"Dublineska". Koniec ery Gutenberga

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2015 14:44
W "Kwadransie bez muzyki" porozmawiamy o powieści hiszpańskiego pisarza Enrique Vili-Matasa, poświęconej końcu pewnego świata.
Tematem książki Dublineska jest nie tylko schyłek ery druku, choć dokonująca się na naszych oczach zmiana technologiczna wypiera tradycyjną książkę (fragment okładki książki)
Tematem książki "Dublineska" jest nie tylko schyłek ery druku, choć dokonująca się na naszych oczach zmiana technologiczna wypiera tradycyjną książkę (fragment okładki książki)Foto: materiały prasowe W.A.B.

Ponure wrażenie kresu życia towarzyszy głównemu bohaterowi powieści Enrique Vili-Matasa. Turbulencje na rynku wydawniczym zmusiły Ribę do zamknięcia swojej oficyny. Na emeryturze zaś Riba straszliwie się nudzi - przywyczajony do towarzyskich spotkań, ucieka dziś w wirtualną rzeczywistość. Zapala go jednak szalona idea - zorganizowania pogrzebu literatury, pogrzebu, który odwołuje się do "Ulissesa" Jamesa Joyce'a.

Przedstawiona po krótce fabuła powieści nie oddaje jednak w pełni jej ducha. Najważniejsze są tu literackie gry, odniesienia, mistyfikacje - w tej świetnie napisanej książce Vila-Matas bawi się z czytelnikiem, puszcza do niego oko, ale i składa hołd literaturze, która najwyższą formę osiągnęła w osobie Joyce'a i Becketta. Krytycy hiszpańcy "Dublineskę" określili jedną z najlepszych książek tego pisarza. Wysoką formą Enrique Vila-Matas udowadnia, że pogłoski o smierci literatury były mocno przesadzone.

***

Na audycję "Kwadrans bez muzyki" zapraszamy we wtorek (4.08) w godzinach 15.00-15.15. Program poprowadzi Anna Sieradzan.

bch/jp

Zobacz więcej na temat: Hiszpania literatura
Czytaj także

Głosy Pamano

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2014 14:25
Jaume Cabré, autor bestsellera "Wyznaję", przenosi czytelników do niewielkiej Toreny, przez którą przetaczają się historyczne burze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Cierpliwy snajper" - pierwsza powieść o środowisku graffiti

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2015 04:14
- Zainteresowałem się graffiti, bo obecnie jest to jedyna uczciwa forma sztuki. Sztuka jest powiązana z człowiekiem, ale jak wiele innych rzeczy została skażona perwersją współczesnego świata - mówi Arturo Pérez-Reverte.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mroczny sędzia i wyprawa miłosna do Barcelony

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2015 19:00
Jaume Cabré, popularny hiszpański pisarz, opowiadał w Dwójce m.in. o genezie swojej ostatnio wydanej w Polsce powieści "Jaśnie pan".
rozwiń zwiń