Conrad Festival

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 20:57
Od 21 do 27 października odbędzie się w Krakowie Conrad Festival, zakrojony na szeroką skalę projekt Gminy Miejskiej Kraków, Fundacji "Tygodnika Powszechnego", Krakowskiego Biura Festiwalowego oraz szeregu podmiotów wspierających.
Logo festiwalu
Logo festiwaluFoto: mat. prasowe

Conrad Festival nie jest imprezą poświęconą twórczości Josepha Conrada. Autor "Jądra ciemności" użycza swojego nazwiska jako patron święta literatury światowej. Przyznać trzeba, że niewielu jeszcze polskich pisarzy osiągnęło tak wielki międzynarodowy sukces, tworząc w obcym języku. Syn polskiego pisarza, Apolla Korzeniowskiego, wybrał język angielski jako swój własny i tworzył tylko w nim, zdobywając sławę oryginalnego stylisty i niepośledniego świadka epoki. Jak sam wyznawał, mógł tworzyć w języku angielskim albo żadnym, albowiem to lata morskich doświadczeń na angielskich statkach, na kilku kontynentach, uczyniły zeń pisarza. Młody Konrad Korzeniowski właśnie z Krakowa wyruszył w 1873 roku w swoją morską podróż i po latach wrócił do miasta swojej młodości jako patron literatury światowej.

W odróżnieniu od wielu krajowych wydarzeń uświetniających literaturę polską, Conrad Festival pomyślany jest jako wydarzenie na skalę światową. Oznacza to, że gośćmi festiwalu będą twórcy z różnych krajów, piszący w różnych językach, reprezentujący różne kultury i różne światopoglądy. Organizatorom zależy na stworzeniu w Krakowie wielobarwnej mozaiki artystycznej, która będzie mogła zilustrować bogactwo światowej literatury, przybliżając polskiemu czytelnikowi mało znane dotąd obszary myśli i wrażliwości. Ideą przewodnią jest stworzenie imprezy o największym możliwym zasięgu i szeroko rozpoznawalnej na świecie. (mat. organizatora)

Od pierwszej edycji Festiwal łączy się z Targami Książki w Krakowie. W ramach imprezy odbędzie się także kolejna edycja Rymoliryktanda, czyli dyktanda stworzonego przez artystę Łukasza Rostkowskiego, znanego pod pseudonimem L.U.C. Na stoisku inicjatywy "Drugie życie książki" będzie można wymienić się książkami, a Wydawnictwo Literackie w siedzibie przy ul. Długiej 1 zorganizuje specjalny, nocny pokaz rękopisów "Kronosa" Witolda Gombrowicza. To tylko część bogatego programu krakowskiej imprezy.
Więcej szczegółów na internetowej stronie festiwalu.

Zobacz więcej na temat: literatura
Czytaj także

Alice Munro – literacki Nobel dla krótkiej prozy

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2013 13:00
Literacką Nagrodę Nobla w 2013 r. przyznano Alice Munro. - To "mistrzyni krótkiej formy literackiej" - napisał w uzasadnieniu Komitet Noblowski. O kanadyjskiej pisarce będziemy mówić dziś w audycji "Wybieram Dwójkę" o 16:00 oraz w "Rozmowach po zmroku" o 21:30.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Owoce życia Julii Hartwig

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 11:00
- Jej warsztat twórczy nieustanie się rozwija, cały czas jest w fazie postępu - mówił w Dwójce poeta i krytyk literacki Janusz Drzewucki. Rozmawialiśmy o późnej twórczości Julii Hartwig i jej najnowszym tomie poetyckim "Zapisane".
rozwiń zwiń