Redakcja Programów Katolickich

Symbol naszej wiary

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2016 15:00
W kontekście Wielkiej Nocy nasze myśli często koncentrują się wokół krzyża, w tym szczególnie wokół Krzyża Młodych, który będzie nam towarzyszył podczas Światowych Dni Młodzieży.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Public domain

Krzyż jest dla nas znakiem szczególnym, bo tajemnica zmartwychwstania Jezusa rozpoczyna się właśnie w nim, a dopełnia się w zmartwychwstaniu. Bez niego nie ma zmartwychwstania. Jednak dla młodzieży jest on także symbolem i zapowiedzią Światowych Dni Młodzieży, które w tym roku odbędą się w Polsce. Historia tego konkretnego krzyża, to historia wszystkich spotkań młodych ludzi z Ojcem Świętym, które rozpoczęły się na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszu Odkupienia w 1984 r. Ojciec Święty Jan Paweł II ofiarował wtedy młodzieży Krzyż, który przez cały rok jubileuszowy (1983-1984) był ustawiony w pobliżu konfesji św. Piotra. Wyraził przy tym życzenie, które do dzisiaj widnieje na specjalnej tabliczce przymocowanej do niego: „Nieście go na cały świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest zbawienie i odkupienie”. - Od samego początku, czyli od roku 1984, Krzyż Roku Świętego zwany Krzyżem Młodych, jest świadkiem Światowych Dni Młodzieży – przypomniała Sylwia Sułkowska.

- Jana Paweł II nie przypadkowo złożył młodzieży taki podarunek, ponieważ jego miłość do krzyża zrodziła się już w dzieciństwie. Jego dorosłe życie również było naznaczone krzyżem, to był jego największy skarb i świętość - powiedział ks. Przemysław Góra przewodniczący Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Łódzkiej.

Jak podkreśli Łukasz Charuba z łódzkiego diecezjalnego centrum ŚDM, krzyż jest symbolem naszej wiary i ma wymiar religijny, to coś więcej niż dwie poprzeczne belki. - To znak zmartwychwstania – dodał Łukasz.

Od 2003 r.  wraz z Krzyżem Młodych wędruje Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani - Opiekunka Ludu Rzymskiego. - Matka Boża była od początku pod krzyżem Jezusa i Jan Paweł II nie mógł zostawić krzyża, bez tej, która tak wiernie przy nim wytrwała – tłumaczył ks. Przemysław Góra.

- Myślę też, że niektórym jakoś łatwiej zwrócić się Syna za pośrednictwem Matki, ponieważ ona otwiera serca tych, dla których krzyż jest na początku trochę za trudny - dodała Agnieszka Piechota z Rady Młodych Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży.

- To widać podczas peregrynacji, kiedy symbole wędrują od kościoła do kościoła i nawzajem się dopełniają. Krzyż, który niesie zbawienie, a Matka Boża prowadzi nas do niego prowadzi – powiedział Łukasz Charuba.

Jak dodał ks. Góra, istotny jest też wymiar narodowy tych symboli, bo Matka Boża opiekuje się naszym narodem od samego początku. Ta która króluje z Jasnej Góry i towarzyszy w pielgrzymkach, podczas  podejmowania ważnych wyborów, w trudnych chwilach i cierpieniu. Przez Maryję do Jezusa – podkreślił duszpasterz.

 

Na audycję „Kierunek Kraków" w Czwórce, zaprasza Sylwia Sułkowska.

***

Tytuł audycji: „Kierunek Kraków"

Prowadziła: Sylwia Sułkowska

Data emisji: 27.03.2016 r.

Godzina emisji: 07.00

kawa