Na tropie wyłudzeń VAT. ”Biegniemy szybciej niż ci, którzy oszukują”

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2017 09:35
Osoby wyłudzające VAT uczą się, stosują nowe metody. Administracja musi za tym nadążać, m.in. w zakresie nowych narzędzi analitycznych - mówił prof. Tomasz Strąk z Ministerstwa Finansów .
Audio
  • Prof. Tomasz Strąk, dyrektor departamentu poboru podatków w Ministerstwie Finansów o luce podatkowej (Jedynka/Sygnały dnia)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

W latach 2005-2007  luka podatkowa była niska, po 2007 dynamicznie wzrosła - mówił w Jedynce prof. Tomasz Strąk, dyrektor departamentu poboru podatków w Ministerstwie Finansów .

Jak mówił, to wnioski m.in. z danych Komisji Europejskiej.  Wyjaśniał, że według tych danych, w 2007 Niemcy miały lukę 12 procent (liczoną do teoretycznej wartości podatku VAT), a w Polsce 2. Ale już w  2014 roku było 10 procent w Niemczech, 24 w Polsce.

Tomasz Strąk podkreślił, że osoby wyłudzające VAT ciągle stosują nowe sposoby na oszustwa. - W poprzednim okresie zabrakło szybkiego dostosowywania się do zmienianych schematów oszustw podatkowych - powiedział. - Obecnie biegniemy szybciej niż ci, którzy oszukują, teraz jest sytuacja odwrotna -  ocenił.

Gość Jedynki dodał, że będzie rozwijane narzędzie analityczne, które bazuje na tzw. jednolitym pliku kontrolnym. Obowiązek ten ma być poszerzony o wyciągi bankowe.

Przedstawiciel Ministerstwa Finansów mówił, że jeśli się chce można zwiększyć dochody z podatków - wpływy z VAT wzrosły o około 20 procent, czego nie da się wytłumaczyć wzrostem gospodarczym.

Mowa była również, na czym polega instrument tzw. płatności podzielonej.

Więcej w audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: prof. Tomasz Strąk (dyrektor departamentu poboru podatków w Ministerstwie Finansów)

Data emisji: 14.08.2017

Godzina emisji: 8.15

agkm/ag

Zapis rozmowy

Czytaj także

"Są formy unikania opodatkowania, które są dozwolone"

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 09:32
Rok temu w polskim prawie pojawiła się klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania. Jakie są efekty jej wprowadzenia? - Klauzula ma bardziej charakter marketingowy i odstraszający - powiedział w "Sygnałach dnia" prof. Dominik Gajewski z SGH.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uszczelnienie VAT. Wpływy z podatku w 2017 roku wzrosły o 17 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 10:51
Jak wynika z przedstawionych przez ministerstwo finansów danych, w pierwszej połowie 2017 roku odnotowano "niespotykany" wzrost wpływów z VAT w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku - o 17 mld zł czyli o 28 proc. Mówili o tym w audycji Rządy Pieniądza dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa), Jeremi Mordasewicz  (Konfederacja Lewiatan) i dr Przemysław Kwiecień (X-Trade Brokers).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komisja ds. wyłudzeń VAT potrzebna? Czerwiński: potrzeba rzetelności, nie propagandy

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2017 07:50
Były minister skarbu Andrzej Czerwiński uważa, że pomysł powołania sejmowej komisji śledczej do spraw wyłudzeń podatku VAT nie jest zły. Poseł Platformy Obywatelskiej zaznacza jednak, że musi ona służyć wyjaśnieniu procederu, a nie służyć politycznym rozgrywkom. 
rozwiń zwiń