Redakcja Programów Katolickich

Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2014 09:00
Votum ofiarowane Królowej Polski w podziękowaniu za dar zdrowia i hołd złożony Karolowi Wojtyle
Audio
Fragment wystawy
Fragment wystawy

Częstochowskie Muzeum powstało dzięki wielkiej pasji i niespożytej energii Prezesa firmy President Electronics Poland – Krzysztofa Witkowskiego, wspieranego w swoim działaniu przez współwłaścicieli firmy Groupe President Electronics z Francji.

Utrwalenie wizerunku Jana Pawła II na monetach i medalach to sposób na uwiecznienie jego wielkiego dokonania w dziele pojednania ludzi na całym świecie oraz przekazania tej spuścizny przyszłym pokoleniom. Powstanie Muzeum w Częstochowie jest symboliczne i nawiązuje do wspaniałej tradycji pielgrzymowania, z jakiej Częstochowa słynie na całym świecie.

Szczególnie ważną rolę w Muzeum odgrywa sposób ekspozycji zbiorów. Miłe zaskoczenie stanowić będzie zapewne niekonwencjonalne oświetlenie kolekcji składające się z ponad trzydziestu ośmiu tysięcy punktów świetlnych. Do prezentacji eksponatów wykorzystano najnowocześniejsze środki audiowizualne, mające na celu podniesienie atrakcyjności zwiedzania i przybliżenie tego szczególnego rodzaju dzieł sztuki.

Przygotowania do otwarcia Muzeum trwały zaledwie 11 miesięcy - od zrodzenia się pomysłu do jego realizacji. Znawcy tematu rozpoznają wśród prezentowanych monet i medali kolekcję Pana Wojciecha Grabowskiego, który jeszcze do niedawna był jej właścicielem. Pan Wojciech zaprezentował ją w Londynie podczas wizyty Jana Pawła II, a także w roku 2006 na Zamku Królewskim w Warszawie, w pierwszą rocznicę śmierci naszego Papieża.

Dyrektor Zamku Królewskiego, prof. Andrzej Rotermund, otwierając wspomnianą wystawę wyraził słowa swego uznania mówiąc – "…jestem głęboko przekonany, że zbiór ten należy do jednych z największych i najlepszych tego typu zbiorów na świecie, liczącym ponad 3.000 egzemplarzy [...]”.

Prezentowana przez muzeum kolekcja zawiera ponad 9.000 eksponatów.

Na spotkaniach z cyklu: "Z Janem Pawłem II ku przyszłości", które są organizowane w Muzeum każdego 18 dnia miesiąca o 18.00 wystąpili:

- papieski fotograf Arturo Mari

- lekarz z Rzymu, brat słynnego papieskiego fotografa Arturo Mari, Roberto Mari

- kolekcjoner - pan Bernard Marek Adamowicz

- działacz ruchu pro-life dr inż. Antoni Zięba

- Misjonarz Św. Rodziny, od 24 lat posługujący wśród Papuasów na Nowej Gwinei, ks. Bogdanem Cofalikiem

- profesor Gabriel Turowski

- prof. dr hab. h.c. mult. Herbert Schambeck – wybitny historyk prawa, parlamentarzysta i najbliższy doradca Stolicy Apostolskiej

- bursztynnik, twórca sztuki sakralnej - Mariusz Drapikowski

O Muzeum opowiedzą: Krzysztof Witkowski, Kard. Stanisław Dziwisz oraz abp. Wacław Depo

Autorka: Sylwia Sułkowska

Środa, 21 maja, godz. 23.15