Teatr Polski w Warszawie – stuletni świadek historii

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2013 10:00
– Oddaję hołd Andrzejowi Sewerynowi, że z okazji 100-lecia Teatru Polskiego miał odwagę, żeby Arnolda Szyfmana uczynić patronem tej instytucji – mówił w Dwójce prof. Edward Krasiński.
Audio
  • Teatr Polski w Warszawie - stuletni świadek historii ("Sezon na Dwójkę", grudzień 2013)
Pierwszy po wojnie spektakl w Teatrze Polskim  Lila Weneda Juliusza Słowackiego w reżyserii Juliusza Osterwy. Na zdjęciu: Elżbieta Barszczewska w roli tytułowej i Gustaw Buszyński jako harfiarz Derwid, Warszawa, 17.01.1946 r.
Pierwszy po wojnie spektakl w Teatrze Polskim – "Lila Weneda” Juliusza Słowackiego w reżyserii Juliusza Osterwy. Na zdjęciu: Elżbieta Barszczewska w roli tytułowej i Gustaw Buszyński jako harfiarz Derwid, Warszawa, 17.01.1946 r. Foto: PAP/CAF/Polpress

O stu latach warszawskiego teatru rozmawialiśmy przez cały rok. Nadszedł czas na podsumowanie w audycji "Sezon na Dwójkę", do której zaprosiliśmy prof. Barbarę Osterloff oraz prof. Edwarda Krasińskiego.

- To jedyny teatr w Warszawie, który przetrwał dwie wojny, mimo, że był bombardowany. Coś niesamowitego tkwi w tym budynku, że stał się symbolem trwałości - podkreślał profesor.

W audycji nasi goście pochylili się nie tylko nad niezwyklą architekturą Teatru Polskiego, ale też kluczowymi momentami jego historii. Zachęcamy do wysłuchania rozmowy.

***

Świętowanie 100-lecia Teatru Polskiego rozpoczęło się 29 stycznia premierą "Irydiona". Równo 100 lat po pierwszym spektaklu na deskach Teatru Andrzej Seweryn zmierzył się, tak jak w 1913 roku Arnold Szyfman, z tekstem Zygmunta Krasińskiego. My Dwójce przez cały rok mierzymy się z bogatą historią warszawskiej placówki.

Z okazji 100. rocznicy powstania stołecznej sceny w "Notatniku Dwójki" prof. Barbara Osterloff opowiadała już o planach i ambicjach, które towarzyszyły przygotowaniom do otwarcia instytucji, o trudnych dniach Teatru Polskiego w czasie I pierwszej wojny światowej, o Teatrze Małym, o premierowym przedstawieniu "Irydiona" z 29 stycznia 1913 roku, o najwybitniejszych reżyserach międzywojnia pracujących na tej scenie, o latach Teatru Polskiego przed wybuchem II wojny światowej, o klątwie Arnolda Szyfmana, czasach powojennych, o 12 latach Kazimierza Dejmka w Teatrze oraz o latach dyrekcji Andrzeja Łapickiego i Jarosława Kiliana.

Cykl przygotował Tomasz Mościcki.

Zobacz więcej na temat: TEATR
Czytaj także

Komu zaszkodziła klątwa Arnolda Szyfmana?

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 17:00
- Lektura recenzji pokazuje, że wszyscy kolejni dyrektorzy próbowali bezskutecznie sprostać legendzie Szyfmana - mówiła w 9. odsłonie cyklu poświęconego historii Teatru Polskiego profesor Barbara Osterloff. Czy w latach 1957-1981 nad sceną wisiała klątwa?
rozwiń zwiń
Czytaj także

100 lat Teatru Polskiego - 12 lat Kazimierza Dejmka

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 17:40
- To rzeczywiście był czas wielkich nadziei i entuzjazmu, które wydawały się na początku dyrekcji Kazimierza Dejmka nie tyle uzasadnione, lecz wręcz przyoblekające się w ciało - mówiła prof. Barbara Osterloff.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Łapicki: człowiek jest instrumentem teatralnym

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2013 16:00
- Chciałbym doczekać czasów, kiedy człowiek, jego myśli, jego przeżycia, wszystko, co jest mu najbliższe, pokaże się w najlepszej formie na scenie - mówił w Dwójce Andrzej Łapicki, dyrektor Teatru Polskiego w latach 1996-1999.
rozwiń zwiń