"Taniec Koperwasów". Pachole lata na Ziemiach Odzyskanych

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2014 11:45
- To historia na jeden wieczór, my siedzimy, matka opowiada - mówił w Dwójce Bernard Nowak, autor książki "Taniec Koperwasów", którą od 8 września czyta na antenie Dwójki Łukasz Lewandowski.
Audio
  • Bernard Nowak o książce "Taniec Koperwasów". Rozmawiała Joanna Szwedowska (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Przedsiębiorstwo Polskie Nieruchomości Ziemskie (PNZ) na terenach Ziem Odzyskanych
Przedsiębiorstwo Polskie Nieruchomości Ziemskie (PNZ) na terenach Ziem Odzyskanych Foto: PAP

"Taniec Koperwasów" przedstawia sugestywny obraz dorastania młodego chłopca wpisany w burzliwe losy ziem zwanych po wojnie "odzyskanymi". Autor powieści Bernard Nowak mówił, że inspiracje czerpał z własnych doświadczeń zbieranych podczas wakacji u rodziny na wsi, ale też z opowieści matki. - Ona jest naturalnym gawędziarzem jeżdżącym po krewnych i zbierającym rodzinne historie. Matka niesłychanie je parodiuje. W tej książce zawarłem styl jej gawędy – wyjaśnił.

Sam pomysł na książkę, jak i jej pierwsze zdanie (Ciotka Genia umierała wiele razy” - przyp. red.), zrodziły się przy kuchennym stole podczas spotkania z przyjaciółmi: - Zacząłem opowiadać anegdotę rodzinną i ktoś z gości poradził mi, żeby ją spisał. Tak to się wszystko zaczęło - wspominał Nowak w rozmowie z Joanną Szwedowską.

>>>Słuchaj fragmentów "Tańca Koperwasów" czytanych przez Łukasza Lewandowskiego<<<

Opublikowany w 2003 r. "Taniec Koperwasów" stał się istotnym wydarzeniem literackim - był nominowany do prestiżowych ogólnopolskich nagród, takich jak Nagroda im. Józefa Mackiewicza czy Paszporty "Polityki". W 2004 roku zdobył  Nagrodę Artystyczną Miasta Lublin oraz lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Nowa rozszerzona wersja powieści ukazała się właśnie na rynku dzięki staraniom wydawnictwa Wolumen.

bch/mm

Zobacz więcej na temat: literatura
Czytaj także

Anja Tuckermann: "Mano. Chłopiec, który nie wiedział, gdzie jest"

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2014 17:30
Fragmenty wstrząsającej lektury opartej na autentycznych, tużpowojennych wydarzeniach czytał w Dwójce Wojciech Solarz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Warszawskie dzieci" - najmłodsi powstańcy

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2014 17:50
Marian Hanasz spisał wojenne przeżycia dawnych uczniów i młodych żołnierzy bez patosu i upiększeń. Wspomnienia wychowanków warszawskiej szkoły Anny Goldman przeczyta w Dwójce Maria Pakulnis.
rozwiń zwiń