Redakcja Programów Katolickich

Polak i Węgier

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2016 15:00
Węgry przyjęły chrześcijaństwo około 30 lat przed Polską, jak dziś wygląda wiara u naszych dalszych sąsiadów?
Audio
Foto: pixabay.com
Foto: pixabay.com

- Wegry są jednym z kilku krajów europejskich, które nazywają się królestwem Maryi. Jednocześnie są one obecnie jednym z najbardziej zeświedcznych krajów naszej części Europy. Co miało związek z prześladowaniami w czasie II wojny światowej - powiedział Krzysztof Gołebiowski, dziennikarz Katolickiej Agencji Informacyjnej, działu zagranicznego.

Mimo że język węgierski z całą pewnością nie należy do najłatwiejszych, to jednak historia łączyła nas w różny sposób. Jak zaznaczył ks. Paweł Sobstyl duszpasterz Węgrów archidiecezji warszawskiej, na terenie na którym pełni swoją funkcję może mieszkać około 100 Madziarów. Jednak jak dodaje, gdyby nie język, trudno byłoby się zorientować że są to inne kultury.

"Polak, Węgier dwa bratanki..." - któż nie zna tego powiedzenia, okazuje się jednak, że ma ono w sobie niesamowitą mądrość. - Węgrzy są tak samo gościnni jak Polacy, są również bardzo serdeczni otwarci, łatwo nawiązują znajomości. Obdarzeni są także poczuciem humoru i kochają muzykę, szczególnie folklorystyczną, która brzmi podobnie jak Polska - dodał ks. Paweł Sobstyl.

Jak przewiduje gość audycji Kierunek Kraków, na tegoroczne Światowe Dni Młodzieży, przyjadą ludzie zrzeszeni w różnych wspólnotach i raczej nieprzypadkowi. - Wiara się tam umacnia i odradza. W kościołach widać dużo ludzi starszych, jednak pojawia się coraz więcej ludzi młodych. Osoby w średnim wieku raczej omijają temat wiary - zauważył duszpasterz.

Dlatego dla wielu Węgrów, przyjazd do Krakowa to duża szansa spotkania Młodego Kościoła i wielu księży ponieważ obecnie wciąż panuje tam kryzys powołań i choć często się zdarza, że w węgierskich kościołach posługują także polscy duchowni, to jednak na prowincji nierzadko jeden kapłan przypada na 5, a nawet 7 kościołów.

- Współczesne Węgry potrzebują wsparcia z zewnątrz. My możemy im pokazać, że wiarę warto przeżywać z radością. Chociaż Polska miała duże problemy po wojnie, to wciąż jest w nas energia i miłość do Kościoła - powiedział duszpasterz. - Łączy nas ponad tysiąc lat przyjaźni, które sięgają czasów pierwszych Piastów, kiedy to narody były łączone małżeństwami królewskimi i książęcymi. W średniowieczu Polska czerpała pomoc chrześcijańską z Węgier, czas żeby Polska spłacila swój dług przyjaźni! - zaapelował ks. Paweł Sobstyl.

Na audycję „Kierunek Kraków" w Czwórce, zaprasza Mikołaj Foks.

***

Tytuł audycji: „Kierunek Kraków"

Prowadził: Mikołaj Foks

Data emisji: 1.05.2016 r.

Godzina emisji: 07.00

kawa