Musica Electronica Nova 2015

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2015 16:00
Związki muzyki elektronicznej z szeroko rozumianymi sztukami wizualnymi to temat przewodni tegorocznego festiwalu, który odbędzie się we Wrocławiu w dniach 15-23 maja.
Audio
  • Elżbieta Sikora zapowiada festiwal "Musica electronica nova" (Poranek Dwójki)
Musica Electronica Nova 2015
Foto: materiały promocyjne

Szósta edycja festiwalu Musica Electronica Nova skupia się na związkach muzyki i sztuk wizualnych. Według Johna Cage’a, który w latach 70. XX wieku mocno rozszerzył granice materiału muzycznego, muzyka może stać się zjawiskiem wizualnym: to, co widzimy, ma tak istotne znaczenie, że może poprowadzić nasze słuchanie ku nowym polom percepcji. Co więcej, muzycy, przeprowadzając nowe eksperymenty, otwierają swoje kompozycje na wymiar wizualny, pojawiający się nie tylko jako rezultat poczynań muzycznych, ale też jako efekt użycia obrazu w formie wideo, scenografii czy światła.

Główny gość festiwalu, Thierry De Mey, jest jednym z kompozytorów współczesnych, których szczególnie interesuje wizualne oddziaływanie dzieł muzycznych. Być może wynika to z faktu, że ma on doświadczenie filmowe, co wpływa zarazem na jego sposób komponowania. Jego najsłynniejsze dzieła, filmy i instalacje, zostaną zaprezentowane podczas festiwalu. Będąc we Wrocławiu, podzieli się on również z publicznością swoim oryginalnym podejściem do twórczości muzycznej i nowymi pomysłami.

W tym roku nawiązaliśmy szeroką współpracę z Kinem Nowe Horyzonty. Zaprezentujemy wspólnie kilka koncertów, filmów i performansów w zróżnicowanych odsłonach. Od Charliego Chaplina po Sergieja Eisensteina, od słynnej kreskówki The Shadoks po niewiarygodny Chronopolis Piotra Kamlera – program w Kinie Nowe Horyzonty poświęcony jest sztukom wizualnym i ich potencjałowi w oryginalnej twórczości kompozytorów współczesnych. Współpracujemy także z Biennale Sztuki Mediów WRO 2015 – z wspólną myślą o tym, by połączyć nasze publiczności i w ten sposób ukazać komplementarność naszych działań.

[...]

Naszym celem w przygotowywaniu programu festiwalu było zniesienie granic, w których prezentacja muzyki współczesnej mogłaby utknąć. Wszystkie wydarzenia są nie tylko koncertami, ale także szerszymi doświadczeniami, którym chcemy się dzielić z naszą publicznością. Obecnie zewsząd dobiega jakaś „muzyka”, niebezpiecznie penetrując w ciągłym strumieniu każdą przestrzeń publiczną. Dla tych, którzy są ciekawi nowych wrażeń, festiwal MEN jest czymś więcej niż tylko odpowiedzią na zalewającą nas masę dźwiękową – jest rzeczywistą koniecznością dokonywania odkryć i szukania ludzkich przeżyć. Pragniemy je uczynić zarówno ambitnymi, jak i przystępnymi.

Elżbieta Sikora (Dyrektor artystyczny festiwalu Musica Electronica Nova 2015)
Pierre Jodlowski (Konsultant ds. programu artystycznego)

Szczegółowy program festiwalu Musica Electronica Nova 2015 na stronie: musicaelectronicanova.pl.

mm/bch