Mariusz Patyra: cisza daje mi energię

Dwójka
Krzysztof Komarnicki 12.03.2012
Mariusz Patyra
Mariusz Patyra, foto: materiały promocyjne

- Koncerty Wieniawskiego są bardzo ważną częścią mojego repertuaru - mówił w Dwójce znakomity skrzypek.- Uwielbiam te koncerty i ubolewam, że tak rzadko są grywane na świecie.

Ostatnim występem Mariusza Patyry w Polsce był ten w Koncercie d-moll Wieniawskiego z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus.

- Pan dyrektor Gerd Schaller od samego początku ćwiczył nie tylko program symfoniczny, ale i tutti do koncertu. Pięknie byli przygotowani, wspaniale brzmiały instrumenty dęte drewniane. Ta orkiestra brzmiała już na pierwszej próbie lepiej niż niejedna profesjonalna orkiestra, z którą grałem!

(O nadchodzącym koncercie Orkiestry można przeczytać w tym artykule).

W rozmowie z Anną Skulską Mariusz Patyra mówił między innymi o wyjątkowości i trudnościach obu koncertów Wieniawskiego, o swoich profesorach, występach publicznych i o tym, jakie zagrożenia niesie ze sobą klimatyzacja. A także o wielkich skrzypkach: Paganinim, Heifetzu, Grumiaux, Szeryngu...Mariusz Patyra - znakomity skrzypek, laureat Konkursu Paganiniego w Genui w roku 2001. Otrzymał wówczas również nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie "Kaprysów" wielkiego genueńczyka, a nagrodą była możliwość zagrania na legendarnych skrzypcach Paganiniego - pochodzącym z warsztatu Guraneriego del Gesú instrumencie "Il Cannone" ("Armata").

Mariusz
Mariusz Patyra gra na "Il Cannone" fot. materiały promocyjne
Witold Lutosławski - serwis specjalny Polskiego Radia
Krzysztof Penderecki
Henryk Mikołaj Górecki - serwis specjalny Polskiego Radia
sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Bądź z nami w kontakcie:

02:00 - 06:00Muzyczna Noc EuroradiaSłuchaj na żywo
Oglądaj na żywo
Wkrótce: Poranek Dwójki