Wiesław Ochman: logika jest najważniejsza!

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2012 13:39
Gdy w II połowie XX wieku obwieszczono śmierć opery, reżyserzy zaczęli mieć... pomysły. Mozart na szpilkach, Wagner w dżinsach...
Audio
Wiesław Ochman
Wiesław OchmanFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Podejmujące problematykę stosunków feudalnych "Wesele Figara" Mozarta przeniesiono w czasy... współczesne, co automatycznie odebrało sens opowiadanej historii. Inny reżyser umieścił w naszych czasach akcję "Łaskawości Tytusa" - oryignalnie rozgrywającego się się w starożytności, ale aktualnego jeszcze za czasów kompozytora moralitetu o powinnościach absolutnego władcy. Wszelkie karkołomne zwroty akcji reżyser ów uzasadnił, wsadzając obsadę w kaftany bezpieczeństwa i przenosząc bohaterów do domu wariatów...

- Kiedy Don Giovanni śpiewa "Deh vieni alla finestra" ("Podejdź do okna"), to musimy widzieć okno. Okno może też być w domyśle. Ale jeśli ona stoi obok niego, on ją trzyma za rękę, to jaki sens ma ta aria? - pyta Wiesław Ochman.

Wybitny śpiewak wspomina, że dawniej reżyserzy pokroju Jena-Pierre Ponelle'a, nawet jeśli przenosili akcję w inne czasy, zachowywali logikę dzieła, która jest najważniejsza. Samo pokazanie dzisiejszej ulicy nie gwarantuje przecież, że przedstawienie będzie współczesne. Współczesność polega na czym innym: - Realizacja "Borysa Godunowa" Tarkowskiego w Waszyngtonie była absolutnie współczesna. Polegało to na niezwykle precyzyjnym pokazaniu wzajemnych stosunków ludzi na scenie: Borysa do Szujskiego, Szujskiego do bojarów, Kseni do Niani…

Gość Dwójki ceni reżyserów podchodzących do dzieła z pietyzmem, nie starających się być mądrzejszymi od Verdiego czy Pucciniego. - "Carmen" w metrze, "Straszny dwór" pod prysznicem... takie rzeczy można wymyślać na poczekaniu - ironizuje Ochman.

Światowej sławy tenor mówił również o roli scenografii w spektaklu operowym: w dobrej scenografii lepiej się śpiewa. Wspominał prace Andrzeja Majewskiego, które były arcydziełami - na przykład ta stworzona do legendarnego "Króla Rogera" w Buenos Aires.

Wiesław Ochman w rozmowie z Anną Skulską opowiadał ponadto o swoim zauroczeniu Hiszpanią, a także rozmawiał ze słuchaczami, którzy dzwonili do studia. O planach artystycznych jednak mówić nie chciał.

Czytaj także

Radiowa premiera operetki Karola "Whitney" Szymanowskiego!

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2012 21:30
Nowe nagranie "Loterii na mężów" zabrzmi po raz pierwszy na antenie we wtorek o 19:30. Oczywiście w Dwójce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spotkanie urodzinowe Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2012 14:44
– Jest uniwersytetem nie tylko dla intelektualistów, niezwykłym towarzyszem podróży, przyjaznym partnerem – mówił o Programie II Polskiego Radia piosenkarz Adam Nowak.
rozwiń zwiń