Czym jest ekoturystyka? Jej polską perłą jest Lanckorona

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2024 14:00
Ekoturystyka stawia na naturę, kulturę i lokalność. Dominika Zaręba, pionierka tego nurtu w Polsce, podpowiada, gdzie się wybrać, by odkryć perły ekoturystyki.  
Lanckorona to jedna z perełek polskiej ekoturystyki
Lanckorona to jedna z perełek polskiej ekoturystykiFoto: shutterstock/Agnes Kantaruk
  • Ekoturystyka to podróżowanie do miejsc charakteryzujących się piękną przyrodą, urzekającym krajobrazem, bogatym dziedzictwem kulturowym. Powinno jednak spełniać kilka dodatkowych warunków. 
  • Dominika Zaręba, pionierka ekoturystyki w Polsce, zawdzięcza tę inspirację wyjazdowi do Gwatemali. 
  • Jedną z perełek ekoturystyki w Polsce jest Lanckorona, innymi są Kazimierz nad Wisłą, Stary Sącz czy Cieszyn. 
  • Ekoturystyka obecna jest też w dużych miastach. 

Ekoturystyka zajmuje się pogodzeniem, wydawałoby się nieraz sprzecznych, interesów ludzi i przyrody. Pierwszą w Polsce książkę na ten temat napisała Dominika Zaręba, która ten sposób podróżowania odkryła w dalekiej Gwatemali. 

Czym jest ekoturystyka?

- Ekoturystyka to podróżowanie do miejsc, które mają piękną przyrodę, krajobraz oraz dziedzictwo kulturowe. To też podróżowanie poznawcze, by czegoś doświadczyć, coś poznać, przywieźć ze sobą do domu - jak wiedza czy emocje. W tym sposobie na wycieczki staramy się jak najwięcej z wydawanych pieniędzy zostawić u lokalnej społeczności. Myślimy też o śladzie węglowym, który pozostawiamy - mówi Dominika Zaręba, pionierka ekoturystyki. - Dużo osób o te wszystkie punkty dba, nie nazywając siebie ekoturystami. W tym chodzi też o to, by szukać lokalnych smaczków, klimacików. 

Wyjazd do Ameryki Środkowej sprawił, że Dominika znalazła swój wzór kraju opartego na ekoturystyce. - To będzie moja inspiracja. Byłam w Gwatemali, mieszkałam w małej społeczności Indian, stołowałam się na miejscu, uczyłam się w lokalnej szkole. - To magiczne miejsce dla mnie. To właśnie była mikroturystyka, choć w egzotycznym miejscu. Było to zorganizowane w sposób prosty, dawało możliwość poznania klimatu tego miejsca, posmakowania lokalnych wyrobów. Do dziś uważam, że gwatemalska kawa jest najlepsza. 


Posłuchaj
20:47 czwórka czwórka do kwadratu 29.04.2024 dominika zaręba 17.13.mp3 O ekoturystyce opowiada Dominika Zaręba (Czwórka do kwadratu/Czwórka)

 

Z Gwatemali do Lanckorony

Ekoturystyka dotyczy jednak nie tylko egzotycznych miejscówek. W Polsce znajdziemy tereny idealnie nadające się do tego typu zwiedzania. - Są osoby, które tworzą ekoturystykę oddolnie i świadomie. Organizują ją w oparciu o lokalne produkty, dziedzictwo miejsca, różne lokalne festiwale i to, co tam jest najpiękniejszego i unikatowego - mówi gościni Marty Hoppe. 

Jedną z takich perełek jest Lanckorona, wioseczka położona około 30 km na południe od Krakowa. Mówi się, że tam zaczynają się Karpaty. - W Lanckoronie w magiczny sposób współgra ze sobą natura i kultura - ocenia Marta Zaręba. - To miejsce od ponad 100 lat przyciąga malarzy, pisarzy, poetów, reżyserów, scenografów. Jednym z nich jest Kazimierz Wiśniak, współzałożyciel krakowskiej Piwnicy pod Baranami, scenograf teatralny, rysownik, malarz. 

Zdaniem Czwórkowej gościni w Lanckoronie zbiegają się drogi ludzi z całego świata, inicjatywy lokalnych mieszkańców łączą się z energią ludzi z zewnątrz. Podobną miejscowością jest też Kazimierz nad Wisłą, jest to jednak dużo większe miasteczko. Kupimy tam wiele wytworów rękodzieła oraz produktów dostarczanych przez lokalną społeczność. Klimat ekoturystyki widoczny też jest w Starym Sączu czy Cieszynie.  

W Polsce są miejsca i regiony, które na ekoturystykę postawiły kilka lat temu, a dziś widać tego efekty. - Dostrzegamy tam trasy spacerowe, tematyczne, dobrą infrastrukturę rowerową - wymienia Dominika Zaręba. - Kluczowa też jest możliwość dotarcia tam komunikacją publiczną. 

Ekoturystyka w dużym mieście

Mówi się też o ekoturystyce w dużych miastach. Jak się okazuje, polskie metropolie pełne są przyrody. - Można się po nich przemieszczać na rowerach, odwiedzać lokalne targi, atrakcje osiedlowe, małe sklepiki czy galerie - wymienia specjalistka. - W miastach znajdziemy mnóstwo natury, kryje się w parkach, nad rzekami. Dla mnie w miejskiej ekoturystyce liczy się natura i kultura. Ważne jest, by poznać lokalność i poczuć klimat miejsca. 


***

Tytuł audycji: Czwórka do kwadratu

Prowadzi: Marta Hoppe 

Gość: Dominika Zaręba 

Data emisji: 28.04.2024

Godzina emisji: 17.13

pj

Czytaj także

Fiskars to miasto sztuki, nie tylko noży i nożyczek

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2023 13:38
Finlandię kojarzymy głównie z Helsinkami, Laponią i Muminkami. Warto zagłębić się mocniej w ten kraj i poznać jego tajemnice. Wyjątkowym miejscem jest Fiskars, niezwykle malownicze miasteczko znane z nożyczek, które dziś wyrasta na fińską stolicę sztuki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zwiedzanie Polski. Zabytkara poleca najlepsze miejsca

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2024 09:27
Majowy weekend zachęca do podróży po Polsce. Annę Prendke, Zabytkarę, ekscytuje sama myśl o tym, że Polacy ruszą zwiedzać swoją ojczyznę, poznawać jej zabytki. W Czwórce poleca swoje ulubione miejsca w kraju i sposoby na planowanie podróży. 
rozwiń zwiń