Wszystkie dzieci Williama S. Burroughsa

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2013 11:55
W przyszłym roku mija 100. rocznica urodzin wielkiego ekscentryka wśród artystów. Jaki był jego wpływ na kino, muzykę i literaturę. O tym porozmawiamy z wokół książki Rafała Księżyka i I wydania "Soft Machine".
Obraz Christiaana Tonnisa ~ William S. Burroughs
Obraz Christiaana Tonnisa ~ William S. BurroughsFoto: Wikipedia/Christiaan Tonnis/ Creative Commons 2.0

Esej Rafała Księżyka "23 cięcia dla Williama S. Burroughsa” to pierwsza w Polsce monografia jednego z najważniejszych pisarzy amerykańskich XX wieku.
Za Burroughsem ciągnie się czarna legenda ćpuna, pedała i zabójcy; bezkompromisowego eksploratora granic narkotycznego uzależnienia... Wszystko to prawda. Jednocześnie Burroughs to inspirator i prowokator wielu ruchów dwudziestowiecznej kontrkultury, takich jak beat, punk, industrial i cyberpunk. W jego refleksjach nad współczesnością odnaleźć też można mimowolny dialog z myślą McLuhana, Barthes’a, Derridy, Foucaulta, Deleuze’a czy Lacana.
Norman Mailer powiedział o Burroughsie, że to jedyny amerykański pisarz współczesny opętany geniuszem. Esej Rafała Księżyka pokazuje – wszechstronnie i przystępnie – całe bogactwo i intensywność tego opętania.

(materiały prasowe Wydawnictwa w Podwórku)

O Williamie S. Burroughsie w "Rozmowach po zmroku" porozmawiamy z Rafałem Księżykiem, tłumaczem Mateuszem Janiszewskim i Tomaszem Basiukiem z Ośrodka Studiów Amerykańskich.

Zaprasza Jacek Wakar

27 listopada (środa), godz. 21.30

Zobacz więcej na temat: KULTURA
Czytaj także

Perwersyjna przyjemność apokalipsy

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2013 14:00
- Fascynacja wizjami katastroficznymi jest wstydliwa, bo mamy świadomość, że te obrazy są umowne, że nas nie dotyczą. Kino jest więc miejscem bezpiecznego schronienia - mówił w Dwójce krytyk filmowy Andrzej Kołodyński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kultura oralna – słowo związane z ciałem

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2013 13:30
- W komunikacji ustnej słowo nigdy nie jest samo, nie istnieje bez kontekstu, zawsze współpracuje z naszym ciałem, głosem i otoczeniem - mówił w Dwójce prof. Grzegorz Godlewski w rozmowie o tradycji oralnej i kulturze żywego słowa.
rozwiń zwiń