Polskie Radio
Section05
Katowice

„Przemysł farmaceutyczny daje 1 proc. PKB. To mało w porównaniu z resztą Europy”

- Znaczenie przemysłu farmaceutycznego można podzielić na trzy wymiary: po pierwsze polski przemysł farmaceutyczny to bezpieczeństwo lekowe państwa. Drugim aspektem jest gospodarka oparta na wiedzy, ponieważ przemysł farmaceutyczny ma najwyższy wskaźnik wykorzystania badań i rozwoju. Kolejnym czynnikiem są miejsca pracy dla wykształconych ludzi – powiedział Ireneusz Martyniuk, wiceprezes Polpharma S.A.
Zobacz więcej na temat:  farmacja leki refundowane Katowice medycyna

„Innowacyjność jest kołem zamachowym gospodarki”

Dziewiąty Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach dobiega końca. W dyskusjach o najważniejszych zagadnieniach ekonomicznych wzięło udział ponad osiem tysięcy osób. O EKG w Katowicach rozmawiali w audycji Rządy Pieniądza Tomasz Hajduk (członek zarządu Siemens Sp. z o.o.), Przemysław Ciszak (dyrektor i pełnomocnik zarządu PKP SA ds. prawno-organizacyjnych), Piotr Hoffman (prezes zarządu Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa) i Marek Jakubiak (poseł Kukiz ’15 i przedsiębiorca).
Zobacz więcej na temat:  Katowice Europejski Kongres Gospodarczy Marek Jakubiak Wojciech Surmacz

Patryk Jaki szefem komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji

Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji, napięcia między przewodniczącym Bundestagu a  niemieckim federalnym Trybunałem Konstytucyjnym, nowa ustawa o zgromadzeniach i Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. To tematy, które komentowaliśmy na antenie Polskiego Radia 24 w audycji Podsumowanie Dnia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reprywatyzacja Komisja Weryfikacyjna Patryk Jaki Warszawa Niemcy katastrofa smoleńska Europejski Kongres Gospodarczy Katowice Wojciech Surmacz

Afera Giesche. Rzekomi spadkobiercy chcieli 340 mln zł

Ostatecznie reaktywacja przedwojennej spółki Giesche S.A. została zablokowana. Jej zarząd jednak przez 10 lat starał się przejąć 30 proc. powierzchni Katowic. Spółka Giesche posiadała 3600 nieruchomości, kopalnie, fabryki i domy na 9 tys. hektarów gruntów. Chodzi m.in. o dzielnice Giszowiec, Nikiszowiec i Szopienice. O aferze Giesche mówił w audycji Kulisy Spraw Tomasz Szymborski, dyrektor TVP Katowice.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Katowice Kulisy Spraw reprywatyzacja Wojciech Surmacz POLSKA

Europejski Kongres Gospodarczy. "Rynek mieszkaniowy bije rekordy"

Rynek mieszkaniowy bije rekordy zarówno pod względem liczby ukończonych inwestycji, pozwoleń na budowę kolejnych, jak i liczby sprzedawanych lokali. O kondycji polskiego rynku deweloperskiego i infrastruktury w ogóle, mówił w Polskim Radiu 24 uczestnik IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Piotr Janiszewski (Skanska S.A.).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 budownictwo deweloper Katowice Europejski Kongres Gospodarczy

Katowice: IX Europejski Kongres Gospodarczy

Od 10 do 12 maja ponad 8 tys. uczestników – politycy, samorządowcy, przedstawiciele biznesu i nauki – będą rozmawiać o polityce, ekonomii i wyzwaniach stojących przed mniejszymi firmami. Z Katowic o przyszłości polskiego przemysłu zbrojeniowego i polskim rynku energetycznym mówili w Rządach Pieniądza Krzysztof Krystowski (PZL Świdnik), Piotr Kasprzak (Hermes Energy Group) i Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Katowice przemysł Ministerstwo Obrony Narodowej biznes energetyka