Ira, Vendetta e Tradimento...

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2011 23:00
...czyli gniew, zemsta i zdrada - oto tematy kolejnej muzycznej zabawy-konkursu w Dwójce. Zapraszamy w niedzielę o 14:00.

Rozważając emocjonalną reakcję na muzykę, już na wstępie stajemy przed faktem, że o reakcji tej i jej stosunku do bodźca wiadomo bardzo mało. Materiał dowodowy, świadczący o tym, że reakcja taka w ogóle istnieje, opiera się na introspekcyjnych opisach słuchaczy. Fakt ten poświadczają również kompozytorzy, wykonawcy oraz krytycy. Innym świadectwem istnienia emocjonalnych reakcji na muzykę jest zachowanie wykonawców i publiczności, a także towarzyszące percepcji muzycznej zmiany fizjologiczne. Wprawdzie liczba owych materiałów dowodowych, jak i fakt, że znajdujemy je w wielu kulturach, każe nam wierzyć, że emocjonalna reakcja na muzykę istotnie zachodzi, jednak nie mówi nam ów materiał nic prawie o naturze tej reakcji ani o związku przyczynowym między bodźcem muzycznym a wywoływaną przezeń afektywną reakcją słuchaczy. Tak pisał przed laty Leonard Meyer i powtórnie jego słowa przytaczam w kontekście muzycznych emocji i kolejnych muzycznych Ćwiczeń z myślenia. Tym razem nie będą to emocje pozytywne: gniew, zemsta i zdrada wywołują reakcje jak najbardziej negatywne, ale tym właśnie żywi się nie tylko sztuka, ale także nasze życie od czasów najdawniejszych. O kilku śladach tych złych emocji w muzyce zapytam w najbliższą niedzielę, 20 listopada o godz. 14:00 w Dwójce.

Zapraszam. Piotr Orawski.

 

Nagrody ufundowała firma DUX

/



Zobacz więcej na temat: ćwiczenia fakt firma IRA
Czytaj także

Ćwiczenia z myślenia - Jaki to utwór? - Podsumowanie

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2011 19:21
W niedzielne wczesne popołudnie podsumujemy prawie trzy miesiące konkursowych zmagań. Zapraszają pomysłodawczynie i autorki JTU - Agata Kwiecińska i Barbara Schabowska.
rozwiń zwiń