Polskie Radio
Section05

dwójka poleca

Spektakle Teatru Jaracza w Olsztynie w zabytkowych przestrzeniach Warmii i Mazur

- To już szósta odsłona festiwalu "Teatr Jaracza w zabytkach Warmii i Mazur", więc w pierwszej kolejności szukamy takich miejsc, gdzie teatru jeszcze nie było, a mieszkańcy mają utrudniony dostęp do wydarzeń kulturalnych. Z drugiej strony zależy nam, aby gościć w najpiękniejszych zakątkach naszego województwa, szczycących się wyjątkową architekturą i dziedzictwem kulturowym - mówiła w Dwójce Izabela Sowa-Dudulewicz,  wicedyrektorka olsztyńskiej sceny.
Zobacz więcej na temat:  warmińsko-mazurskie spektakl TEATR KULTURA Warmia Mazury zabytki Adam Suprynowicz Dwójka

Popkulturowy obraz Korei. Od cukierkowych produkcji do "Squid Game"

- Obserwujemy teraz falę koreańskich produkcji, które dotykają kwestii społecznych, czasem też kwestii międzynarodowych, czyli przede wszystkim relacji z Koreą Północną. Natomiast jeśli spojrzymy na koreańskie seriale sprzed dziesięciu lat, zdecydowanie dominowały te romantyczne. Służyły one po części budowaniu pozytywnego wizerunku Korei na arenie międzynarodowej - mówiła w Dwójce dr Joanna Beczkowska, koreanistka i filmoznawczyni.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla serial Korea Południowa KULTURA popkultura kino Joanna Beczkowska FILM Dwójka

Festiwal Szekspirowski w Gdańsku. Hamlet, duchy i teatr przyszłości

Dziewięć premier, siedemnaście spektakli, trzy konkursy i dziesiątki wydarzeń towarzyszących - tegoroczny Festiwal Szekspirowski w Gdańsku zapowiada się imponująco. Jego hasło przewodnie, zaczerpnięte z "Hamleta" - "Słowa, słowa, słowa" - brzmi dziś jak diagnoza naszych czasów. W świecie przeładowanym komunikatami organizatorzy zachęcają, by na nowo przyjrzeć się słowom, ich sile i znaczeniu.
Zobacz więcej na temat:  festiwal szekspirowski Teatr Szekspirowski w Gdańsku Monika Zając agata grenda KULTURA spektakl Dwójka

"Rozbieranie ze snu. Daniel Rycharski i Władysław Hasior". Zrozumieć polską wieś

- Na tej wystawie generalnie zajmujemy się rozbieraniem różnych mitów. Mitów narodowych, mitów związanych z pochodzeniem. Jednym z tych obecnie funkcjonujących jest mit chłopskich korzeni polskiego społeczeństwa - mówił w Dwójce artysta wizualny Daniel Rycharski o wystawie prezentującej prace jego i Władysława Hasiora, którą można oglądać w Trafostacji Sztuki w Szczecinie.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Hasior wystawa Małgorzata Frymus Szczecin SZTUKA KULTURA Dwójka Daniel Rychalski

Archiwum Ringelbluma. Kronika życia i zagłady w warszawskim getcie

"Radość soboty. Archiwum życia i śmierci" to książka o ludziach, którzy zamiast broni wybrali słowo. Marta Grzywacz w poruszającym reportażu oddaje głos członkom grupy Oneg Szabat - żydowskim archiwistom warszawskiego getta, którzy mimo grozy codzienności dokumentowali życie, śmierć i nadzieję. Ich cicha praca miała jeden cel: ocalić pamięć i tożsamość narodu zagrożonego zagładą. - Myślę, że nawet 90 procent tego, co dzisiaj wiemy, zawdzięczamy archiwistom Oneg Szabat - mówiła w Dwójce autorka książki.
Zobacz więcej na temat:  Archiwum Ringelbluma Monika Zając Marta Grzywacz Emanuel Ringelblum KULTURA Dwójka

Sam Jackson na czele Promsów. Połączenie tradycji i nowoczesności

BBC Proms to brytyjski festiwal, który udowadnia, że muzykę klasyczną można promować z rozmachem, ale bez zadęcia. Od dekad stanowi szeroko otwarte drzwi do pozornie elitarnego świata. Tegoroczna edycja to 86 koncertów. 72 z nich odbędą się w londyńskiej Royal Albert Hall. Wśród artystów, którzy wystąpią podczas koncertów, znajdą się m.in. znakomici pianiści Yunchan Lim i András Schiff, a także wybitne skrzypaczki Hilary Hahn i Janine Jansen.
Zobacz więcej na temat:  bbc proms BBC muzyka klasyczna KULTURA Michał Dębski Sam Jackson

Marsz Pamięci 2025. Tym, którzy swoją muzyką dawali zapomnienie od koszmaru getta

- Co roku Marsz Pamięci jest poświęcony jakiejś określonej grupie mieszkańców getta warszawskiego albo nawet i konkretnym postaciom. Muzycy, którzy tam żyli albo tworzyli, dotychczas nie byli upamiętnieni, a było to bardzo znaczące i liczne środowisko zawodowe - mówiła w Dwójce Zuzanna Schnepf-Kołacz, zastępczyni dyrektora ds. programowych Żydowskiego Instytutu Historycznego.
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie Żydowski Instytut Historyczny Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka MUZYKA Marsz Pamięci Warszawa Zuzanna Schnepf-Kołacz rocznica

Monet wraca do Poznania. "Plaża w Pourville" znów zachwyca w Muzeum Narodowym

"Plaża w Pourville" Claude'a Moneta po przerwie wraca na ekspozycję Muzeum Narodowego w Poznaniu. Obraz, który niegdyś należał do legendarnych marszandów impresjonistów - Paula Durand-Ruela i Paula Cassirera - dziś jest jedynym dziełem Claude'a Moneta w polskich zbiorach. Powstał w 1882 roku, podczas pobytu artysty na normandzkim wybrzeżu, gdzie Monet z pasją oddawał się obserwacji światła, atmosfery i zmienności natury, malując widoki klifów i plaż w Dieppe, Pourville i Varengeville.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Monika Zając Claude Monet impresjonizm Muzeum Narodowe w Poznaniu KULTURA malarstwo

Pałac, który zainspirował Mickiewicza. Dwójka w Śmiełowie

"Dwójka na miejscu" – tym razem w Wielkopolsce! A dokładniej w Szwajcarii Żerkowskiej, dokąd wybraliśmy się, aby poznać fascynującą historię pałacu w Śmiełowie – perły architektury klasycystycznej. Dowiedzieliśmy się, jakie tajemnice, również alkowy, skrywa to wyjątkowe miejsce, w którym Adam Mickiewicz gościł w pamiętnym 1831 roku.
Zobacz więcej na temat:  Wielkopolska Katarzyna Sanocka Małgorzata Szymankiewicz KULTURA Adam Mickiewicz Dwójka

Klarnecista, który odpoczywa, słuchając ciszy. Spotkanie z Andrzejem Cieplińskim

- Często słyszę pytanie: "A czego słuchasz?". To bardzo trudne pytanie, bo, raz, że to się często zmienia, a dwa, że słucham wszystkiego, na co akurat mam ochotę. Czasem natomiast ludzie mają oczekiwania, że odpowiem, że słucham na przykład tylko "Egmonta" Beethovena. A ja lubię też dźwięk ciszy, szczególnie gdy odpoczywam - mówił w Dwójce Andrzej Ciepliński, klarnecista, a od niedawna też pedagog.
Zobacz więcej na temat:  Karol Furtak Andrzej Ciepliński Dwójka klarnet MUZYKA KULTURA

Polsko-nepalski projekt artystyczno-naukowy inspirowany misjami kosmicznymi

- Jest to połączenie moich dwóch wielkich pasji, czyli astronomii, kosmologii oraz sztuki współczesnej. Inspiracją była dla mnie druga era kosmiczna, w którą coraz śmielej wkraczamy. Niedługo będzie latać daleko dalej niż ostatnio dr Sławosz Uznański-Wiśniewski, bo w kierunku Księżyca, a potem Marsa - mówił w Dwójce Jan Świerkowski, kurator projektu "A Study in Isolation".
Zobacz więcej na temat:  Jan Świerkowski Biennale w Wenecji architektura SZTUKA KULTURA Dwójka astronautyka astronomia Nepal Jakub Kukla

"Te wszystkie Raje, Zrywy i Jutrzenki". Szlakiem małych kin na Dolnym Śląsku

- Jestem uzależniony od podróżowania po Dolnym Śląsku. Podczas tych krótkich podróży, jedno czy dwudniowych, zawsze staram popatrzeć sobie, jak to wygląda od strony filmowej. Po pierwsze czy były tam realizowane jakieś filmy. Po drugie kina, czy są, a jeśli nie, to czy kiedyś były. To zawsze jest fajna zabawa - mówił w Dwójce Lech Moliński, współautor książki "Te wszystkie Raje, Zrywy i Jutrzenki. O małych kinach na Dolnym Śląsku".
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Góry Literatury Lech Moliński Dwójka KULTURA kino FILM Dolny Śląsk

To będzie prawdziwa bomba! Wkrótce powrót wystawy stałej w Muzeum Sztuki w Łodzi

- Tytuł "Sposoby widzenia" nawiązuje do teorii widzenia Władysława Strzemińskiego, ale także do cyklu programów Johna Bergera, realizowanych przez BBC, który tak jak Strzemiński, tyle że trochę później, wiązał sztukę z rzeczywistością społeczną - mówił w Dwójce dr Leszek Karczewski, wicedyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi, w związku z szykującym się powrotem wystawy stałej.
Zobacz więcej na temat:  sztuka współczesna Władysław Strzemiński wystawa Katarzyna Kobro SZTUKA KULTURA Katarzyna Sanocka Leszek Karczewski Dwójka Muzeum Sztuki w Łodzi

Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie. Zaproszenie do odmiennego świata

- Karnawał jest pewnym odwróceniem porządków. Jest świętem, w czasie którego można pozwolić sobie na więcej, oderwać się od codzienności i dać się porwać zabawie. Te idee przyświecają nam mocno w realizacji festiwalu. Zapraszamy widzów do odmiennego świata, w którym mogą dowiedzieć się też więcej o sobie, pozwalając sobie na więcej - mówiła w Dwójce Iwona Kornet, dyrektorka Carnavalu Sztukmistrzów.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Carnaval Sztukmistrzów Lublin Iwona Kornet cyrk Dwójka KULTURA

Jazz, film i rękopisy. Archiwum "Dudusia" Matuszkiewicza w Bibliotece Narodowej

Biblioteka Narodowa wzbogaciła się o bezcenny dar - prywatne archiwum Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza, jednego z ojców polskiego jazzu i autora niezapomnianej muzyki do "Janosika", "Stawki większej niż życie" czy "Czterdziestolatka". Rękopisy partytur, fotografie, dokumenty i pamiątki po kompozytorze trafiły do zbiorów instytucji, która zadba o ich opracowanie i udostępnienie kolejnym pokoleniom melomanów i badaczy.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Matuszkiewicz Biblioteka Narodowa Jazz Dwójka KULTURA archiwum