon XIV z Polską?

Skromny, pokorny, słuchający sercem.... nie jest to Amerykanin w adidasach. O nowo wybranym na Papieża kardynale Agnieszka Kozłowska Łysko rozmawia z o. Wiesławem Dawidowskim, augustianinem.  Zdradzimy państwu m.in co wspólnego ma Leon z Franciszkiem i jakie są zw. nowego papieża z Polską.
play_arrow

czytaj więcej

Sekrety konklawe

Kardynałowie zamknięci, bez dostępu do telefonów, internetu i wszelkiego rodzaju mediów? Ile razy głosują? Skąd bierze się biały dym nad Watykanem?7.05 rozpocznie się konklawe. Wybory następcy św. Piotra, wybory owiane są chyba największą aurą tajemniczości spośród wyborów na świecie.Kto jest faworytem? O tym wszystkim w rozmowie z red. Tomaszem Krzyżakiem i ks. Przemysławem Śliwińskim, autorem książki „Sekrety konklawe”
play_arrow

czytaj więcej

Section21