Redakcja Programów Katolickich

Lecząca światłość świata

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2017 16:59
Podczas Wigilii Paschalnej ogromną rolę odgrywa symbolika światła. Świeca i jej światło mają znaczenie sakralne. Bóg sam siebie nazwał światłością świata i w Chrystusie odkupił ludzi. Rozmowa z bp Michałem Janochą i abp Józefem Górzyńskim o świetle, które leczy i zbawia. 
Audio

Kiedy nie było elektryczności świeca była jednym z najważniejszy przedmiotów użytkowych. Używano jej do oświetlania pomieszczeń. Zapalano w czasie burz i epidemii wierząc, że ma moc odstraszania zła. Gospodarze zapaloną gromnicą błogosławili swoje pola. Świeca i jej światło miała oraz ma znaczenie sakralne.

Światło symbolizuje przede wszystkim Boga, który sam siebie nazwał Światłością Świata i w Chrystusie odkupił świat. Symbol świecy najbardziej wyraźny jest podczas Wigilii Paschalnej, centralnej celebracji roku liturgicznego. Zapalony paschał wnoszony do ciemnego kościoła symbolizuje Zmartwychwstałego Chrystusa. Syn Boży przyszedł na ten, pogrążony w ciemności niewiedzy i grzechu, świat, jak „światłość ze światłości” (Credo Mszy św.).

On rozproszył ciemność, objawił ludziom prawdę i chce wszystkich prowadzić do wiecznego światła w niebie. Jest to temat często podejmowany w sztuce. Przez wieki twórcy na różne sposoby mówili o symbolice światła i ciemności.


O symbolice światła opowiedzą:

Bp Michał Janocha – historyk sztuki

Abp Józef Górzyński – liturgista


**

Tytuł audycji:  "Ślady na piasku"

Prowadzący: Agnieszka Trzeciakiewicz

Data emisji: 15.04.2017 r.

Godzina emisji: 16:30