Polskie Radio
Section05
dwójka poleca

#DCz 612. 100 lat od urodzin Otmara Suitnera

- Otmar Suitner, czy ktoś jeszcze dziś o nim pamięta? Słuchacze "Dużej czarnej" na pewno - ocenił Przemysław Psikuta. - Także na pewno melomani w Japonii, bo jest niezwykle popularnym w tamtym kraju kapelmistrzem - dodał Wojciech Barcikowski. W "Dużej czarnej" słuchaliśmy interpretacji austriackiego kapelmistrza Otmara Suitnera, zarejestrowanych na winylach.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna Dwójka Przemysław Psikuta dyrygent

Eugeniusz Knapik: kultura i natura potrzebują równowagi

- W tym roku gościmy bardzo dobrą orkiestrę z Bergen, która będzie jedną z ozdób tego festiwalu. Programowanie takiego wydarzenia trwa dwa lata, czasami trzeba iść na kompromisy. W naszych założeniach kultura ma wspomagać naturę, chodzi o symbiozę tych form ludzkiej egzystencji - mówił na antenie Dwójki prof. Eugeniusz Knapik, pomysłodawca festiwalu Katowice Kultura Natura.
Zobacz więcej na temat:  Katowice Dwójka Konrad Handschuh koncert

Wiesław Myśliwski z tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego

- W trudzie bycia wolnym widzę sens uprawiania literatury, mimo kosztów, jakie za to płacę. Patrząc na swoje życie z perspektywy dziewięćdziesięciu lat, sądzę, że to literatura nauczyła mnie wolności - mówił Wiesław Myśliwski podczas uroczystości związanych z uhonorowaniem go tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wydarzenie miało miejsce 12 maja br. podczas obchodów 658. rocznicy powołania uczelni do istnienia.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Myśliwski Dwójka Uniwersytet Jagielloński KULTURA

Muzyczna podróż czyli Festiwal Katowice Kultura Natura

- Możemy planować latami wybranie się w podróż marzeń, a możemy też dość impulsywnie zdecydować, że wyruszamy. Podróże mogą być geograficzne lub wewnętrzne. I - prawdę mówiąc - te wszystkie skojarzenia z podróżą chcieliśmy ująć w festiwalu - mówiła w Dwójce dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia - Ewa Bogusz-Moore. Hasłem przewodnim ruszającego właśnie (12.05) Festiwalu Kultura Natura jest właśnie podróż.
Zobacz więcej na temat:  Katowice NOSPR koncert koncerty Dwójka Jakub Kukla podróże Ewa Bogusz-Moore KULTURA

Robert Kostro: losy obrazów Łukaszowców są wpisane w historię Polski

- Losy tych obrazów to kawałek trudnej historii, która wydawała się zamknięta. Nikt z nas nie przypuszczał, że znów dojdzie do wojny takiej, jaka dzieje się za naszą wschodnią granicą. Z tego punktu widzenia, polskie losy w XX wieku okazują się nam bliższe niż kilka tygodni temu - mówił na antenie Dwójki Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Dwójka Paweł Siwek historia Polski Muzeum Historii Polski Robert Kostro

Teresa Barucka: reklama Radiowa sięga 1926 roku

- Anonse, opowiadające o towarze czy usługach, ukazywały się w radiu pod koniec 1926 roku i to była "Chwilka reklamowa", a potem "Rozmaitości" - nazwa obowiązywała we wszystkich rozgłośniach. Początkowo były to krótkie czytane teksty lub słowa o danym produkcie. Później rozwinęło się w scenki rodzajowe - mówiła w Dwójce Teresa Barucka z Archiwum Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka reklama Jakub Kukla Andrzej Zieliński KULTURA

Piotr Skwieciński: mam przeczucie, że to nie był mój ostatni raz w Moskwie

- Bardzo lubiłem spacery po Moskwie. Starałem się codziennie gdzieś pójść, a w weekendy jechałem metrem gdzieś daleko i wracałem pieszo. Moskwa, odseparowana od państwa rosyjskiego, jest dla mnie czymś fascynującym - mówił w Dwójce Piotr Skwieciński, dziennikarz i dyplomata, który w ostatnich latach kierował Instytutem Polskim w Moskwie.
Zobacz więcej na temat:  polityka rozmowa dyplomacja Piotr Skwieciński Dwójka Robert Mazurek

Polskie Radio wydaje nagrania z września '39. "To dokumenty, których nie da się zafałszować"

- Na pięciu płytach CD zawarte są dźwięki archiwalne, które zostały nagrane we wrześniu 1939 roku, podczas wojny, właśnie tu, w Polskim Radiu - mówiła prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska podczas konferencji promującej wydaną właśnie "Kolekcję płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek historia radiofonii płyta album II wojna światowa

Rezydencje artystyczne dla twórców teatralnych z Ukrainy

- Nasz program nie mógł dotyczyć tylko aktorów czy reżyserów. Teatr to cały organizm specjalizacji, których nie sposób zastąpić ludźmi spoza teatru. To są tak rzadkie kompetencje, że nie chcieliśmy, by osoby zmuszone do opuszczenia Ukrainy i Białorusi musiały parać się pracami spoza teatru - mówiła w Dwójce Anna Chylak - koordynatorka rezydencji dla twórców teatralnych zza wschodniej granicy.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina Dwójka Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Roch Siciński KULTURA