Polskie Radio
Section05

Julia Hartwig

Anna Kamieńska. Słowa, które pomagają żyć

- Pisanie jest dla mnie rodzajem poznawania. A należy pisać tak długo, jak długo wydaje nam się, że to ma sens - mówiła w jednym z archiwalnych radiowych wywiadów Anna Kamieńska. 12 kwietnia mija 104. rocznica urodzin znakomitej poetki, eseistyki i tłumaczki, autorki, której twórczość może stanowić źródło głębokiej życiowej mądrości.
Zobacz więcej na temat:  Anna Kamieńska literatura poezja chrześcijaństwo religia filozofia

Przetłumaczyć Francuzów na polski. Joanna Guze o Camusie i dziennikach mistrzów

– Powiem coś bardzo komicznego: nie umiałam słowa po francusku. Do czasu studiów jedynie trochę się uczyłam tego języka. No i pojechałam do Paryża – opowiadała w archiwalnym radiowym nagraniu Joanna Guze o swojej translatorskiej drodze. 12 stycznia mija 15 lat od śmierci tej znakomitej tłumaczki i znawczyni sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Francja tłumacz Lwów literatura Paryż Albert Camus wspomnienie historia sztuki

"Szczycił się, że jest polskiego pochodzenia". Guillaume Apollinaire i jego wyzwolona poezja

– W jednym z listów Apollinaire pisał, że było trzech wielkich Polaków w literaturze: "Stanisław Przybyszewski, Joseph Conrad i ja" – opowiadała w Polskim Radiu w 2012 roku Julia Hartwig. Guillaume Apollinaire, a właściwie Wilhelm Apolinary Kostrowicki, znakomity francuskojęzyczny poeta, zmarł 105 lat temu, 9 listopada 1918 roku w Paryżu.
Zobacz więcej na temat:  Francja POLSKA poezja awangarda literatura malarstwo

Anna Przedpełska-Trzeciakowska: Julia Hartwig była twardą obywatelką

- Miała bardzo mocno ugruntowane przekonania o obowiązkach obywatelskich. Jeszcze nie było Solidarności, a ona potrafiła zadzwonić do mnie i powiedzieć: "pamiętaj, obowiązek obywatelski o godz. 16". Ja już wiedziałam, że jest to przypomnienie o jakimś zebraniu, nie bardzo formalnym, w jakiejś bardzo ważnej sprawie - mówiła w setną rocznicę urodzin Julii Hartwig (14.08) jej przyjaciółka Anna Przedpełska-Trzeciakowska.
Zobacz więcej na temat:  poezja Dorota Gacek Dwójka wspomnienie

Julia Hartwig: jeżeli idziemy przez świat roztargnieni, to nic z niego nie mamy

- Nie lubię ubóstwiania dzieciństwa, które się bardzo często pojawia w literaturze, ale doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że ono jest źródłem twórczości dla wielu pisarzy i że to jest piękne źródło. Natomiast sama nigdy nie czułam potrzeby powrotu do tego okresu, żeby go opisywać, żeby wracać do jakichś szczegółów - wspominała w rozmowach w Dwójce poetka Julia Hartwig.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Gacek poezja KULTURA

"Pracownia literacka". Znakomite eseje prof. Andrzeja Zawady

W cyklu "To się czyta" prezentowaliśmy - przed premierą, zapowiedzianą na 22 lutego - najnowszą książkę wydawnictwa WARSTWY. Jest to zbiór esejów i mniejszych form literackich, głównie z lat 2011-2020, prof. Andrzeja Zawady zebranych w tomie zatytułowanym "Pracownia literacka".
Zobacz więcej na temat:  literatura Olga Tokarczuk Wisława Szymborska Jarosław Iwaszkiewicz Czesław Miłosz Tadeusz Różewicz Miron Białoszewski Adam Ferency

Nie żyje Elżbieta Markowska. "Nie godziła się na bylejakość"

- To, co Elżbieta Markowska zbudowała w latach 90., było właściwie na przekór wszystkim. Bo pomysł, żeby Program 2 Polskiego Radia uzyskał taki kształt, to była mordercza praca. Stworzyła formułę radia grającego muzykę klasyczną, istniejącego w świecie, a jednocześnie dbającego o język i literaturę. Nie ma drugiego takiego modelu - mówiła Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, wspominając byłą dyrektor Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Mikołaj Górecki chopin Dwójka Elżbieta Markowska