Polskie Radio
Section05
dwójka poleca

Małgorzata Sarbak o "Miejscówce z Dwójką": to będą sonaty Bacha w nietypowym wykonaniu

- Zagramy sonaty na klawesyn i skrzypce w transkrypcji na klawesyn i flet prosty. To dość nietypowe, ponieważ Bach napisał je na skrzypce i w przeciwieństwie do innych utworów te akurat nie istniały w innych wersjach. Wybrałyśmy dwie z sześciu sonat, to duże formy, wspaniałe triowe utwory, niezwykle barwne, są tam przepiękne lamenty i adagia - mówiła w Dwójce klawesynistka Małgorzata Sarbak, która wraz z duńską flecistką Bolette Roed wystąpi w "Miejscówce z Dwójką" w sobotę 3 czerwca.
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką Dwójka Jakub Kukla klawesyn flet

26. Piknik Naukowy. Robot Kopernik i doświadczenia nad sztuczną inteligencją

- Jest to robot humanoidalny wyposażony w Chat GPT3, czyli moduł sztucznej inteligencji bardziej zaawansowany niż powszechnie używany Chat GPT - mówił w mobilnym studiu Dwójki o robocie Kopernik, jednej z atrakcji 26. Pikniku Naukowego, Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik.
Zobacz więcej na temat:  Piknik Naukowy 2023 Dwójka Robert Firmhofer Centrum Nauki Kopernik Stadion Narodowy sztuczna inteligencja Paweł Siwek Jakub Jamrozek

Patryk Zakrocki: "Leggerezza" to lekka odpowiedź na ciężar rzeczywistości

- Ten pomysł powstał dzięki eksperymentom, które prowadziłem na gitarze. Dzieliłem ją na połowy, nagłaśniałem je oddzielnie i powstał specyficzny instrument o brzmieniu klawesynu i cytry. Jestem wolny od ciężaru wiedzy, jak posługiwać się tradycyjną gitarą, to lekka faktura - mówił Patryk Zakrocki, który 27 maja wraz z Olgą Mysłowską i Michałem Pepolem wystąpi w "Miejscówce z Dwójką". 
Zobacz więcej na temat:  Michał Pepol Miejscówka z Dwójką Dwójka Michał Dębski Patryk Zakrocki

"Siatka Witolda" - wyjątkowa publikacja o działalności rotmistrza Pileckiego

- Mamy ogromną wiedzę na temat działalności Witolda Pileckiego, która nie ograniczała się tylko do Warszawy. Istniała druga siatka, która organizowała jego podróże i spotkania w całym kraju. Z rozmów z historykami wynika, że rotmistrz miał również kontakty w wojsku. Obie te siatki nie zostały zdekonspirowane - mówił w Dwójce Jacek Pawłowicz, wicedyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki Dwójka Paweł Siwek muzeum historia Polski historia PRL

Michał Zdunik: odchodzenie matki to uniwersalne doświadczenie

- Każdy z nas będzie musiał się z tym konfrontować. Poprzez takie teksty jak "Matka odchodzi" gdzieś się na to przygotowujemy. Chcieliśmy wybić ten uniwersalny aspekt tego doświadczenia, co było dosyć karkołomne, bo książka Różewicza powstała jednak w jakimś określonym kontekście historycznym i kulturowym; mówi o II wojnie światowej, o sytuacji brata Janusza i początkach pisarskich Różewicza – mówił w Dwójce Michał Zdunik. W niedzielę (28.05) premiera reżyserowanego przez niego słuchowiska "Matka odchodzi".
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Różewicz słuchowisko Dzień Matki Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka TEATR

26. Piknik Naukowy. "Rozwój sztucznej inteligencji zależy od ludzi"

- Pretekstem do organizacji tegorocznego pikniku są naukowe rewolucje. To od ludzi zależy rozwój sztucznej inteligencji. Potrzebujemy legislacji, głosu etyków i filozofów, poszukiwania sposobu rozwiązywania różnych dylematów. Konieczny jest jakiś zbiorowy namysł nad technologią, nowe wynalazki zawsze rodzą pewne obawy - mówiła w Dwójce dr Katarzyna Młynek, zastępca dyrektora Centrum Nauki Kopernik ds. wydarzeń, zapraszając na 26. Piknik Naukowy.
Zobacz więcej na temat:  Piknik Naukowy 2023 Dwójka Paweł Siwek

Maria Szymanowska - niezwykła pianistka europejskiej klasy i niezależna kobieta

- Maria Szymanowska porywała publiczność liryzmem swej gry. Na ówczesnych instrumentach grało się szybko i głośno, dobrze wypadały akordy. Natomiast "zaśpiewanie" na takim fortepianie było bardzo trudne, a ona to potrafiła - mówiła w Dwójce Danuta Gwizdalanka, autorka książki o Marii Szymanowskiej, jednej z pierwszych kobiet pianistek w historii kultury europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  Maria Szymanowska Dwójka fortepian Jakub Kukla

Twórcy filmu "Moody": główny bohater nas zamagnetyzował

- Proces poszukiwania tematu na film był bardziej podświadomy. Jesteśmy podróżnikami, wyspa, a w zasadzie nasz tytułowy bohater jakby sam nas zawołał i zamagnetyzował. Pojawił się na naszej drodze, gdy podróżowaliśmy i robiliśmy research - mówiła w "Poranku Dwójki" Karolina Karwan, która wspólnie z Tomaszem Ratterem jest autorką filmu dokumentalnego "Moody".
Zobacz więcej na temat:  taniec Paweł Siwek FILM Indonezja dokument Dwójka kino Oscary

Krzysztof Kwiatkowski: Marian Hemar łączy kilka epok

- Można powiedzieć, że życiorys Mariana Hemara to księga historii. Łączy on kilka epok, zarówno w kulturze, jak i w historii. Łączy epokę przedwojenną, powojenną, praktycznie rzecz biorąc także współczesność. Odszedł przecież w latach siedemdziesiątych, a w kontekście historii można powiedzieć, że to nie tak dawno - mówił w "Poranku Dwójki" aktor Krzysztof Kwiatkowski, który weźmie udział w środowym (24.05) koncercie "To, co najpiękniejsze: Hemar Live".
Zobacz więcej na temat:  Marian Hemar Paweł Siwek Krzysztof Kwiatkowski koncert MUZYKA studio Lutosławskiego Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego Dwójka

Łukasz Lewandowski: spotykam na swej drodze wspaniałych ludzi

- Ironia i poczucie humoru mogą być używane do głębszego wnikania w mechanizmy zła. Ujęcie tragedii właśnie w ten sposób pozwala nam jeszcze głębiej przyjrzeć się konkretnej sytuacji. Dzięki temu możemy zobaczyć, że zło jest wciąż obok nas, siedzi i czai się gdzieś za rogiem - mówił w Dwójce Łukasz Lewandowski.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Lewandowski Dwójka aktor aktorstwo Małgorzata Szymankiewicz

Milo Kurtis: muzyka jest wspólna, niezależnie od gatunku

- Chcemy przybliżać ludziom muzykę z różnych kontynentów i różnego typu, która nazywa się muzyką świata. Jej bazą jest muzyka etniczna, ale można ją grać w sposób rockowy czy jazzowy. Każda muzyka należy do nas wszystkich - mówił w "Poranku Dwójki" Milo Kurtis, twórca i dyrektor artystyczny zbliżającego się IV Festiwalu Muzyka Świata Warszawa. Program 2 jest patronem wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  world music Milo Kurtis Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka MUZYKA

Andrei Ioniță: "Schelomo" zabiera muzyków i publiczność w wyjątkową podróż

- Dorastałem w religijnym środowisku. Byłem więc zaznajomiony z historią o Salomonie, jego pismami i z księgą Koheleta, która jest cytowana w "Schelomo". Myślą przewodnią całego utworu jest sam początek tej księgi, czyli "Marność nad marnościami i wszystko marność". Zawarta w tym utworze historia opiera się na lamentacjach, ale i na wewnętrznych dyskusjach prowadzonych przez grającego na wiolonczeli, bijącego się z własnymi myślami solistę - mówił Andrei Ioniță w przerwie czwartkowego koncertu (18.05) w ramach Festiwalu Katowice Kultura Natura.
Zobacz więcej na temat:  wiolonczela NOSPR koncert Dwójka Katowice Michał Dębski MUZYKA Eugeniusz Knapik

Rafał Sarnecki: zaskoczenie słuchaczy to jeden z moich celów

- Od czasu premiery albumu muzyka odrobinę ewoluowała. Publiczność zawsze liczy na spontaniczność, na to że podczas koncertu coś wydarzy się tylko 'tu i teraz'. Rzeczywiście staram się, żeby takie elementy były, bo wciąż pojawiają się nowe muzyczne pomysły - mówi Rafał Sarnecki. Kwintet gitarzysty w najbliższej odsłonie cyklu "Jazz.PL" zaprezentuje utwory z ostatniej płyty. Transmisja na antenie, stronie internetowej, Facebooku i kanale YouTube radiowej Dwójki. 
Zobacz więcej na temat:  Jazz gitara Dwójka Roch Siciński

Maciej Kwaśnikowski: śpiewanie to praca z ludźmi

- Zawsze interesowałem się muzyką i fizyką. To była trochę taka deska ratunku, gdyby jednak nie wyszło ze śpiewem. Technologia rozwija się tak szybko, że chyba nie mógłbym szybko wrócić do fizyki. Klamka zapadła, śpiew zawsze mnie pociągał, to nieustanna praca z ludźmi i dla ludzi, a to sprawia mi ogromną przyjemność - mówił w Dwójce tenor Maciej Kwaśnikowski. Z pianistą Mariuszem Kłubczukiem będą gospodarzami najbliższej "Miejscówki z Dwójką".
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką śpiew Dwójka Jakub Kukla

Marianna Janczarska: szukam prawdy o moim ojcu

- Między innymi z tego powodu powstała ta książka, żeby odnaleźć prawdę o tym, jaki to był człowiek. Nie tylko o tym, co napisał. To poszukiwanie wciąż trwa i myślę, że potrwa jeszcze długo - mówiła w "Poranku Dwójki" Marianna Janczarska, córka dziennikarza, satyryka, scenarzysty, dramaturga i autora słuchowisk radiowych Jacka Janczarskiego. W środę (17.05) ukazuje się książka, którą poświęciła swojemu ojcu - "Jacek Janczarski. I tak dalej, i tak dalej…".
Zobacz więcej na temat:  Jacek Janczarski biografia Paweł Siwek KSIĄŻKA Dwójka

Szef Polskiego Baletu Narodowego: szkoła holenderska to lekcja obowiązkowa

- Uważam, że szkoła holenderska nie tyle jest warta pokazania, co konieczna do zobaczenia. Wybór padł akurat na te trzy balety z muzyką Ludwiga van Beethovena, co jeszcze podnosi rangę tego przedstawienia - mówił w "Wybieram Dwójkę" Krzysztof Pastor, dyrektor Polskiego Baletu Narodowego, przed zaplanowaną na czwartek (18.05) premierą baletową w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej pt. "Beethoven i szkoła holenderska".
Zobacz więcej na temat:  balet Krzysztof Pastor Jakub Kukla Dwójka MUZYKA Teatr Wielki - Opera Narodowa premiera Holandia Ludwig van Beethoven