X
Aby nas słuchać lub oglądać potrzebujesz najnowszego Adobe Flash Player | Pobierz Flash
POLSKIE RADIO - HISTORIE DOBRZE OPOWIADANE OD 90 LAT
Dwójka

Czwartki poetyckie: Janusz Szuber

27.12.2007
0 0 0
O twórczosći Janusza Szubera mówić będą Antoni LIbera i Janusz Drzewucki.

W grudniu tego roku sześćdziedziąte urodziny obchodził Janusz Szuber, mieszkającu w Sanoku poeta, autor tomów wierszy: "Apokryfy i epitafia sanockie", "Pan dymiacego zwierciadła", "Sniąc siebie w obcym domu", "Biedronka na śniegu", "Glina, ogień, popiół", "Czerteż". W audycji poeta opowie m. in. o swoim dzieciństwie i  o fascynacjach literackich, a takze przeczyta kilka swoich wierszy. Zaprasza Dorota Gacek

0 0 0
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marlena Zynger - wiersze i piosenki

Retransmisja koncertu z maja 2010 roku.
Obejrzyj
Marlena Zynger
Zobacz więcej na temat: muzyka poezja
0 0 0

Czytaj także

Wiersze o Kowalczyk i Małyszu

Wiersze poświęcone medalistom zimowych igrzysk: Justynie Kowalczyk i Adamowi Małyszowi znajdują się w tomiku poezji "Łyżwą i nartą pisane - antologia olimpijska".

Wiersze poetów kanadyjskich Lorny Crozier i Johna B.Lee na język polski przełożyli Karolina Borońska-Hryniewiecka i Paweł Krupka. Ten ostatni jest autorem utworu "Królowa Śniegu", poświęconego Justynie Kowalczyk. Inny z herosów polskiego sportu - Adam Małysz - jest bohaterem wiersza Zbigniewa Jerzyny.

W zbiorze wierszy są też utwory napisane przez Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Daszkiewicza, Bohdana Drozdowskiego, Barbarę Grocholską-Kurkowiak, Mariana Grześczaka, Jerzego Kiersta, Tadeusza Kubiaka, Jana Nagrabieckiego, Stanisława Nędzę-Kubińca i Krzysztofa Zuchorę.

dp

0 0 0

Czytaj także

Wiersze pokolenia Kolumbów

"Umrzeć przyjdzie, gdy się kochało wielkie sprawy głupią miłością"

Zbiorową, uogólniającą biografię pokolenia Kolumbów (nazwa od tytułu książki Romana Bratnego) można określić następująco: urodzeni około 1920 roku, wychowani w wolnej Polsce, zdążyli przed wybuchem wojny zdać maturę, w czasie okupacji konspiracyjnie studiowali i walczyli, w przeważającej części zginęli w Powstaniu Warszawskim. Wojna była przeżyciem, które ukształtowało ich świadomość i tożsamość, również tę artystyczną, w największym stopniu.

Poezja młodych poetów Warszawy przeniknięta jest katastrofizmem (prorokowanie końca europejskiej cywilizacji, wizje apokalipsy spełnionej, świadectwa zwątpienia, pewność zbliżającej się śmierci), któremu towarzyszy dramatyczne poszukiwanie ocalenia (heroiczny wybór walki w imię wartości patriotycznych, religijnych czy moralnych) i tragiczna, skontrastowana z czasem zagłady, świadomość tego, co minione (niewinne dzieciństwo, beztroski czas wczesnej młodości).   

Przedstawiciele pokolenia Kolumbów to m.in. Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Gajcy, czy Andrzej Trzebiński.

W tym tygodniu zapraszamy do wysłuchania wybranych wierszy młodych poetów Warszawy.

Audycję opracowała Bogumiła Prządka.

2-6 sierpnia (poniedziałek-piątek), godz. 15:25

0 0 0