Redakcja Programów Katolickich

Wielka rodzina chrześcijan

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2016 15:00
Dlaczego w tym roku Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie i co sprawiło, że Polska już po raz drugi stała się gospodarzem tego święta młodych?
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Glow Images

Obecny rok jest wyjątkowy, jeśli chodzi o doniosłość wydarzeń i rocznic. Zbiegają się ze sobą obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski oraz Światowe Dni Młodzieży, a wszystko w jubileuszowym Roku Miłosierdzia.

Ks. Paweł Rytel Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski przypomniał słowa papieża Franciszka, który w ten sposób motywował decyzję wyboru Polski na cel swojej pielgrzymki oraz miesca zjazdu młodzieży: - papież powiedział do biskupów polskich podczas wizyty ad limina Apostolorum w 2013 r., że jego duchowość związana z miłosierdziem, ma także swój związek z Polską i siostrą Faustyną Kowalską. Dodatkowo jest to pierwszy Światowy Dzień Młodzieży, zaplanowany przez papieża Franciszka – zaznaczył ks. Paweł Rytel Andrianik. (Poprzednie były zaplanowane jeszcze przez Benedykta XVI)

Warto również zaznaczyć, że bardzo rzadko się zdarza, żeby Dni Młodzieży były dwa razy w tym samym państwie (w Polsce odbyły się już w Częstochowie w 1991r.)

Tegoroczna rocznica Chrztu Polski jest natomiast obchodzona, zarówno jako wydarzenie o znaczeniu duchowym, a także państwowotwórczym. Dlatego też w ramach obchodów rocznicy, po raz pierwszy w historii naszego kraju Zgromadzenie Narodowe, czyli Sejm i Senat będzie obradowało poza Warszawą, w Poznaniu 15 kwietnia. Zgromadzenie rozpocznie orędziem prezydenta RP oraz Mszą Świętą.

W ramach tych obchodów, 13 marca zakończył się X Jubileuszowy Zjazd Gnieźnieński, na którym obecny był Przemysław Goławski. - To miejsce spotkań chrześcijan z Europy Wschodniej oraz wydarzenie o charakterze ekumenicznym – podkreślił dziennikarz. - Istotnym elementem była obecność prezydenta Andrzeja Dudy, co podkreśla ważny wymiar państwowy tego wydarzenia. Znaczy to, że wracamy do początków naszej państwowości, jako cały naród i to buduje naszą tożsamość - dodał.

- Każdy zjazd jest ważnym wydarzeniem. Z jednej strony jest miejscem spotkań ludzi i to takich, którzy reprezentują często różne tradycje i wiary. Drugie to jest waga problemów – powiedział o. Marek Pieńkowski kapelan Zjazdu, dawny duszpasterz akademicki.

- Przy okazji Światowych Dni Młodzieży i Zjazdu Gnieźnieńskiego przekonujemy się, że jesteśmy częścią jednej, wielkiej rodziny, ponieważ spotykają się tu trzy tradycje chrześcijańskie, które łącznie liczą sobie 2 mld osób. Ważne, aby podczas tych wydarzeń wszyscy zdali sobie sprawę, że to jest nasz skarb, bo dzięki temu, że weszliśmy do wielkiej rodziny. Teraz kiedy do Polski przyjadą ludzie z całego świata będziemy dzielić się z nimi naszym bogactwem – zauważył ks. Paweł Rytel Andrianik.

- Ten rok jest ważny także z innego względu – dodał Przemysław Goławski. - Wszystkim chrześcijanom przypomina to, że fakt chrztu jest rzeczywistością, która łączy wszystkich.

Na audycję „Kierunek Kraków" w Czwórce, zaprasza Mikołaj Foks.

***

Tytuł audycji: „Kierunek Kraków"

Prowadził: Mikołaj Foks

Data emisji: 13.03.2016 r.

Godzina emisji: 07.00

kawa