- Lenistwo w popkulturze triumfowało w latach 90. To takie filmy jak "Big Lebowski", "Slacker", "Clerks".
- Dziś prowadzi nas kult pracy. Ona nas definiuje. A próżnowanie, labę, oceniamy jako stratę czasu.
- Andżelika Kucińska zauważa, że wkrótce się to zmieni, a trendy takie jak lazy girl job, bed rotting pomogą nam odzyskać równowagę.
- Niezwykle ciężko pracującymi kobietami są gwiazdy muzyki, jak Beyonce czy Taylor Swift.
- Dziś przyszedł już najwyższy czas, by odzyskać lenistwo dla siebie.
Próżnowanie w popkulturze
- Gdy, w kontekście popkultury, słyszę hasło lenistwo, klasa próżniacza, to wyświetlają mi się od razu lata 90. i oczywiście "Big Lebowski", bohaterowie filmu "Slacker" czy "Clerks" Kevina Smitha - mówi Andżelika Kucińska, dziennikarka, autorka podcastu "Kobiety objaśniają świat". - Czuję też wtedy smutek, że po drodze porzuciliśmy taką umiejętność celebracyjnego, beztroskiego próżnowania, również w popkulturze. Myślę jednak, że wkrótce to się zmieni i popkultura przypomni sobie o leniach.
Badania pokazują, że w Europie i USA ludzie najwięcej pracowali w XVIII i XIX wieku, co miało związek z rewolucją przemysłową. Potem było bardzo rożnie, duży wpływ na czas pracy i stosunek do niej miały warunki panujące w poszczególnych krajach. Mieliśmy erę hipisów, pracowników korporacji czy pokolenie X.
Praca nas definiuje
- W Polsce chyba lata 90. sprawiły, że w pracy zaczęliśmy widzieć duży kawałek naszej tożsamości, definiować siebie przez pracę - mówi gościni Uli Kaczyńskiej. - Gdy na imprezie jesteśmy pytani o to, co robimy w życiu, to zwykle opowiadamy o tym, co robimy w pracy. To jest sklejone z naszym czuciem siebie i myśleniem o sobie.
Już Oskar Wild mówił, że trzeba się nieźle namęczyć, żeby nic nie robić. Dziś z każdej strony atakują nas technologie, które ułatwiają permanentny kontakt z pracą, ale mamy też wmontowane pewne przekonania, które nie pozwalają nam nic nie robić. Dziś mówi się, że nawet nasz odpoczynek powinien być aktywny. Najnowsze badania pokazują, że i to się zmienia - wielu Polaków wskazuje, że w majówkę zamierza leniuchować, a nie biegać czy dbać o ogródek.
- Ja jestem fanką bimbania, obijania się. I jestem w tym zdyscyplinowana - mam to wpisane w swój grafik - zdradza gościni Czwórki. - Nie mam problemów z lenistwem - ono nie jest grzeszne, brudne i wstydliwe.
23:20 czwórka wolna środa 1.05.2024 andżelika kucińska 8.07.mp3 O lenistwie w popkulturze opowiada Andżelika Kucińska (Wolna środa/Czwórka)
Lenistwo pojawiające się w popkulturze lat 90. było odpowiedzią na trudną sytuację ekonomiczną osób 20-, 30-letnich, które zaczynały wtedy swoje dorosłe życie. - Dziś jesteśmy w podobnym momencie - koszty życia rosną, wynagrodzenia stoją w miejscu, osiągnięcie nagród wydaje się niemożliwe.
Triumf pracujących kobiet - Beyonce i Taylor Swift
Spoglądając na świat popkultury, świat gwiazd i celebrytów, łatwo wpaść w pułapkę myślenia o nich jako próżniakach. Gdy jednak zerkniemy za kulisy, odsłonimy świat wybitnie ciężko pracujących osób.
- Widzimy triumf osób wybitnie ciężko pracujących, a w zasadzie triumf kobiet wybitnie ciężko pracujących - zauważa Andżelika Kucińska. - Poświęcenie pracy takich osób jak Taylor Swift, Beyonce wynika z tego, że w każdej branży, która nie traktuje kobiet sprawiedliwie, a taką jest też branża muzyczna, kobiety muszą pracować dwa razy ciężej, by dotrzeć tam, gdzie dotarły.
Gościni Uli Kaczyńskiej, przywołuje wywiady z Beyonce, w których ona z dumą opowiada o swojej ciężkiej, zdyscyplinowanej, intensywnej pracy. Taki obraz harującej artystki wiedzieliśmy też w filmie dokumentalnym dotyczącym jej trasy koncertowej.
Homecoming: A Film By Beyoncé | Official Trailer | Netflix/Netflix
- Już dziś jednak pojawiają się zjawiska, trendy w mediach społecznościowych, które pokazują, jak bardzo zmienia się nasze podejście do pracy. One układają się w taką krzepiącą opowieść, że zaczynamy inaczej podchodzić do niej, inaczej pracować - ocenia Andżelika Kucińska i zwraca uwagę na the big quit, lazy girl job czy bed rotting.
Czas bimbania - niech odkryją go kobiety
Lenistwo Andżelika Kucińska odnajduje także w muzyce lat 90., np. w muzyce Pavement czy hip-hopie. Za najpiękniejszego, najwspanialszego muzycznego próżniaka z Ulą Kaczyńską zgodnie uznają Maca DeMarco.
Wyjątkową lekturą na czas lenistwa jest książka Toma Hodgkinsona "Jak być leniwym". To przewrotny antyporadnik, ale ciekawostką jest, że większość cytowanych w nim osób to mężczyźni. - Tylko oni mają czas, by sobie beztrosko teoretyzować na temat bimbania. Proponuję by kobiety odzyskały lenistwo - zaleca gościni Czwórki. - Wierzę, że to za chwilę się pojawi.
***
Tytuł audycji: Wolna środa
Prowadzi: Ula Kaczyńska
Gość: Andżelika Kucińska (dziennikarka, podcasterka)
Data emisji: 01.05.2024
Godzina emisji: 8. 11
pj