Jakuck - zimno, coraz zimniej

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 18:08
W "Przestrzeniach kultury" rozmawiać będziemy z Michałem Książkiem, ornitologiem, kulturoznawcą i przewodnikiem syberyjskim, autorem reportażowego dzieła "Jakuck. Słownik miejsca", które zostało wydane przez wydawnictwo Czarne.
Fragment okładki książki Jakuck. Słownik miejsca Michała Książka
Fragment okładki książki "Jakuck. Słownik miejsca" Michała KsiążkaFoto: materiały prasowe

Edward Piekarski, zesłany na Syberię w 1888 roku, napisał słownik języka jakuckiego. Wacław Sieroszewski na Syberię trafił dziesięć lat wcześniej, a owocem wieloletniego zesłania jest wybitne dzieło etnograficzne "Dwanaście lat w kraju Jakutów". Michał Książek pojechał do Jakucji z własnej woli. Podążając śladem swych wielkich poprzedników, przemierzył tę rozległą, białą krainę, zafascynowany zwyczajami i językiem jej mieszkańców.

Jakucję, kraj o powierzchni dziewięć razy większej od Polski, zamieszkuje niespełna milion osób. Zima trwa przez większą część roku, więc określeń dla różnych rodzajów śniegu i mrozu jest bez liku, a chłód bywa tak dotkliwy, że w języku Jakutów sympatycznego Dziadka Mroza zastąpił Byk Zimy.

Odmieniając jakuckie słowa przez polskie przypadki, Książek pisze swoistą gramatykę tych odległych, a przecież bliskich nam, śnieżnych przestrzeni. (opis wydawnictwa Czarne)

"Jakuck. Słownik miejsca" Michała Książka to podróż do krainy, która jednocześnie zachwyca, przyciąga i odrzuca. Z autorem spotkamy się w najbliższej audycji "Przestrzenie kultury" - z podtytułem "Literatura Non Fiction".

Na audycję zaprasza Katarzyna Nowak.

21 września (sobota), godz. 12.00

Zobacz więcej na temat: literatura reportaż Syberia
Czytaj także

Polski patriota: w poniedziałek romantyk, we wtorek pozytywista

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2013 18:00
- Gdyby Polska miała innych sąsiadów, wtedy można by być tylko patriotą pozytywistą, ale w naszych warunkach tak się nie dało - mówił Szymon Niedziela, który wziął udział w Dwójkowej dyskusji o modelach polskiego patriotyzmu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Chyba za nami nie traficie" – rzecz o polskich Cyganach

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2013 22:12
Od poniedziałku w cyklu "To się czyta latem" przedstawiamy fragmenty nowej książki Jacka Milewskiego "Chyba za nami nie traficie". Czyta Marcin Przybylski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Laurie Anderson: w swoich wyborach kieruję się śmiechem

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2013 14:00
- Jeśli coś skłania mnie do śmiechu, to znaczy, że naprawdę to lubię, ponieważ w niezrozumiały sposób sprawia, że czuję się szczęśliwa - mówiła w Dwójce wybitna amerykańska artystka. W rozmowie z Michałem Nowakiem Laurie Anderson zdradziła, w jaki sposób radzi sobie z życiem w czasach informacyjnego nadmiaru.
rozwiń zwiń