Festiwal wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 21:00
Filharmonia Częstochowska zaprasza na 10. edycję festiwalu stanowiącego hołd dla dorobku oraz ideałów jej patrona. Koncerty odbędą się w dniach 4-14 października.

Pierwsza edycja Festiwalu Wiolinistycznego im. Bronisława Hubermana odbyła się w Filharmonii Częstochowskiej w czerwcu 1997 roku. Wtedy właśnie minęła 50 rocznica śmierci tego wielkiego polskiego muzyka, który należał do najwybitniejszych i najsłynniejszych skrzypków XX stulecia.

Bronisław Huberman, urodzony w Częstochowie w 1882 roku zasłynął jako cudowne dziecko i już we wczesnej młodości zaczął odnosić wielkie sukcesy, m.in. wystąpił w obecności Johannesa Brahmsa, który nie szczędził mu pochwał i przepowiedział wielką karierę. Słowa genialnego kompozytora potwierdziły się, gdyż Huberman już przed ukończeniem dwudziestego roku życia zdobył sławę i pozycję jednego z najwybitniejszych skrzypków epoki. Jego nadzwyczajna technika oraz niezwykła muzykalność zapewniły mu trwałe miejsce w historii światowej wiolinistyki.

Bronisław Huberman był jednocześnie wielkim humanistą o niezwykle rozległych horyzontach. Jego idea zjednoczonej Europy, propagowana przez artystę już w latach dwudziestych naszego stulecia, czyni zeń prekursora koncepcji integracji europejskiej, mającej się dokonać na gruncie poszanowania kulturalnej i etnicznej indywidualności poszczególnych narodów.

Szczegółowy program 10. Festiwalu wiolinistycznego im. Bronisława Hubermana na stronie ogranizatora: www.filharmonia.com.pl.

/

materiały promocyjne/mm

Czytaj także

Jak Andrzej Panufnik wprowadził dawną muzykę angielską do Birmingham

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2014 10:00
- Już w pierwszym sezonie z naszą orkiestrą wprowadził do repertuaru utwory Purcella, Avisona czy Boyce'a. Przed epoką wykonawstwa historycznego to było prawdziwie rewolucyjne podejście, które zaskoczyło lokalną publiczność - opowiadał Richard Bratby, archiwista City of Birmingham Symphony Orchestra.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Jakowicz: żyje się tu i teraz

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 21:50
- Rzadko wracam do wspomnień, bo mój zawód polega na tym, by planować naprzód, a nie oglądać się za siebie. Poza tym jakiś czas temu doszedłem do wniosku, że nasze życie trwa "tu i teraz" - mówił Krzysztof Jakowicz. 30 września wybitny skrzypek świętować będzie 75. urodziny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marcin Bornus-Szczyciński: Christopher Hogwood był mistrzem delikatności

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2014 13:00
- Był znakomitym klawesynistą, organistą i dyrygentem. Ale jego największą pasją pod koniec życia stał się klawikord. Instrument, o którym żartuje się, że nikt go nie słyszał. Doskonały symbol właściwych Hogwoodowi wyrafinowania, delikatności oraz introwertyczności - uważa gość audycji "Dawno niedawno".
rozwiń zwiń