Dwójka

Czwartki poetyckie: Janusz Szuber

27.12.2007 12:30
O twórczosći Janusza Szubera mówić będą Antoni LIbera i Janusz Drzewucki.

W grudniu tego roku sześćdziedziąte urodziny obchodził Janusz Szuber, mieszkającu w Sanoku poeta, autor tomów wierszy: "Apokryfy i epitafia sanockie", "Pan dymiacego zwierciadła", "Sniąc siebie w obcym domu", "Biedronka na śniegu", "Glina, ogień, popiół", "Czerteż". W audycji poeta opowie m. in. o swoim dzieciństwie i  o fascynacjach literackich, a takze przeczyta kilka swoich wierszy. Zaprasza Dorota Gacek

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Marlena Zynger - wiersze i piosenki

Retransmisja koncertu z maja 2010 roku.
Obejrzyj
Marlena Zynger
Zobacz więcej na temat: muzyka poezja

Czytaj także

Wiersze o Kowalczyk i Małyszu

Wiersze poświęcone medalistom zimowych igrzysk: Justynie Kowalczyk i Adamowi Małyszowi znajdują się w tomiku poezji "Łyżwą i nartą pisane - antologia olimpijska".

Wiersze poetów kanadyjskich Lorny Crozier i Johna B.Lee na język polski przełożyli Karolina Borońska-Hryniewiecka i Paweł Krupka. Ten ostatni jest autorem utworu "Królowa Śniegu", poświęconego Justynie Kowalczyk. Inny z herosów polskiego sportu - Adam Małysz - jest bohaterem wiersza Zbigniewa Jerzyny.

W zbiorze wierszy są też utwory napisane przez Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Daszkiewicza, Bohdana Drozdowskiego, Barbarę Grocholską-Kurkowiak, Mariana Grześczaka, Jerzego Kiersta, Tadeusza Kubiaka, Jana Nagrabieckiego, Stanisława Nędzę-Kubińca i Krzysztofa Zuchorę.

dp

Czytaj także

Wiersze pokolenia Kolumbów

"Umrzeć przyjdzie, gdy się kochało wielkie sprawy głupią miłością"

Zbiorową, uogólniającą biografię pokolenia Kolumbów (nazwa od tytułu książki Romana Bratnego) można określić następująco: urodzeni około 1920 roku, wychowani w wolnej Polsce, zdążyli przed wybuchem wojny zdać maturę, w czasie okupacji konspiracyjnie studiowali i walczyli, w przeważającej części zginęli w Powstaniu Warszawskim. Wojna była przeżyciem, które ukształtowało ich świadomość i tożsamość, również tę artystyczną, w największym stopniu.

Poezja młodych poetów Warszawy przeniknięta jest katastrofizmem (prorokowanie końca europejskiej cywilizacji, wizje apokalipsy spełnionej, świadectwa zwątpienia, pewność zbliżającej się śmierci), któremu towarzyszy dramatyczne poszukiwanie ocalenia (heroiczny wybór walki w imię wartości patriotycznych, religijnych czy moralnych) i tragiczna, skontrastowana z czasem zagłady, świadomość tego, co minione (niewinne dzieciństwo, beztroski czas wczesnej młodości).   

Przedstawiciele pokolenia Kolumbów to m.in. Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Gajcy, czy Andrzej Trzebiński.

W tym tygodniu zapraszamy do wysłuchania wybranych wierszy młodych poetów Warszawy.

Audycję opracowała Bogumiła Prządka.

2-6 sierpnia (poniedziałek-piątek), godz. 15:25