Redakcja Programów Katolickich

Nowy Rok - czas na zmiany

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2015 08:47
Wedle starego porzekadła „z Nowym Rokiem nowym krokiem” rozpoczynając Nowy Rok próbujemy zacząć od wszystko nowa. Z nadzieją przyjąć nowe.
Audio
Nowy Rok - czas na zmiany
Foto: Glow Images/East News

Co zrobić żeby nadzieje które niesie nowe nie były płonne? W tym noworocznym przekraczaniu progu Nowego Roku, podobnie jak w wielu innych momentach, gdy zaczynamy coś na nowo - potrzebujemy nadziei, że warto, i że będzie to zmiana na lepsze, że przyszłość będzie na miarę naszych oczekiwań.

Zacząć wszystko od nowa – czasem to pragnienie – czasem wybór – a czasem konieczność. Zmiana na lepsze – to pragnienie, które specjalnie ożywa w tym czasie.  Co w tym pomaga? Liczne postanowienia, odwaga stawiania sobie wyzwań i celów. W jaki sposób można o to walczyć?

O doświadczeniu  zmiany życiowej  - pracy,  sytuacji,  powołania – opowiedzą  m.in. ks. Dominik Chmielewski, Anna Olesiak, Henryk Krzosek - były alkoholik.

O zmianie rozumianej jako nawrócenie – czyli  chrześcijańskiej nowości życia Dobrą Nowiną  - o Nowym Życiu w Chrystusie - opowiada misjonarz - ks. Łukasz Patoń CM.

Stare życie to stare problemy – pośród których najbardziej dojmującym jest brak pokoju –  w wymiarze rodzinnym, osobistym ale i społecznym, międzynarodowym. Pierwszy dzień Nowego roku z inicjatywy papieża Pawła VI, obchodzony jest od lat jako Światowy Dzień Pokoju. Tradycyjnie też przełom roku to organizowane w ramach „Pielgrzymki zaufania przez ziemię” przez ekumeniczną wspólnotę Braci z Taize – Europejskie spotkanie Młodych. W tym roku odbywa się ono  już po raz drugi w Pradze.  O młodych ludziach szukających pokoju serca we wspólnej modlitwie i ciszy – opowiada  brat Marek, wolontariusze i  mieszkańcy  Pragi  oraz kard. Dominik Duka

Czasem trudno przekonać się do nowości - ale są takie, które w twórczy sposób ożywiają tradycję – tak jak organizowany w tym roku po raz siódmy Orszak Trzech Króli czyli wielkie paradne świętowanie Uroczystości Objawienia Pańskiego, do którego szykuje się ponad 300 miejscowości w Polsce i na świecie. To wydarzenie które zmienia oblicze Polski. O tej nowej tradycji ożywiającej nie tylko naszą wiarę ale i kulturę świętowania – opowie przedstawiciel Fundacji „Orszak  Trzech  Króli” – Piotr Wysocki

Na noworoczne spotkanie zapraszają Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski oraz wydawca Sylwia Sułkowska.