Polskie Radio
Section05
Wielka Brytania

Szczyt UE. Rozmowy m.in. na temat migracji i Brexitu

Kryzys migracyjny, sprawy międzynarodowe, a także Brexit, oraz program prac na najbliższe dwa lata - to główne tematy rozpoczynającego się w czwartek, dwudniowego szczytu w Brukseli. Początek spotkania unijnych liderów zaplanowano na 15.00. Szczyt odbędzie się w starym budynku Rady. Nowy, z powodu szkodliwych oparów, w środę ponownie ewakuowano. O przygotowaniach do szczytu mówili w PR24 korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka oraz Adrian Bąk z Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej. Z kolei Adam Dąbrowski - korespondent PR w Londynie mówił o negocjacjach dotyczących wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Beata Płomecka imigranci w Europie uchodźcy Brexit Wielka Brytania

27 krajów UE jednym głosem: bez postępów w sprawie Brexitu

Ministrowie do spraw europejskich 27 krajów jednomyślnie uznali w Luksemburgu, że nie ma wystarczającego progresu w negocjacjach w sprawie Brexitu. Niemożliwe jest zatem rozpoczęcie rozmów o przyszłej umowie handlowej Unii z Wielką Brytanią, na czym zależy władzom w Londynie. Tę ocenę mają potwierdzić na szczycie w piątek europejscy przywódcy. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Brexit Wielka Brytania MSZ Konrad Szymański Unia Europejska

Magazyn Europejski: Impas w negocjacjach ws. Brexitu

Główni negocjatorzy Brukseli i Londynu – Michel Barnier i David Davis – oświadczyli w ostatnich dniach, że zamierzony postęp w rozmowach na temat wyjścia Wielkiej Brytanii z UE nie został osiągnięty. Sfinalizowanie pierwszej fazy negocjacji przesunięto tym samym na grudzień. Sprawa była głównym tematem Magazynu Europejskiego Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Brexit Wielka Brytania Unia Europejska