Polskie Radio
Section05
Warszawa

Wielka akcja likwidacyjna warszawskiego getta

"Drugiego dnia akcji popełnia samobójstwo prezes Rady Żydowskiej inż. Adam Czerniakow. Wiedział on dokładnie, że rzekome przesiedlanie na wschód to śmierć setek tysięcy ludzi w komorach gazowych. Nie chciał być za to odpowiedzialny. Nie mając możności przeciwstawienia się temu, co się stało, wolał odejść" – pisał w swoich wspomnieniach Marek Edelman.
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie HISTORIA Holokaust II wojna światowa Majdanek Warszawa Żydzi

Proces Kotas kontra Śpiewak ws. "mapy reprywatyzacji"

Przed Sądem Okręgowym w Warszawie ruszył proces Jacek Kotas kontra Jan Śpiewak. Były wiceminister Obrony Narodowej domaga się od Jana Śpiewaka i stowarzyszenia "Miasto jest nasze" łącznie 150 tysięcy złotych na cele społeczne, przeprosin i wycofania - jego zdaniem nieprawdziwych - informacji. Chodzi o umieszczenie nazwiska Jacka Kotasa na opublikowanej w ubiegłym roku "mapie reprywatyzacji". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA reprywatyzacja Jan Śpiewak Miasto Jest Nasze Warszawa afera reprywatyzacyjna

Ostatnie przygotowania do Festiwalu Szekspirowskiego

Festiwal Szekspirowski to jedna z największych międzynarodowych imprez szekspirowskich. Organizatorzy – Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense – co roku zapraszają najlepsze szekspirowskie spektakle i najwybitniejszych twórców teatru z całego świata. O spektaklu „Jak wam się podoba?” i 21. edycji Festiwalu Szekspirowskiego mówili w audycji Weekend Kulturalny reżyser John Weisgerber i aktorka Kamila Bujalska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 William Szekspir Warszawa

Dlaczego Polacy wyszli protestować?

W całej Polsce odbyły się protesty przeciwników poselskiego projektu ustawy dotyczącej zmian w Sądzie Najwyższym. Oprócz demonstracji organizowanych przez partie opozycyjne czy Komitet Obrony Demokracji, odbywały się też zgromadzenia pod hasłem „łańcuch światła”. O manifestacjach, ich genezie i znaczeniu, w Polskim Radiu 24 mówił Piotr Pałka z portalu Rebelya.pl.
Zobacz więcej na temat:  protesty w Warszawie protest reforma sądownictwa reforma sądownictwa pr24 Sąd Najwyższy krs Ministerstwo Sprawiedliwości Warszawa PiS

Kapelusznik. "Czasem to brudna i ciężka praca"

Rzemieślnik, który jest odpowiedzialny za tworzenie kapeluszy od A do Z tradycyjnymi metodami ma sporo do zrobienia - używa ciężkich nożyc i stuletnich maszyn do szycia, które trzeba regularnie oliwić. Kapelusz to dziś oznaka ekstrawagancji, kiedyś codzienne nakrycie głowy. Zawód kapelusznika przetrwał jednak próbę czasu i ma się nie najgorzej. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka praca moda Beata Kwiatkowska STYL ŻYCIA Warszawa

Ile Warszawa wydaje na pełnomocników ws. reprywatyzacji?

Pełnomocnicy po raz pierwszy reprezentowali prezydent Warszawy przed Komisją Weryfikacyjną w ubiegły czwartek. Wówczas Hanna Gronkiewicz-Waltz po raz kolejny się nie stawiła na rozprawie za co została ukarana grzywną. Przewodniczący komisji Patryk Jaki zwraca uwagę, że pełnomocnicy nie są pracownikami stołecznego Ratusza. Jego zdaniem władze stolicy powinny ujawnić, ile wynajęcie kancelarii prawnej kosztuje podatników.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Weryfikacyjna Warszawa pieniądze Hanna Gronkiewicz-Waltz Patryk Jaki POLSKA mazowieckie