Redakcja Programów Katolickich

Zróbmy Raban. Co trzeba wiedzieć o ŚDM?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2016 15:00
Na czym polega fenomen Światowych Dni Młodzieży? Dlaczego przyjeżdża na nie więcej młodych ludzi niż na koncerty Justina Biebera i The Rolling Stones razem wziętych?
Audio
Campus Misericordiae w Brzegach koło Wieliczki, w miejscu gdzie odprawiona zostanie Msza Posłania podczas zbliżających się Światowych Dni Młodzieży
Campus Misericordiae w Brzegach koło Wieliczki, w miejscu gdzie odprawiona zostanie Msza Posłania podczas zbliżających się Światowych Dni MłodzieżyFoto: PAP/Stanisław Rozpędzik

Papież Franciszek w czasie ŚDM w Rio de Janeiro powiedział: "Człowiek młody, który się nie uśmiecha, który nie robi choć trochę rabanu, za wcześnie się zestarzał". Światowe Dni Młodzieży, na które ludzie z całego świata czekają od wielu tygodni, odbędą się już wkrótce. Dla nich a także tych, którzy są do nich sceptycznie nastawieni powstała książka: "Zróbmy raban!" Niezbędnik na Światowe Dni Młodzieży. Czytając ją poznamy historie ludzi, którzy potrafią robić „Boże zamieszanie”, a dzięki temu ich życie zupełnie się zmieniło.” Niektórzy spotkali na ŚDM swoją drugą połówkę, inni odnaleźli tam Boga lub poznali swojego Anioła Stróża. Wszyscy wrócili szczęśliwi!” – piszą autorki publikacji: Anna Salawa, kierownik sekretariatu Krajowego  Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży  i Karolina Sarniewicz, dziennikarka.

Gośćmi audycji Kierunek Kraków, były autorki tego poradnika, które opowiedziały o jego powstaniu. W swoim założeniu ma on odpowiedzieć na wszystkie pytania przed spotkaniem z Papieżem a także praktycznie i duchowo przygotować się do przeżycia Światowych Dni Młodzieży.  – W naszej książce jest kilka praktycznych informacji: co zabrać, jak się spakować, jest słowniczek, który ma za zadanie rozszyfrować enigmatyczny język związany ze Światowymi Dniami Młodzieży. Głównie jest ona jednak skierowana do ludzi, którzy jeszcze na ŚDM nie byli, a słyszeli tylko o tym wydarzeniu jako o zbliżającej się "katastrofie", która przejdzie przez Kraków. Jest to zbiór historii ludzi, którzy na przestrzeni ostatnich 30 lat uczestniczyli w tych spotkaniach i każdy z nich przeżył coś wyjątkowego. Każda z tych historii jest świetną reklamą tego wydarzenia – podkreśliła dziennikarka.

Zadaniem Anny Salawy, fenomen Światowych Dni Młodzieży polega na tym, że mają one ogromną siłę przyciągania. - W tym samym czasie do ustalonego miejsca przyjeżdżają tysiące ludzie z całego świata, żeby uwaga: pomodlić się i zgromadzić w imię Pana Boga! Ponadto są to największe spotkania jakie się odbywają na świecie. Żadne Euro czy olimpiady nie przyciąga takiej ogromnej ilości ludzi. Coś w tym musi być – dodała Anna Salawa.

Dla jednych to okazja by pojechać do jakiegoś egzotycznego lub odległego kraju i zwiedzić go, dla innych to czas na poznanie drugiego człowieka, dla większości to czas modlitwy i spotkania z Bogiem.

- Ekscytuje mnie myśl że idąc ulicami Krakowa spotkam Nigeryjkę, która przemierzyła tyle tysięcy kilometrów  żeby pomodlić się tu i spotkać ludzi, którzy wierzą w tego samego Boga – powiedziała Karolina Sarniewicz.

 

Na audycję „Kierunek Kraków" w Czwórce, zaprasza Sylwia Sułkowska.

***

Tytuł audycji: „Kierunek Kraków"

Prowadziła: Sylwia Sułkowska

Data emisji: 3.07.2016 r.

Godzina emisji: 07.00

kawa