Katowice JazzArt Festival 2014

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2014 22:00
Quincy Jones stwierdził kiedyś: "nikt do cholery nie wie, dokąd zmierza jazz”. Rzeczywiście - dzisiejsza scena jazzowa jest bardzo pojemna, od szeroko pojętej muzyki improwizowanej po różnego rodzaju fusion. Będzie się można o tym przekonać w Katowicach od 26 kwietnia do 2 maja.
Uri Caine
Uri Caine Foto: Simon Miele, lic. CC / wikipedia

Do Katowic przyjedzie Tigran Hamasyan ze swoim triem (fortepian, gitara basowa, perkusja) i najnowszym projektem "Shadow Theater" (2013). Jego żywiołowość zderzy się z kontemplacyjnym światem Anouara Brahema, który od wielu lat ożywia tradycyjną muzykę arabską, włączając do niej elementy jazzu. Wraz ze swoim kwartetem o międzynarodowym i międzykulturowym składzie (Klaus Gesing – klarnet basowy, Björn Meyer – gitara basowa, Khaled Yassine – darbuka, bendir) zaprezentuje utwory z albumu The Astounding Eyes of Rita (2009).

Muzyka bristolskiej grupy Get the Blessing (trąbka, saksofon, gitara basowa, perkusja), której pierwsza płyta "All is Yes" zdobyła tytuł albumu roku 2008 na BBC Jazz Awards, to z kolei połączenie mocnych rockowych rytmów z jazzową improwizacją i dużą dozą elektroniki.

W świat rozkołysanych i nastrojowych melodii bossa novy (połączenia samby i jazzu) przeniesie nas Vinicius Cantuaria (niedziela 27 kwietnia) – brazylijski artysta, który bardzo rzadko gości w Polsce. Jego bossa nova jest z najwyższej półki –  klasyczna, z domieszką nowoczesnych brzmień. Trio Bena Goldberga (Ben Goldberg – klarnet, Greg Cohen – kontrabas, Kenny Wollesen – perkusja) sięga natomiast po muzykę żydowską. Jest ona jednak jedynie punktem odbicia dla wyrafinowanych improwizacji, w których skomplikowana rytmiki krzyżuje się z subtelną dźwiękową akrobatyką.

Pianista Uri Caine i trębacz Dave Douglas często występują w naszym kraju, jednak po raz pierwszy zagrają w duecie, wspólnie improwizując na bazie znanych standardów i piosenek. Drugim spotkaniem znakomitych jazzowych osobistości będzie występ saksofonistów tenorowych – Davida Liebmana i Ellery'ego Eskelina, którzy zagrają w kwartecie Different But The Same, razem z Jimem Blackiem na perkusji i Tonym Marino na kontrabasie.

Przedstawicielami polskiej sceny jazzowej będą tria Mikołaja Trzaski i Dominika Wani. Wania zaprezentuje swój projekt "Ravel", uwieczniony w zeszłym roku na płycie, który stanowi reinterpretację suity fortepianowej "Zwierciadła" Ravela.

W koncercie finałowym - 2 maja - wystąpi natomiast Kronos Quartet z fińskimi muzykami Kimmo Pohjonenem (akordeon, wokal) i Samuli Kosminenem (perkusja, sampling). Efektem ich współpracy jest projekt "Uniko" – odkrywcze połączenie możliwości kwartetu smyczkowego, akordeonu i ich samplowania w czasie rzeczywistym. Projekt ten, choć ukończony w 2004 roku, doczekał się tylko paru wykonań koncertowych, a katowicki występ będzie pierwszą prezentacją w Polsce.

mm

Do Katowic przyjedzie Tigran Hamasyan ze swoim triem (fortepian, gitara basowa, perkusja) i najnowszym projektem Shadow Theater (2013). Jego żywiołowość zderzy się z kontemplacyjnym światem Anouara Brahema, który od wielu lat ożywia tradycyjną muzykę arabską, włączając do niej elementy jazzu. Wraz ze swoim kwartetem o międzynarodowym i międzykulturowym składzie (Klaus Gesing – klarnet basowy, Björn Meyer – gitara basowa, Khaled Yassine – darbuka, bendir) zaprezentuje utwory z albumu The Astounding Eyes of Rita (2009).

Muzyka bristolskiej grupy Get the Blessing (trąbka, saksofon, gitara basowa, perkusja), których pierwsza płyta All is Yes zdobyła tytuł albumu roku 2008 na BBC Jazz Awards, to z kolei połączenie mocnych rockowych rytmów z jazzową improwizacją i dużą dozą elektroniki.

W świat rozkołysanych i nastrojowych melodii bossa novy (połączenia samby i jazzu) przeniesie nas Vinicius Cantuaria (niedziela 27 kwietnia) – brazylijski artysta, który bardzo rzadko gości w Polsce. Jego bossa nova jest z najwyższej półki – klasyczna, z domieszką nowoczesnych brzmień. Trio Bena Goldberga (Ben Goldberg – klarnet, Greg Cohen – kontrabas, Kenny Wollesen – perkusja) sięga natomiast po muzykę żydowską. Jest ona jednak jedynie punktem odbicia dla wyrafinowanych improwizacji, w których skomplikowana rytmiki krzyżuje się z subtelną dźwiękową akrobatyką.

Pianista Uri Caine i trębacz Dave Douglas często występują w naszym kraju, jednak po raz pierwszy zagrają w duecie, wspólnie improwizując na bazie znanych standardów i piosenek. Drugim spotkaniem znakomitych jazzowych osobistości będzie występ saksofonistów tenorowych – Davida Liebmana i Ellery'ego Eskelina, którzy zagrają w kwartecie Different But The Same razem z Jimem Blackiem na perkusji i Tonym Marino na kontrabasie.

Przedstawicielami polskiej sceny jazzowej będą tria Mikołaja Trzaski i Dominika Wani. Wania zaprezentuje swój projekt Ravel, uwieczniony w zeszłym roku na płycie, który stanowi reinterpretację suity fortepianowej Zwierciadła Ravela.

Na koncercie finałowym 2 maja wystąpi natomiast Kronos Quartet z fińskimi muzykami Kimmo Pohjonenem (akordeon, wokal) i Samuli Kosminenem (perkusja, sampling). Efektem ich współpracy jest projekt Uniko –odkrywcze łączenie możliwości kwartetu smyczkowego, akordeonu i ich samplowania w czasie rzeczywistym. Projekt ten, choć ukończony w 2004 roku, doczekał się tylko paru wykonań koncertowych, a katowicki występ będzie pierwszą prezentacją w Polsce.

Zobacz więcej na temat: Jazz koncert Wrocław
Czytaj także

Uri Caine: "Summertime" ma typowe żydowskie brzmienie

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2013 17:00
- Ale nie wiem, czy skupianie na tym ma jakiś głębszy sens - mówi jazzman, który u Mahlera znajdował już nie tylko wątki klezmerskie, lecz także chińskie, Bacha grał z latynoskim combo, a Mozarta z Turkami. A czego Uri Caine nauczył się od Lutosławskiego? Posłuchajcie "Rozmów improwizowanych".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Górecki był piątym członkiem Kronosa

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2013 17:20
Henryk Mikołaj Górecki skomponował trzy kwartety smyczkowe. Wszystkie dedykował amerykańskiemu Kronos Quartet. W planach miał kolejne, ale nie zdążył ich zrealizować.
rozwiń zwiń