Polskie Radio
Section05
vat

Rząd walczy z wyłudzeniami VAT. „Liczba cwaniaczków maleje”

Prokuratury regionalne i okręgowe prowadzą obecnie 4 tysiące postępowań gospodarczych, a wysokość zabezpieczeń majątkowych to miliard złotych. Taką informację podczas konferencji prasowej podał prokurator krajowy Bogdan Święczkowski. W Debacie Dnia o walce polskich władz z wyłudzeniami podatku VAT mówili Marcin Fijołek z „Sieci” i Mikołaj Wójcik z „Faktu”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 podatek VAT vat bogdan święczkowski Mikołaj Wójcik Zbigniew Ziobro przestępczość gospodarcza

"Jeśli ceny nie rosną, to mamy objaw kryzysowy w gospodarce"

Główny Urząd Statystyczny poinformuje dziś, jak kształtowały się ceny towarów i usług we wrześniu. Ze wstępnego szacunku, opublikowanego pod koniec ubiegłego miesiąca, wynika, że inflacja przyspieszyła - wyniosła 2,2 procent, licząc rok do roku. W sierpniu wskaźnik ten ukształtował się na poziomie 1,8 procent. O wzrastających cenach mówili w audycji Rządy Pieniądza Mateusz Walewski (ekonomista PwC) i Maciej Bukowski (prezes Fundacji Wise Europa).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 stopy procentowe inflacja Rada Polityki Pieniężnej Główny Urząd Statystyczny vat

"W skali roku z budżetu wyparowało 30-40 miliardów zł"

– W latach rządów PO-PSL rabunek finansów publicznych i wyłudzenia podatku VAT miały potężną skalę – mówił w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Janusz Szewczak. Poseł Prawa i Sprawiedliwości ocenił również na naszej antenie, że w tej sprawie „odpowiedzialność leży po stronie ówczesnego rządu, przede wszystkim resortu finansów”.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Szewczak Prawo i Sprawiedliwość podatek VAT vat komisja śledcza Sejm SKOK Platforma Obywatelska PSL POLSKA

"Przychody z podatku VAT rosną po latach zaniedbań"

Wicepremier Mateusz Morawiecki mówi o sukcesach w poprawie ściągalności podatku VAT i zapowiada kolejne działania w tym kierunku. Minister finansów i rozwoju otworzył w Sejmie konferencję podsumowującą 25 lat obowiązywania w Polsce podatku od towarów i usług. Wypowiedź wicepremiera w Polskim Radiu 24 komentował ekonomista Sławomir Horbaczewski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki vat Ministerstwo Finansów podatek VAT

Koniec "mafii vatowskich" w Polsce?

Skąd w budżecie państwa znalazło się tyle miliardów złotych, których przez ostatnie 8 lat nie było? Ministerstwo Finansów szacuje, że zanim zaczęto uszczelniać system podatkowy tak zwana luka VAT, czyli równica między planowanymi a faktycznymi wpływami z tego podatku wynosiła około 43 miliardów złotych. To dane z 2013 roku. Według nich skala wyłudzeń VAT może sięgać ponad 15 miliardów złotych. 
Zobacz więcej na temat:  Witold Gadowski vat GOSPODARKA Piotr Nisztor Witold Modzelewski

Rekordowa nadwyżka w budżecie państwa

- Zawsze mieliśmy deficyt, który narastał z miesiąca na miesiąc. Przyzwyczailiśmy się do tego, że wydajemy więcej niż zarabiamy. W tym roku, pierwszy raz w historii od 1989 roku, mamy rzecz zadziwiającą - utrzymywanie się nadwyżki budżetowej w kolejnych miesiącach – powiedział w audycji Gorący Temat Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej. Odniósł się w ten sposób do danych gospodarczych przedstawionych przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki budżet Polski vat