Jaki był Jan Himilsbach? "Wszyscy się nabierali na jego maskę"

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2016 18:37
- Trzeba rozbić mit Janka - bywalca Harendy, kumpla, z którym czasem się warto pokazać, bo panował na to swoisty snobizm - podkreślał Andrzej Kondratiuk, próbując opowiedzieć, kim naprawdę był Jan Himilsbach.
Audio
  • Jan Himilsbach we wspomnieniach przyjaciół, znajomych i krytyków (Opowieści po zmroku/Dwójka)
Opowieść o Janie Himilsbachu jest zazwyczaj historią o artyście i celebrycie czasów PRL. Ile jest w niej prawdy? Na zdj. Jan Himilsbach, Warszawa, lipiec 1974 r.
Opowieść o Janie Himilsbachu jest zazwyczaj historią o artyście i celebrycie czasów PRL. Ile jest w niej prawdy? Na zdj. Jan Himilsbach, Warszawa, lipiec 1974 r. Foto: Witold Rozmysłowicz/PAP/CAF

- On założył pewną skuteczną maskę, maskę z kamienia. Z pełną świadomością ją obnosił i pokazywał innym, wiedząc, że na to się nabierają. A co skrywał? Nie wiem, czy mam prawo o tym mówić, ale skoro to ma być rozmowa szczera… - opowiadał Andrzej Kondratiuk.

Czy Jan Himilsbach próbował swoją kreacją (bo, jak podkreślali w audycji ci, którzy go znali, "on siebie konstruował") coś ukryć? Na ile prawdziwe są liczne anegdoty o jego życiu? Sam przecież podkreślał (co również usłyszymy w audycji), że często musi się zastanawiać nad prawdziwością swojego życiorysu, ponieważ "tyle legend wokół niego powstało". W nagraniu również o tej mniej znanej roli Jana Himilsbacha: pisarza (mającego i epizod socrealistyczny), miłośnika literatury, poety.

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Przygotowały: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek i Aldona Łaniewska-Wołłk

Goście: Ernest Bryll (poeta), Alicja Gluza (współzałożycielka Ośrodka Karta), Konrad Zarębski (krytyk filmowy), Andrzej Kondratiuk (reżyser, scenarzysta).

Z archiwum PR wysłuchaliśmy wspomnień Waldemara Chołodowskiego oraz fragmentów wywiadów z Janem Himilsbachem.

Data emisji: 2.05.2016

Godzina emisji: 21.30
 

jp/kul

Czytaj także

Wiesław Dymny. "My gadaliśmy, a on po prostu tworzył"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2016 14:00
W 80. urodziny Wiesława Dymnego przypomnieliśmy reportaż "Przychodzimy, odchodzimy. Wiesław Dymny", zrealizowany w 1988 r. 10. rocznicę śmierci barwnego twórcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kieślowski uczył się życia sam, robiąc filmy"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2016 12:00
To wypowiedź amerykańskiej badaczki twórczości polskiego reżysera - Annette Insdorf, którą przypomniał dokumentalista Krzysztof Wierzbicki. Krzysztofa Kieślowskiego wspominaliśmy w związku z przypadającą 13 marca 20. rocznicą jego śmierci.
rozwiń zwiń